World Wide Web ‘in ve Yaratıcısının İlginç Hikâyesi

Dünya World Wide Web günü

World Wide Web ‘in yaratıcısını ve hikâyesini biliyor musunuz ?

İnternetten kopmak tutsaklık gibidir. Bir insanı internetten mahrum bırakmak onların haklarını tehlikeli bir biçimde aşmaktadır.” Tim Berners-Lee

Tim Berners-Lee

Türkçede “Dünya Çapında Ağ” anlamında gelen “www” uzantısının açılımının “World Wide Web olup bu uzantının internetin temellerini oluşturduğunu biliyor muydunuz?

Bugün, tüm dünyada kullanılan bu uzantı, internetten edindiğimiz bilgilere tek bir kanaldan girmemize yarıyor.

Hayatımızın tüm alanını kaplayan internet ve onun en büyük destekçisi olan “www” uzantısının varlığı, küresel olarak her yıl 1 ağustosta kutlanıyor.

Biz de dünyayı parmaklarımızın ucuna getiren bu uzantının ilginç hikâyesinin detaylarını ve tabii ki bu muhteşem buluşu yapan bilim insanı Tim Berners-Lee’nin çalışmalarını araştırdık ve sizler için derledik.

HTTP

#1. “www” Uzantısı Nasıl Doğdu?

World Wide Web yani “www” uzantısı, Tim BernersLee sayesinde 30 senedir hayatımızda yer alıyor. 1989 yılında İsviçre’deki CERN merkezinde iş arkadaşlarıyla arasında hiper bağlantı kurmak isteyen Tim, World Wide Web’i kurarak dünya tarihine adını yazmış oldu.

www uzantısının anlamı

#2. Tim Berners-Lee: Dünyayı Değiştiren Bilim İnsanı!

Londra’da iki matematikçinin çocuğu olarak doğan gerçek dâhi, genç yaşlarda eski bir televizyonun parçalarını kullanarak kendisine yeni bir bilgisayar yaptı.

1976 yılında CERN’de yazılım mühendisliği yapan Tim, birlikte çalıştığı mühendislerle ortak projelerini akılda tutmakta zorlandığı için “Enqurie” adında bir program yazdı.

Ancak Tim bunların ötesinde tüm dünya genelinde herkesin bilgi paylaşımı yapabileceği bir portal oluşturmak istiyordu.

#3. Dünyayı Saran Ağ Oluşturuldu!

1989 yılında CERN laboratuvarlarında “www” olarak tanımlanan ve internet üzerindeki bilgi paylaşımını kolay hâle getirmeyi amaçlayan bir ağ kuruldu.

İnternet üzerinden birbirleriyle bağlantılı olarak hiper-metin dokümanlarından oluşan bu bilgi sistemi bugün hâlâ internetle karıştırılmaktadır. İnternetin aksine, bilgiyi sadece ortak bir platformda paylaşan “www, bunu sadece internet üzerinden yapan bir sistemdir.

HTML programlarının dilini geliştiren Tim, bununla kalmayıp http sitemini yarattı ve bu sayede web sayfalarının internet sitelerine bağlanmasını sağlayarak internet üzerinden veri alışverişi yapabilmemizi sağladı.

http ve www uzantısı nedir?

#4. Tim Berners- Lee Tarihin Akışını Değiştirdi!

1992 yılına gelindiğinde internette yalnızca 50 web sitesi varken, sadece dört yıl sonra bu sayı 40 milyonu aştı.

İnternetin bu denli gelişimine katkıda bulunan Tim Berners-Lee, 1999 yılında TIME dergisinin yayınladığı “20. yüzyılın en etkili 100 insanı” listesine girdi.

Tim Berners-Lee The World Wide Web

Hâlen Southampton Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri Profesörlüğünü yürüten Tim’i saygıyla selamlıyoruz.

#5. Google, World Wide Web ’i Unutmadı!

Geçtiğimiz aylarda 30. yaşına giren World Wide Web için bir doodle tasarlayan Google, “belirsiz ama heyecan verici” başlığı altında bir kutlama mesajı yayınlamayı da ihmâl etmedi.

Google World Wide Web doodle

#6. Tüm Dünya Artık World Wide Web ’i Kullanıyor

Bundan 30 yıl önce kurularak dünya tarihinde ayrı yer edinen “www”, bugün internetin tam bir nimeti hâline geldi.  Milyon dolarlık işletmelerin kurulmasını sağlayan, merak ettiğimiz her bilgiyi anında bulmamıza yardımcı olan ve hem iyiye hem kötüye ortam hazırlayan “www” uzantısının özel bir gününün olmaması kaçınılmazdı.

1 Ağustos Dünya World Wide Web Günü’nde sadece internette gezinerek bu günü kutlayabilirsiniz.

Son yılların en büyük buluşu olan “www”, insanlar arasındaki iletişimin ana aracı hâline gelerek bizlere yeni bir dünyanın kapılarını açtı.

Bugün milyonlarca dolarlık bir sektör hâline gelen internet, aslında Tim Berners-Lee’ye çok şey borçlu. Biz de Tim Berners-Lee ve onun tüm ekibine bize bu sonsuz bilgi deryasını sundukları ve gelecek nesillere kattıkları bu heyecan verici yolculuk için koca bir teşekkür gönderiyoruz.

BONUS: Dünya’nın İlk Web Sitesi!

dünyanın ilk internet sitesi

“www” uzantısının yaratıcısı olan Tim Berners -Lee, ilk internet sitesini CERN’in kendi ağında yayınlamıştı. İlk kez 20 Aralık 1990 yılında yayınlanan site, dünya geneline 1991 yılında açıldı. Sitenin adı ise “info.cern.ch” olarak belirlenmişti.

Dünya’nın ilk web sitesine göz atabilmek için buraya tıklamanız yeterli.

2019 yılında en çok kullanılan internet sitelerinin listelerine göz atabilmek için de buraya bakabilirsiniz. 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)