Tarihte Bugün: Wright Kardeşler İlk Uçuşu Gerçekleştirdi!

Takvim yaprakları 17 Aralık 1903 yılını gösterdiğinde Wright Kardeşler, dünyada ilk motorlu uçuşu gerçekleştirdiler. Tarih sayfalarına bu icatla adını yazdıran Wright Kardeşler, bu muhteşem deneyimden sonra her yıl 17 aralık gününde “Wright Kardeşler Günü” olarak anılmaya başlandılar.

Dünyanın ilk uçuş deneyimini anlatan hikâyeye geçmeden önce Wright Kardeşler hakkında edindiğimiz bilgileri hemen sizlere aktaralım.

Amerikalı Mucitler!

Dünyanın ilk uçağını uçuran Wright Kardeşlerden büyüğü olan Wilbur Wright, 16 Nisan 1867 yılında ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelirken; Orville Wright ise ondan dört yıl sonra dördüncü kardeş olarak aileye katılır.

İki arkadaş gibi büyüyen ve neredeyse tüm dünyanın seyrini değiştirecek olan Wilbur ve Orville liseden sonra eğitimlerini tamamlarlar.

Bir Oyuncak Her Şeyi Değiştirdi!

Wright Kardeşlerin Protestan bir rahip olan babaları Milton Wright, vaaz vermek için sık sık gittiği seyahatlerin birinde her zamanki gibi çocuklarına hediye alarak dönmüş, ancak bu defa aldığı hediye neredeyse tüm dünyanın seyrini değiştiren bir hediye olmuştu.

1878 yılında çıktığı bu seyahatin dönüşünde yanında bir helikopter model oyuncak getiren Milton Wright, çocuklara bu hediyeyi vermesiyle tüm hikâyeyi başlatmış olur.

Mantar, bambu ve kâğıttan imal edilen bu oyuncağın paket lastiği aracılığıyla döndürülebilen pervaneleri mevcuttur. Bu basit tasarımlı helikopter uçak, Wilbur ve Orville için belki de ömür boyu sürecek bir tutkunun başlangıcı olur.

Uçak Tutkularından Önce Bisiklet Vardı!

Annelerinin ölümünden sonra dönemin popüler hobilerinden olan bisiklete merak saran Wright Kardeşler, 1892 yılında bir bisiklet dükkânı açarlar. Burada bisiklet tamiri yapmanın yanında kendi tasarladıkları bisikletleri de satarak para kazanmaya başlarlar.

İlk Uçak Testi Yapıldı!

Dönemin bilimsel araştırmalarına karşı ayrı bir merakı olan Wright Kardeşler, bisiklet meraklarının yanında Alman havacı Otto Lilienthal’ın çalışmalarını da yakından takip ediyorlardı. Lilienthal kaza sonucunda yaşamını kaybedince, Wright Kardeşler onun çalışmalarını kaldığı yerden devam ettirirler.

Böylece kendi çalışmalarının ilk hazırlıklarını yapan Wright Kardeşler, uçuş için uygun kanatlar tasarlamaya çalışırken kuşların havadaki kanat eğimini dikkate alarak yeni bir uçuş terimi ortaya çıkarırlar. 

Kanat eğimini dikkate alarak geliştirdikleri dümen sayesinde kontrol edilebilen uçan bir makine icat ederler. Onların bu çalışmasında Lilienthal’ın kuşların uçuşlarını çok yakından incelemesinin de payı olduğunu söylemeden geçmeyelim. Ayrıca Lilienthal uçabilecek bir uçağın havayla temas hâlinde olan sabit bir kanadı olması gerektiğini söyleyerek bu hikâyeye katkısını sağlamış olur.

Bir ilki gerçekleştirmeden önce çeşitli çalışmalar yapan Wilbur Wright ve Orville Wright, uçağın nasıl yükselip alçalacağı, nasıl manevra yapacağı ve nasıl ineceği gibi birden fazla soru işaretini de çözmeleri gerekiyordur.

Tarihe İsimlerini Yazdılar!

Yapılan birçok deneyin ardından tarihler 17 Aralık 1903 yılını gösterdiğinde Orville Wright “ The Flyer” isimli uçağın kumandasına geçerek ilk uçuşu gerçekleştirir. Başarılı geçen denemede Wright Kardeşler, 12 saniyede havada asılı kalarak 6 metrelik mesafe kaydederek 335 kg ağırlıkla havada kalmayı başarırlar.

Avrupa’da Keşfedildiler!

Wright Kardeşlerin o dönem yaptıkları bu inanılmaz çalışma ne yazık ki basında çok fazla yankı uyandırmaz. Amerika Birleşik Devletleri’nde istedikleri ilgiyi göremeyince soluğu Avrupa’da alan Wright Kardeşler, çalışmalarını burada tanıtmaya başlarlar.

İlk Uçak Avrupa’da Satıldı!

ABD’deki hayal kırıklığından sonra soluğu Fransa’da alan Wilbur Wright ve Orville Wright , burada basının ve birçok politikacının huzurunda deneme uçuşu gerçekleştirirler.  İlk uçaklarını Avrupa’da satan Wright Kardeşler burada istedikleri başarıyı elde edince ABD’ye geri dönerler ve kendi ülkelerinde zengin işadamı statüsüne kadar yükselirler.

İki kardeş, uçak gibi büyük bir icadın arkasından gelen mirası tüm hayatları boyunca eşit olarak paylaşır.

1912 yılına gelindiğinde Wilbur Wright, Boston’a yaptığı bir gezi sonunda tifoya yakalanıp hastalanarak henüz 45 yaşındayken vefat eder. Orville ise 1948 yılında vefat ederek arkalarında koca bir hikâye bırakmış olur.

BONUS: Dönemin Amerikan Başkanı Dwight D. Eisenhower, Wright Kardeşlerin bu mirasına sahip çıkmak için 17 Aralık 1959 gününü “Wright Kardeşler Günü” olarak ilan etmiş ve isimlerini tarihe yazarak her sene bu iki mucidi anmamıza sebep olmuştur.

#En güncel ve eğlenceli konular #Blognot‘ta !

Yorum yapmak ister misin? :)