Takıntılı İnsanların Zihinlerini Meşgul Eden 7 Durum

psikoloji blognot

Hemen hemen her insan psikoterapiye düşünceleriyle boğuşmaktan bitkin düşmüş, zihinlerinin ve hayatlarının kontrolden çıkmış olduğunu düşünerek, yoğun endişeyle gitmektedirler.

Bu kişiler, kendilerini düşünmekten alıkoyamadıkları düşünceler, dürtüler, hayaller ya da imgelerden şikâyet ederler.

Bu kişilerin, takıntılarını ortadan kaldırmak ya da bunların doğurduğu kaygı ve huzursuzluğu gidermek için yaptıkları zihinsel eylemler ya da bazı yineleyici davranışları vardır.  Bunlar genel olarak hastalık, ölüm, istenmedik bir durum gibi korkulan bir olaydan “büyüsel” olarak korunma ya da kaçınma amacı taşırlar.

Gelin, takıntılı insanların zihinlerinden geçen 7 davranış durumuna bir göz atalım.

1. Her Şey Onlar İçin Net Olmalı!

Takıntı problemi yaşayan insanların geneli, belirsizliği tolere etmekte zorlanır ve her şey net ve olsun ister.

Planlarının bekledikleri gibi gerçekleşmemesi, onları başa çıkmakta zorlandıkları bir huzursuzluğa sürükler.

Bu yüzden hep bir a ve b planları vardır…

giphy (2)

2. Mükemmeliyetçidirler!

Mükemmeliyetçi yapılarından kaynaklı olarak karar vermekte zorlanırlar. Kendileri ve diğer insanlarla ilgili çok katı kuralları vardır ve ilişkilerde bu anlamda çok zorlanırlar.

giphy (1)

3. “Ya Hep Ya Hiç” Tarzında Düşünürler!

Kendileri ya da çevrelerindeki diğer insanların bir şeyi istediklerinden, planladıklarından biraz az yapmalarının neredeyse hiç yapmamalarıyla aynı anlama geldiğini düşünürler, bu yüzden kendilerine de çevrelerindeki diğer insanlara da çok fazla yüklenebilirler.

Bazen “Eğer bir şeyi eksik yaparsam ya da bir şeyi tam yapmak için yeterli enerji ve zamanım yoksa o şeyi hiç yapmayayım daha iyi.” diye düşündükleri için, yapmaları gereken birçok işi erteleyebilirler.

giphy (3)

4. Kendini Suçlama Psikolojisi Ağır Basar

Kendilerini hayatlarındaki ve çevrelerindeki birçok şeyden dolayı sorumlu hissederler.

Bu yüzden genellikle yolunda gitmeyen şeylerle ilgili kendilerini suçlayabilirler.  Her şeyi kontrol etmek isterler, böylece beklenmedik kötü olaylarla karşılaşmalarını engellediklerini düşünürler.

giphy

5. Her Daim Kontrolcüdürler

Kendi hayatları başta olmak üzere yakınlarının da hayatlarını kontrol etmeye çalıştıkları için insanlar tarafından çok müdahaleci, bazen saldırgan ve baskıcı olarak değerlendirilirler.

Bu durum onların haksızlığa uğradıklarını düşünmelerine, incinmelerine ve bazen öfkelenmelerine neden olur.

giphy (4)

6. Olumsuz Düşünceler Kafalarını Çok Meşgul Eder

Zihinlerine üşüşen rahatsız edici ve olumsuz düşünceler onları fazlasıyla huzursuz eder.

Bu olumsuz düşünceleri kontrol etmeye çalışırlar fakat bu çaba nafiledir ve ne yazık ki düşüncelerini bastırmaya çalıştıkça kişi daha çok rahatsız olur.

giphy (8)

7. Stres Faktörü Takıntıyı Tetikler

Kişi, kendisini iyi hissettiği ve kendince hayatının kontrolünün kendisinde olduğunu hissettiği zamanlarda takıntılar azalır; ancak stres faktörünün yoğun olduğu dönemlerde takıntılar artma eğilimi gösterir.

Takıntılı kişiler, stresli durumlarla dikkatini dağıtarak başa çıkmaya çalışır.

Dikkati dağıtma yolunu zaman zaman kullanmanın işlevsel olacağını, ancak her durumda kullanılmasının sağlıksız ve işlevsiz olduğunu unutulamamalıdır.

Çocukluğumuzdan itibaren öğrendiğimiz ve kullandığımız her başa çıkma yolu, hayatta kalmamız için ihtiyacımız olan aletlerdendir.

Alet çantamız ne kadar çeşitli ve farklı durumlarda kullanılabilir olursa, yani diğer bir deyişle davranış repertuvarımız ne kadar geniş olursa, o kadar huzurlu oluruz; sorunlarımızla o kadar etkin bir şekilde başa çıkmış oluruz ve kendimizi güçlü hissederiz.

giphy (5)

Takıntılı insanların zihinlerinden geçen 7 davranış tipini sizlerle paylaştık. Unutmayın ki yukardaki durumlardan birkaçını yaşamanız, sizin takıntılı bir davranış sergilediğinizi ispatlamaz.

Takıntılarınızla başa çıkmak istiyor ya da daha profesyonel bir destek almak istiyorsanız  Navis Psikolojik Danışmanlık Merkezi‘nde Uzman Klinik Psikolog Semiha Karadağ’ın seanslarına katılabilir, üstelik Aydem Kart’ın %20 oranındaki avantajlarından da faydalanabilirsiniz.

Yorum yapmak ister misin? :)