Yenilenebilir Enerji Olarak Kullanabileceğimiz 5 Alternatif İlginç Kaynak

Enerji kaynaklarının her geçen gün yavaş yavaş tükenmesiyle birlikte bütün ülkelerin yenilenebilir enerji arayışına girmesiyle karşımıza birçok alternatif enerji kaynağı çıkmış durumda.

Aklınıza dahi gelmeyecek bu alternatif enerji kaynaklarını okudukça eminiz ki şaşırıp kalacaksınız. Önümüzdeki yıllarda enerji alanında isimlerini oldukça sık duyacağımız bu alternatif yenilenebilir enerji kaynaklarına gelin, hep birlikte bir göz atalım!

# 1. Eşek Arıları Güneş Enerjisi Toplayabiliyor!

Sizlere eşek arılarının midesindeki özel bir yapı sayesinde güneş ışığı yakaladığını ve bu sayede enerji üretebildiğini söylesek şaşırır mıydınız?

Tel Aviv Üniversitesi Fizik Bölümü Profesörü Marian Plotkin’in önderliğindeki araştırma ekibi, Hindistan’da yaşayan eşek arılarının günün en sıcak saatlerinde hareketli olduklarını gözlemlemesiyle araştırmalara başladı.

Çıkan sonuçlarla, eşek arılarının güneş ışınlarını yakaladığını ve bunu sonrasında enerjiye dönüştürebildiklerini keşfettiler.

Bu buluş, ilerleyen günlerde yenilenebilir güneş enerjisini eşek arılarından temin edebileceğimizi de müjdelemiş oldu!

# 2. Patatesle Çalışan Pil!

Patatesin gizli güçleriyle çevre dostu piller yapmaya ne dersiniz?

Evde basit tekniklerle yapabileceğiniz bu ilginç keşifle yenilenebilir enerji alanında ilerde çok büyük adımlar atılacağı aşikâr.

Gelelim patatesten pil yapımına!

Çinko veya bakır bir levhayı patatese batırdığınızda elektronların bir kısmı patatesin içine girecek, bir kısmı ise dışarıda kalacak şekilde ayarlayın. Çinko elektrota bağlı kablonun diğer ucunu LED`in kısa bacağına, bakır elektrota bağlı kablonun diğer ucunu LED`in uzun bacağına bağlayın.

Ve sonuç!

# 3. Tavuk Tüylerinden Yakıt!

Nevada’daki bilim insanları geçtiğimiz yıllarda tavuk tüylerinden biyodizel yakıt geliştirmek için yeni bir süreç başlattılar.

Araştırmalar sonucunda tüylerin biyoyakıt üretimi için alternatif bir kaynak olduğu sonucuna vardılar.

İlerleyen dönemlerde yenilenebilir enerji alanında alternatif olabilecek tavuk tüylerinden yakıt üretimi yapılırsa, ABD’de yılda 153 milyon galon biyodizel ve dünya çapında ise 593 milyon galon biyodizel üretilebileceği ön görülüyor.

# 4. Viskiden Biyoyakıt!

Tavuk tüylerinden sonra yenilenebilir enerji arayışlarına ışık tutan bir başka kaynağımız: Viski!

Özellikle İskoçların düşkünlüğüyle bildiğimiz bu alkol çeşidi biyoyakıt üretmek için tam bir nimet. Edinburg kökenli Celtic Renewables firması, Scotch viskinin üretiminde oluşan yan maddelerden oluşturulmuş ilk biyobutanol örneğini 2015 yılında duyurmuştu.

Firma bu alternatif enerji projesi ile ‘European Business Awards for the Environment’ ödüllerinin 2016-2017 ayağında finale kalarak yenilenebilir enerji alanında oldukça önemli adımlar atacak gibi duruyor.

# 5. Elektrik Üreten Dans Pisti!

Söz konusu enerji olunca başta Amerika olmak üzere neredeyse tüm ülkeler yeni projelerde sınır tanımıyorlar.

Şimdi yenilenebilir enerji alanında işi bir adım ileriye götüren Hollanda’nın bu sıra dışı projesini hemen sizlere aktaralım.

Kinetik enerji elektriğe dönüşüyor!

Yenilenebilir enerji konularında sınır tanımayan Hollanda, bu defa işi fırsata çevirerek 2008 yılında “elektrik üreten dans pisti” konseptiyle Energy Floors firması aracılığıyla Rotterdam’da bir kulüp inşa etti.

Dans kulübünün pisti, kinetik enerjiyi elektriğe çeviren parçalardan oluşuyor. Ne kadar çok insan pistte dans ederse, o kadar fazla elektrik üretiliyor. Kişi başına üretilen yaklaşık 20 watt elektrik ile dans pistindeki LED ışıklar aydınlatılıyor.

Energy Floors, dans pistinde ortaya çıkarılan ortalama enerjinin 8 milyon Jul olduğunu belirterek bir ilke imza atmış oldu.

Bu tarz projeleri ülkemizde de görmeyi umuyor ve detaylar için sizi buraya yönlendiriyoruz. 🙂

BONUS: Hollanda’nın bu ilginç projesine benzerlik gösteren ve kendi enerjisini kendisi üretebilen Svart Otel’in hikâyesini de öğrenmek isterseniz hemen buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum yapmak ister misin? :)