Uzay Meraklıları Buraya! 2019 Yılında Uzay’da Meydana Gelen Olaylar

Her yıl gizemli yönlerinin keşfine çıktığımız, uzay ve uzay teknolojisi ile ilgili 2019 yılında yaşanan tüm gelişmeleri sizler için derledik!

Geçtiğimiz yıllarda Falcon Heavy’nin uzaya fırlatılışı, NASA’nın Dünya benzeri gezegen arayışı gibi birçok enteresan gelişmeye şahit olmuştuk.

2019 yılında uzay teknolojisinde yaşanan gelişmelerle birlikte uzayın derinliklerine bir adım daha yaklaşmamızı sağlayan bütün olaylar burada!

#1. İlk Kara Delik Fotoğrafı

Uzay biliminin belki de en gizemli konuları arasında yer alan kara delikler ile ilgili 2019 yılında oldukça ilginç bir gelişme yaşandı!

İlk kara delik fotoğrafı çekildi!

Bilim insanları bizden 53-55 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Messier 87 galaksisinin merkezinde bulunan kara deliğin fotoğrafını çekmeyi başardı.

Event Horizon teleskopu tarafından fotoğraflanan kara deliğe Hawaii dilinde “Derin, süslü karanlık oluşum” anlamına gelen “Powehi” adı verildi.

Nisan ayında yayınlanan bu eşsiz görüntünün, bilim insanları tarafından yorumlanması ve incelenmesi yıllarca sürecek olsa da kara deliklerin varlığı bu eşsiz görüntüyle belgelenmiş oldu!

#2. Uzay’da En Uzun Kalan Kadın Astronot!

2011 yılında yapımı tamamlanan ve yörünge yüksekliği yaklaşık 435 km olan Uluslararası Uzay İstasyonu kurulduğu yıldan beri birçok keşfe tanıklık etti.

Toplamda 6 kişilik ekibin bilimsel deneyler yapması için oluşturulan istasyondan 20. yılında bir rekor haberi geldi.

NASA’da görevli Amerikalı astronot Christina Koch, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 328 gün kalarak rekor kırdı.

Uzay’da en çok vakit geçiren kadın astronot olma özelliği ile Christina Koch, tarihe geçmiş oldu.

#3. Kadın Astronot Ekibinden Uzay Yürüyüşü

Tek bir seferde uzayda en fazla kalan kadın astronot unvanını kazanan ABD’li astronot Christina Koch, aynı zamanda Jessica Meir ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) dışındaki bir güç panelini değiştirmek için uzay yürüyüşü yaptı.

Arızalı bir batarya şarj ünitesini değiştiren astronotların bu yürüyüşleri ilk kez kadınlardan oluşan bir ekibin uzay yürüyüşü yapması olarak tarihe geçti.

#4. Astronotları Uzaya Taşıyacak İlk Araç Fırlatıldı!

NASA astronotlarını ISS’e taşımakta kullanmak üzere Space-X firması, NASA ile anlaşarak Crew Dragan’u tasarlamıştı.

2019 yılında uzaya insanlı yolculuklar gerçekleştirebilmek amacıyla tasarlanan kapsül ilk test uçuşunu gerçekleştirdi.

Test uçuşu için gerçekleştirilen ilk deneme başarılı oldu ve Crew Dragon, istasyonun yörüngesine kendi kendine oturdu. Projenin başarılı olması hâlinde Crew Dragon, NASA’nın astronotlarının yeni uzay aracı olması planlanıyor.

#5. Uzay’da İlk Kurabiye!

2019 yılının bir başka ilginç gelişmesi ise NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na kurabiye fırını göndermesi oldu.

DoubleTree kurabiyeleri, NASA’nın Wallops uzay üssünden fırlatılan roketin içindeki prototip fırınla birlikte uzaya gönderildi.

DoubleTree kurabiyeleri uzayda pişirilen ilk yiyecek olma özelliği ile 2019 yılında tarihe geçen gelişmeler arasında yerini aldı.

#6. 2019 Yılında da Jüpiter Yakın Çekimlerine Devam Edildi!

Tarihler 6 Ağustos 2011’i gösterdiğinde Juno isimli uzay aracı, NASA tarafından Jüpiter’e yakın çekimini yapmak üzere gönderilmişti.

2019 yılında Juno’dan Jüpiter’in ihtişamını sergileyen eşsiz fotoğraflar gelmeye başladı.

Yayınlanan fotoğraflar bize Jüpiter ile ilgili en derin sırları vererek bu muhteşem gezegene bir adım daha yaklaşmamızı sağladı.

#7. Hindistan’ın İkinci Ay Görevi

Ay’a ikinci defa uçuş planlayan Hindistan, Chandrayaan-2 isimli aracını 2019 yılında uzaya gönderdi.

Hindistan Uzay Ajansı’nın projesi olan Chandrayaan-2, Ay’ın güney kutbuna indirilerek Ay’da bulunan maden kaynakları ve topografiyi incelemek üzere gönderildi.

Ancak Ay’ın yüzeyine inişine 2.1 km sinyalleri kesilen uzay aracının inişi başarısız oldu.

Chandrayaan-2, Hindistan’ın Ay yüzeyine ilk yumuşak iniş denemesiydi. Hindistan’ın bu projesi başarılı olsaydı ABD, Rusya ve Çin’den sonra Ay’a yumuşak iniş yapan 4’üncü ülke olacaktı.

#8. Çin Ay’ın Karanlık Yüzeyine İniş Yaptı!

Çin’in Chang’e-4 isimli aracı, Ay’ın Dünya’dan görülmeyen karanlık tarafına başarıyla inmesiyle 2019 yılında bir ilke imza attı.

Bugüne kadar sadece görüntülerine ulaşabildiğimiz Ay’ın karanlık yüzüne Çin ulaşarak yakın plandan çekilen ilk görüntüleri yayınladı.

Bir ilke imza atan Çin Ulusal Uzay İdaresi  “bir sır perdesini” araladığını ve insanlığın Ay üzerindeki araştırmalarında yeni bir sayfa açtığını belirtti.

Chang’e-4’ün başlıca görevi Ay’ın yüzeyindeki en büyük, en eski ve en derin krater olan Aitken havzasını incelemek olacak.

BONUS: Şimdiye kadar uzay bilimi konusunda yaşanan önemli gelişmeleri derlediğimiz içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz. 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)