Sevimli Dostlarımız İçin Takibe Almanız Gereken 6 İyilik Projesi

Sevimli dostlarımız için takibe alabileceğiniz 6 iyilik projesinin detayları burada!

Her gün hayat koşturmacası içinde yollardan geçip giderken masum hâlleriyle gözlerimizin içine bakan sokak hayvanları, sevgiye muhtaç ve zor koşullar altında sokaklarda yaşamlarını sürdürüyor.

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte sokakta yaşayan sevimli dostlarımız için yaşam, daha da zor hâle geliyor.

Sokakta yaşayan küçük dostlarımız için vicdanlarınızı sorguladığınızı duyar gibiyiz.

Peki Sevimli Dostlarımız İçin Neler Yapabiliriz?

Son dönemlerde sokak hayvanlarını önemseyen hayvanseverler, toplumu bilinçlendirmek için birçok yeni projeyi hayata geçirdi.

Özellikle ülkemizde hayvan haklarına verilen önemin artmasıyla gelişen bu projeler, hemen hemen hepimizde farkındalık yaratmış durumda.

Durum böyle olunca elimizi taşın altına koyacağımız ve sevimli dostlarımız için gerek ülkemizde, gerekse yurtdışında yapılan projeleri sizlere aktarmak istedik.

Her gün evinizden işinize giderken uygulayabileceğiniz bu projelerle onlar için büyük iyilikler yapabileceğinizi unutmayın.

Mahallenizde yaşayan ve gözlerinizin içine karşılık beklemeden bakan sevimli dostlarımız için 6 farkındalık projesi şöyle:

1.”Bir Kap Su Projesi”

Hayvan Hakları Federasyonu tarafından yapılan ve  “su her canlı için yaşamdır” sloganıyla yola çıkan bu projemiz, sevimli dostlarımızın susuzluk çekmemeleri için yapılan güzel bir sosyal sorumluluk projesi örneği.

Evlerinizin önüne bir kap su bırakarak bu projeye destek olmayı ve onların yanında olduğunuzu hissettirmeyi unutmayın.

2. Hayvan Sevgisini Aşılayın

Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği yani “Haçiko”, toplum içinde hayvan sevgisini aşılamayı amaçlayan bir proje olarak karşımıza çıkıyor.

Sokak hayvanları başta olmak üzere, diğer tüm hayvanların refahını ve haklarını esas alan projemiz, topluma hayvan sevgisi bilincini kazandırmayı hedefliyor.

3. Ünlülerden “Herkes Duysun Projesi”

Hayvan haklarının gündeme gelmesiyle gerçekleşen “Herkes Duysun” isimli proje, birçok ünlü ismin katılımıyla bu sene Hayvan Hakları Günü’nde özel bir etkinlikle ismini duyurdu.

Bana Göz Kulak Ol Derneği tarafından yaratılan proje kapsamında, ünlü isimlerin desteğiyle hayvan haklarına dikkat çekecek birçok video içerik ve fotoğraf oluşturuldu.

Çeşitli atölyelerin, müzik etkinliklerinin ve panellerin düzenlendiği etkinliğin gelirleri ile sokak hayvanları için mama alınarak onlara özel kulübeler inşa edildi.

cats42

4. ” Ben Robot Değilim!”

Türkiye’nin öncü şirketlerinden Vestel, geçtiğimiz yıl başlattığı projeyle herkesin ilgisini hayvanlara yönelik şiddete çekti.

Sıradışı dijital bir kurguya sahip olan projede, insanlar web sitesine girerken “ben robot değilim” yazılı doğrulama koduyla karşılaşıyorlar.

Kodu işaretleyen ziyaretçi daha sonra “Robot değilsen, böyle bir vahşete sessiz kalamazsın!”  mesajını görüyorlar.

Yaratılan projenin kurgusunda, 10 hayvanın başına gelen gerçek korkunç hikâyeler anlatılıyor.

Hayvan haklarının gündeme geldiği son günlerde, böyle bir projeyle insanları bilinçlendirme konusunda oldukça başarılı bir girişim yaratılıyor.

ekran alıntısı1
ekran alıntısı2

5.Yemediğini Değerlendir: Bi Kutu Dostluk

“Bi Kutu Dostluk” isminin verildiği projede, restoranlarda müşterilerin yemediği yemekler paketlenerek sokak hayvanlarını beslemek hedefleniyor.

Böylece kalan yemekler, dost kutusuna dönüştürülen Amerikan servisleriyle sevimli dostlarımıza veriliyor.

Harika değil mi?

Sizler de restoranlarda kalan yemekleri bu şekilde değerlendirerek, sokak hayvanlarının karınlarını doyurabileceğinizi unutmayın.

6. “1 Bardak Mama” Projesi

Karton bardaklara yaptığı tasarımlarla adını Instagram’da duyuran Berk Armağan, başta seyahat hayallerini gerçekleştirmek için çıktığı bu yolda, sokak hayvanlarına destek vererek kendi projesini oluşturdu.

Yurtdışından döndükten sonra 10 adet kedi ve köpek figürleriyle tasarladığı bardakların geliriyle 100 kiloya yakın mama alarak kendi farkındalık projesini herkese duyurmayı başarıyor.

Projeye destek vermek istiyorsanız, “Seyyahart” adıyla açılan Instagram hesabını takibe alın deriz.

Sizler için derlediğimiz, sevimli dostlarımızın hayatlarını kurtaracak bu projelerden birini bile uygulayarak onlar için büyük iyilikler yapabilirsiniz.

Mahallemizde yaşayan kedi ve köpek dostlarımız için koliden yapabileceğimiz küçük bir kulübeyle bile onlara sıcak bir ortam oluşturabiliriz.

Bu projelerin yanında sizlerin de bizimle paylaşabileceğiniz projeler varsa aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

** En güncel konular ve eğlenceli içerikler için #Blognot‘u takip etmeyi unutmayın!

Yorum yapmak ister misin? :)