Teknoloji Trendleri: 2020’de Sıklıkla Duyacağımız 6 Dijital Trend

Her yıl olduğu gibi 2020 yılında da teknoloji trendleri, günlük hayatımızın merkezine oturarak yenilikler getirme konusunda iddialı girişimlerde bulunacak.

Yapay zekâ ve dijitalleşmeyle birlikte oldukça önemli ilerleme kaydeden teknoloji dünyası bu yıl da birbirinden farklı özellikleriyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

2020 yılında hayata geçmesi planlanan, teknoloji alanında gelişen bu yenilikleri sizler için derledik. Hazırsanız 2020 yılında karşımıza çıkacak en büyük 6 teknoloji trendine bir göz atalım!

#1. Yapay Zekâ Teknolojisi

Yapay zekâ teknolojisi her yıl kendisine farklı bir özellik katmasıyla yıllardır teknoloji trendlerinin en üst sıralarında yer almayı başarıyor.

Günümüzün en dönüştürücü teknolojik trendlerin başında yer alan yapay zekâ teknolojisi, artık birçok şirketin ve araştırmacının ilgisini çekiyor.

Günümüzde Amazon, Google ve Microsoft gibi şirketler yapay zekâ teknolojileri üzerinde çok daha fazla proje üreteceklerini açıkladılar.

2020 yılında yapay zekâ alanında çalışma yapacak bu şirketlerin daha özelleştirilmiş davranışlara yönelmesi bekleniyor.

#2. İnternet’te Yeni Dönem: 5G

ABD ve Çin arasındaki 5G rekabetinin 2020 yılında final aşamasına gelmesiyle birlikte 5G teknolojisi 2020 yılında hayatımızda büyük yer kaplamaya başlayacak.

2020 yılı 5G’nin yaygınlaştığı yıl olacak!

Şuanda pahalı hizmetler arasında yer alan 5G teknolojisinin 2020 yılında kullanımının yaygınlaşması bekleniyor.  Ülkemizde 2020 yılında da kullanımı hakkında bir açıklama yapılmayan 5G teknolojisi şuanda yurtdışında sadece büyük şehirlerde karşımıza çıkıyor.

5G’nin yaygınlaşması aynı zamanda otonom teknolojilerin çok daha hızlı veri alıp göndermesini sağlayarak bu alandaki gelişmeleri de tetiklemesi bekleniyor.

#3. Tarım İçin Teknoloji

2020 yılında teknoloji trendleri arasında görmeye pek alışık olmadığımız bambaşka bir trend yer alıyor.

Tarımda Evrim!

Tarımda yapay zekâ kullanan şirketlerin sayısının 2020 yılında artış göstermesi bekleniyor. Mahsulde verimi arttırmak için yapay zekâdan faydalanacak bu şirketler, 2020 yılında robot teknolojisi aracılığıyla bitki ve meyveleri toplamada daha yaygın hâle gelecekler.

#4. XR Teknolojisi 2020 Yılında da Hayatımızda Olacak!

XR genişletilmiş gerçeklik teknolojisi, 2020 yılında da hayatımızda olmaya devam edecek. Kullanıcıların herhangi bir nesneyi 3 boyutlu görmelerini sağlayan bu ilginç teknoloji trendi oyun ve eğlence alanının yanı sıra eğitim ve ticaret alanında da 2020 yılında hayatımızda olmaya devam edecek.

#5. Otonom Araçlar

Geçtiğimiz yıllarda sürücüsü olmayan araçların test aşamada olduğunu ve 2020 yılında bu test aşamasının tamamlandığı müjdesini sizlere verelim!

2020 yılında otonom araçların BMW, Tesla, Ford gibi markalar aracığıyla çıkması bekleniyor.

Şerit takip sistemleri, akıllı park ve araç takip mesafesi gibi güvenlikle ilgili sistemlerin yanı sıra, araç içerisinde sesli komutlara cevap vermek ve engelli bireylerin trafikte olabilmesi gibi birçok amaç barındıran otonom sürüş teknolojisine sahip otomobiller 2020 yılının teknoloji trendleri arasında yer alıyor.

#6. Wi-Fi 6 Geliyor!

Yeni nesil Wi-Fi standartı olarak bildiğimiz Wi-Fi 6 hizmeti, 2020 yılında hayatımızda olacak önemli teknoloji trendleri arasında yer alıyor.

Özellikle nesnelerin internetinin gelişimine katkı sağlayacak olan Wi-Fi 6, çok daha fazla cihazın yükünü kaldırarak, daha iyi çoklu kullanıcı veri aktarım imkânı sunabilecek.

Ev ya da iş ortamında 3 kat daha hızlı veri akışı sağlayacak olan bu teknoloji ile kullanıcılar, artık daha kaliteli bir internet kullanımı deneyimi yaşayabilecekler.

2020 yılında karşımızda çıkması muhtemel 6 teknoloji trendini sizlere aktardık. Daha önce film sahnelerinde görebildiğimiz birçok teknoloji trendi, neredeyse hepimizin günlük hayatının bir parçası hâline gelmeye başladı.

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler, gelecek yılların teknoloji trendlerine dair izlenimler sunarken her yıl dijital değişim konusunda önemli adımlar atılıyor.

BONUS: Dijital dönüşümün en önemli parçalarından biri olan sosyal medya trendleri ile ilgili içeriğimize göz atmak isteyenler buraya tıklayabilirler.

Yorum yapmak ister misin? :)