Yenilenebilir Enerjide Son Nokta: Bilim İnsanları Uzayda Enerji Üretebilecek!

Enerji konusunda her gün şaşırtıcı gelişmeler olurken, yenilenebilir enerji konusunda biliminsanlarından bir müjde daha geldi!

Söz konusu enerji olunca, birçok ülkenin bu alanda birden fazla girişimlerine şahit olduk.

Hatta bunların arasında bizi en çok şaşırtan bir proje de geçtiğimiz günlerde Çin’den gelmişti. Çin’in uzaya gözünü dikmesiyle birlikte enerji alanında atağa geçen biliminsanları bu sefer uzayda enerji üretebileceklerini müjdeledi.

Bu defa uzaydaki soğuk havadan yenilenebilir enerji elde etme girişiminde bulunan biliminsanları gerçekleşmesi hem muhtemel hem de kolay olan bir proje müjdesi verdi.

Hazırsanız haberin detaylarına  hemen geçelim! 🙂

#Kaliforniya Üniversitesi Yenilenebilir Enerjide Çığır Açtı!

Geçtiğimiz günlerde Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları sadece 30 Dolarlık bir cihaz kullanarak uzaydaki soğukluğu, yenilenebilir enerjiye döndürebileceklerini açıkladı.

Neredeyse bedava sayılabilecek bu alet, şimdilik bir ampulü aydınlatmaya yetecek kadar enerji üretebiliyormuş.

#Uzayın Soğukluğu Yenilenebilir Enerjide Kullanılacak!

Uzaydaki mekân soğukluğundan faydalanarak enerji üreten bu cihaz, aslında çok basit bir mekanizmayla çalışıyor.

Nasıl mı?

Söz konusu cihaz, bir tarafının yere diğer tarafının da gökyüzüne baktığı (biri sıcak diğer soğuk taraf) iki yönlü bir termoelektrik jeneratörü olarak geçiyor.

#Bu Keşif Yeni Bir Keşif Değil!

Radyasyon soğutması olarak bilinen bu keşif, aslında yeni ortaya çıkan bir keşif değil.  Ancak söz konusu yenilenebilir enerji olunca bilim bu konuda daha çok proje üretecek gibi duruyor.

Ancak bu denli ucuz maliyetle uzayda enerji üretimi ile ilgili proje yapılınca önemi de artmış oldu. Hatta araştırmacılardan biri olan biliminsanı Aaswath Raman projeyle ilgili şunları söylüyor: “Bu deney, aslında bir lise öğrencisinin yapabileceği ve hatta bir gün kesinlikle yapabileceği basitlikte. Bunu ilgi çekici kılan da sadeliği. Fakat belirtmem gerekiyor ki, bu çalışmanın şu an için en yetersiz tarafı, ürettiğimiz güç miktarının oldukça küçük olması.”

#Geleceğin Alternatif Kaynakları Artık Uzayda!

Yenilebilir enerji alanında yapılan bu projelerin gelişimini merakla beklerken, projenin yayınladığı makalenin detaylarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Çin’in uzayda güneş santrali kurma projesinin temelleri atıldıktan hemen sonra gündeme gelen bu projenin detayları için ise gelişmeleri takip edin deriz. 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)