Sergi Gibi Sergi: İzmir’de Muhteşem 1001 Gece Masalları

İzmir’de muhteşem bir sergi örneği!

Dünya edebiyatının en büyük ve en önemli klasiklerinden biri olan Binbir Gece Masalları, büyüleyici bir enstalasyon sergi örneği ile Arkas Sanat Merkezi’nde ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

İlk Kez Türkiye’de!

Filmlerden tiyatro gösterilerine, operadan baleye ve birçok senfonik besteye ilham olan ‘’Binbir Gece Masalları’’ ekim ayından itibaren Türkiye’de ilk kez sergileniyor.

Çocukluğumuzdan aşina olduğumuz ve hakkında birçok şey söylenen 1001 Gece Masalları, bilinenden çok daha fazlasını yansıtıyor.

Yüzyıllar boyunca anlatılan Binbir Gece Masalları’nın esrarengiz dünyasında neler barındırdığından kısaca bahsedelim.

Orta Çağ döneminde kaleme alınan bu eser Şehrazad’ın hükümdar kocasına anlattığı masallardan oluşur. Oryantalist yazar ve akademisyen Antoine Galland’ın çevirisiyle de Dünya edebiyatında kült bir eser olarak yerini almıştır.

Fantastik edebiyatın gelişiminde büyük rol oynayan Binbir Gece Masalları’nda, 8. yüzyılda Arap coğrafyasından başlayarak günümüze kadar uzanan hikâyelere tanıklık edebilirsiniz.

1001 Gece dünyasının ayrıcalıklı bir tema olarak düzenlendiği sergi ile birlikte,  Orta Çağ Arap ülkelerine ziyaret ederek baharat ve parfüm gibi çok değerli malların olduğu zamanlara gizemli ve keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Binbir Gece Masalları’nın olağanüstü dünyasına tanıklık etmek isteyen sanatseverler, 25 Eylül’de kapılarını açan ve 30 Aralık 2018 tarihine kadar düzenlenen ‘’1001 Gece’’ temalı sergiyi Arkas Sanat Merkezi’nde görme şansına erişebilirler.

Sergi içeriğinde:

  • XIV. Louis’nin hüküm sürdüğü döneme tanıklık eden Antoine Galland’ın 18. yüzyıla ait el yazmalarını,
  • Dönemin saray ihtişamını yansıtan resimleri, heykelleri, halıları ve dekoratif objeleri,
  • Binbir Gece Masalları’nın etkisiyle yaratılmış opera – bale kostümlerini ve
  • Cam sanatçısı Felekşah Onar’ın enstalasyonunu bulabilirsiniz.

Muhteşem Bir Sergi Daha!

1001 Gece Sergisi’ne paralel olarak Fransız Kültür Merkezi’nin düzenlediği sanatçı Julien Salaud’un enstalasyonunu da 30 Aralık tarihlerine kadar ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de ilk kez İzmir Arkas Sanat Merkezi’nde rastlayabileceğiniz Fransız modacı Christian Lacroix’in Şehzarat balesi tasarımlarını da siz sanatseverlerin bulabileceğini unutmayın.

1001 Gece sergisini 30 Aralık tarihine kadar salı, çarşamba, cuma, cumartesi ve pazar günleri ziyaret ederek masalların bu destansı yolcuğa ortak olabilirsiniz.

# En güncel konular ve eğlenceli içerikler için #Blognot‘u takip etmeyin unutmayın! 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)