Teraryum Bakımı Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Teraryum minyatür bahçe bakımları hakkında her şey burada!

Etimolojik olarak Latincede toprak anlamına gelen ‘’terra’’ kelimesinden ve Türkçede bina/yer anlamlarına gelen ‘’rium’’ ekinin birleşimiyle türeyen terraryum, son zamanlarda evlerimizin minik süs bahçeleri hâline gelmiştir.

Teraryumların geçmişi 1830’lu yıllara kadar dayanmakta olup İngiliz botanist Nathaniel Bagshaw Ward tesadüfen kavanozların içlerindeki bitkilerin gelişimlerini izlemiş ve Londra’nın pis havası yüzünden hayatta kalamayan bitkileri kurtarmak için bu kavanoz sistemlerini kullanarak kendi yöntemlerini geliştirmiştir.

Teraryumların ilk örneği olan bu sistemin adına ‘’Wardian Case’’ denilmiştir.

Teraryumlar, günümüzde minimalist birer dekor parçası olarak kullanılsalar da aslında bazı egzotik, nem isteyen bitkilerin bakılması için oluşturulan bir ekosistem olduğu unutulmamalıdır.

Günümüzde teraryumlar açık ya da kapalı sistem olarak hazırlanabilmektedir. Açık teraryumlar, normal bir fanus içinde bitkilerin barınan tipte olmakla beraber, kapalı sistem ise üzerinde bir kapak ya da streç olan teraryumlardır.

Teraryum Bakımları

Nasıl Yetiştirilir?

Teraryum yetiştirilmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi ışık konusudur.

Unutulmamalıdır ki bu bitkiler cam bir fanusun içinde yetişmekte ve ışığın fanus camına vurması bitkilerinizin yanmasına sebep verebilmektedir. Bu yüzden bu bitkiler ne çok karanlık ne de çok güneş ışığı alan bir ortamda muhafaza edilmemelidir. Daha çok gölgeli ya da filtreli ışık alan alanlar tercih edilmelidir.

Nasıl Sulanır?

Teraryumlarınızı sulama aralığı, ortam sıcaklığına bağlı olarak 7-10 günde bir kez şeklinde olmalıdır.

Sulama işlemi, fanusun büyüklüğüne bağlı olarak çay bardağı ya da su bardağı büyüklüğünde bir kap ile gerçekleştirilmelidir. İçlerindeki bitki çeşitliliğine göre sulamada farklılıklar gösterilebilir.

Örneğin içlerinde sukulent barındıran teraryumların sulama işlemleri, su spreyi yardımıyla yapılmalıdır. Ya da içlerinde fittonia, arapsaçı ya da sarmaşık bulunan kapalı sistem teraryumlar, nemli ortamları sevdiğinden, toprak daima nemli tutulmalıdır.

Sulama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, suyun toprağa gelmesi ve çiçeğin yüzeyine gelmemesidir.

Havalandırma

Kapalı sistem teraryumlar, mutlaka havalandırmaya ihtiyaç duyarlar. Kapalı sistem teraryumlarda kapağın üstünü açarak havalandırabilirsiniz. Ayrıca kapalı sistem teraryumlarda bitkilerin üzerinde toz kalmaması için haftada bir mutlaka teraryumlarınızın tozunu almalısınız.

Gördüğünüz gibi evlerimizin köşelerini süsleyen fanus tipi bu bitkilerin, türleri açısından bakımlarına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Bulunduğu ortamın en güzel çiçeği olmaya aday olan teraryumların fiyat aralıkları, hem fanus tiplerine hem de içlerinde bulundurdukları çiçek türlerine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Teraryumları satın alırken Aydem Kart avantajlarından faydalanmak isterseniz https://www.aydemkart.com/Kampanyalar sayfasından ‘Çiçek Satışı’ sektörünü seçebilirsiniz.

Yorum yapmak ister misin? :)