Robot Teknolojisinde Son Nokta: Yaşayan Robotlar Üretildi

Yapay zekâ ve robot teknolojisinin her geçen gün ilerlemesiyle birlikte birbirinden ilginç yeni keşiflere şahit olurken, bu defa karşımıza çıkan bu ilginç buluş eminiz ki son zamanlarda okuduğunuz en ilginç bilimsel çalışma olacak.

Dünyada ilk kez canlı robotlar üretildi!

Bilim insanlarının kurbağaların kök hücrelerinden ürettikleri ve “Xenobot” adını verdikleri bu canlı robotların oluşum süreçleriyle ilgili hemen sizlere detaylı bilgi verelim.

# Dünyanın İlk Canlı Makinesi!

Geçtiğimiz günlerde Amerikalı bilim insanları, Afrika pençeli kurbağalardan aldıkları kök hücrelerle tamamen canlı hücrelerden oluşan dünyanın ilk canlı makinesini geliştirdi.

Massachusetts Tufts Üniversitesi Allen Keşif Merkezi’nden bilim insanları, kendi yaralarını iyileştirebilen, kendi kendine hareket edebilen, bir milimetreden daha küçük robotlar üretti.

Dünyada daha önce olmayan ve yeni bir yaşam formu olan “Xenobot” adlı robotlar, canlı organizmalar gibi ölme özelliğine sahip.

# Evrimsel Algoritmayla Tasarlandı

Proceedings of the National Academy of Sciences” bilim dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarında robotların bir “evrimsel algoritmayla” geliştirildiği açıklandı.

Süper bilgisayarlar aracılığı ile keşfedilen Xenobot robotlar, “programlanabilir yaşayan robotlar” olarak anılsa da, aslında tamamen yaşayan ve organik dokuya sahip birer organizma olarak nitelendiriliyor.

# Yaşam Süreleri 10 Gün!

Herhangi bir şekle ya da forma rahatlıkla girebilen Xenobot robotlar, zarar gördükleri an kendi kendilerini iyileştirebilme özelliğine sahipler.

Ortalama ömürlerinin bir hafta ile on gün arası olduğunu belirleten bilim insanları, bu robotlara ayrıca damar, sinir sistemi ve görme yetisi de kazandırabileceklerini belirttiler. Memelilerden alınacak kök hücrelerle karada yaşayan robotlar yaratmanın mümkün olduğunu söyleyen bilim insanları, robot teknolojisinde büyük bir adım atmış oldular.

# Kullanım Alanları Oldukça Geniş!

Robot teknolojisinde hepimize şaşkınlığa uğratacak özelliklere sahip olan Xenobot robotların ne amaçla kullanılacağı ise hepimizde ayrı bir merak konusu.

Araştırma için çalışan birkaç bilim insanı Xenobot robotların, tıkanan damarların açılması, okyanusların mikro plastiklerden arındırılması ya da zehirli maddelerin bulunup yok edilmesi gibi alanlardan kullanılabileceğini belirtiyor.

Diğer robotlardan ayrılan Xenobot’ların, yaşayan robot olmalarının yanında aynı zamanda çevre kirliliği yaratmayacağı da belirtiliyor.

# Şuan İçin Gelecekte Tehdit Oluşturmuyorlar!

Araştırma ekipleri Xenobot’ları canlı olarak nitelendirseler de, robotların kendi başlarına evrimleşemediğini vurgulayarak bir tehdit oluşturmadığını belirtti.

Ancak yine de bazı uzmanlar konuya tepki göstererek, Xenobot’ların ilerde insanlık için tehdit oluşturabileceğini vurguladılar.  Konu ile ilgili Utah Üniversitesi Biyomedikal Mühendisi Tara Deans, “ Yeni bir yaşam formu oluştururken onun neye evrilebileceğini iyi hesaplamalısınız” diyerek konuya dikkat çekti.

Xenobot robotlar şuan için robot teknolojisinde zararsız gibi gözükse de ilerleyen dönemlerde sinir sistemi hücreleriyle birleştirilme, algı yeteneği edinme ya da biyolojik silahlarda kullanılma ihtimali ile oldukça tehlikeli boyutlara ulaşabilecek gibi duruyor.

Xenobot robot projesinin bir sonraki hedefi ise, robotlara algı yeteneği ekleme ihtimalinden yola çıkarak boyutlarının büyütülmesi imiş.

Robot teknolojisinde çığır açan Xenobot’ların hareketlerini izleyebileceğiniz videoya buradan, araştırmanın detaylarını bulabileceğiniz içeriğe ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 🙂

BONUS: Enerji verimliliği konusunu en üst seviyeye çıkarabilen yeni süper iletkenin keşfi ile ilgili içeriğimize göz atmaya ne dersiniz? Detaylar burada.

Yorum yapmak ister misin? :)