Sinema Meraklıları Buraya! Ocak Ayı Sinema Rehberi

Ocak ayına özel hazırladığımız sinema rehberi ile karşınızdayız!

2019 yılını karşılarken ilk işimiz, sizler için derlediğimiz ve ocak ayında çıkışlarını yapacak yapımları derlemek oldu. Yılın ilk ayında vizyona giren yapımlar arasından derlediğimiz altı filmimiz, bizce bu yıla damgasını vuracak ve her biri kendi dallarında ödülleri bir bir toplayacak olan yapımlardan.

Farklı tarzlarıyla film rehberi radarımıza giren ocak ayı sinema rehberimiz şu şekilde:

🎬 Kız / Girl

Başta Altın Kamera olmak üzere birçok festivalde ödül toplayan ve yılın ilk zamanlarında Türkiye’de gösterime girecek olan ilk filmimiz Kız (Girl).

Geçtiğimiz yıl Cannes’ın  “En İyi Filmi” seçilen Kız’ın konusu ise şöyle: Profesyonel bir balerin olmak için çabalayan 15 yaşındaki trans Lara, baleye dair hayallerini gerçekleştirebilmek için zorlu bir mücadele vermek zorundadır.

2009 yılında Belçika’da okuduğu bir gazete haberinden yola çıkan filmin yönetmenliği yapan Dhont, film için şunları söyler:  “Böyle bir cesaret öyküsü, benim ilk filmimin konusu olmalı. ” Oscar and the Wolf’un Strange Entity şarkısına çektiği kliple tanınan Dhont’un ilk uzun metrajlı filmi için iyi seyirler diliyoruz.

Yönetmen: Lukas Dhont

Vizyon Tarihi: 4 Ocak

🎬 Kimsesiz Çocuk Remi

Yılın ilk zamanlarında katılacak bir etkinlik bulamadıysanız, Fransız yapımı bu filmi kaçırmayın deriz.

Ünlü Fransız yazar Hector Malat’ın romanından uyarlanan filmde, 10 yaşındaki yetim Remi’nin başından geçen maceralar anlatılıyor. Madam Barberin tarafından büyütülen Remi, sekiz yaşına geldiğinde gezgin bir müzisyen olan Vitalis’e satılır. Vitalis ile çıktığı bu yolculukta Remi hem Fransa’yı karış karış gezecek hem de bu yolculukta kendisinin gerçekte kim olduğunu anlayacaktır.

İyi bir kalbin ve güzel bir sesin bir araya getirildiği bu yapımı sinemada mutlaka deneyimlemenizi öneririz.

Yönetmen: Antoine Blossier

Vizyon Tarihi: 4 Ocak

🎬 Şüphe / Burning

Tamamı imgelerden ve metaforlardan oluşan Güney Kore yapımı bir film olan Şüphe, Chang-dong Lee’nin yönetmenliğinde çekilerek 2019 yılına şimdiden iddialı giriş yapan filmlerimizden.

Sekiz yıl aradan sonra etkileyici bir hikâyeyle karşımıza çıkan Chang-dong, filmin gösterimini Cannes’ta yaparak FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği) ödülünü almayı hak eden yapımlar arasında.

Filmde birbirinden farklı karakterlere sahip olan üç gencin hikâyesi anlatılıyor. Haruki Murakami’nin kısa öyküsünden uyarlanan film, ne tam bir aşk hikâyesi ne de tam bir intikam hikâyesi.

Romantik aşkın, obsesif bir aşka ve gerilime dönüştüğü film, 10 Ocak 2019’da sinemalarımıza konuk oluyor.

Yönetmen: Chang-dong Lee

Vizyon Tarihi: 10 Ocak

🎬 Robin Hood

Başrollerinde Oscar ödüllü Jamie Foxx, Taron Egerton gibi isimlerin yer aldığı, yönetmen koltuğunda ise Black Mirror gibi başarılı bir dizi girişiminin yönetmeni olan Otto Bathurst’un oturduğu Robin Hood, ocak ayında ülkemizde vizyona girmeye hazırlanıyor.

Robin Hood’un haçlı seferleri dönüşünün konu alındığı filmimiz, yurtdışındaki gösterimlerini Şükran Günü’nde yaparak ilgiyi toplamış. 10 Ocak 2019’da ise Türkiye’de vizyona girecek film için şimdiden sabırsızlanıyoruz.

Yönetmen: Otto Bathurst

Vizyon Tarihi: 10 Ocak

🎬 Karakomik Filmler

Ocak ayında Cem Yılmaz’ın projesi olan Karakomik Fimler, 60 dakikalık iki ayrı filmiyle izleyicisine farklı bir deneyim yaşatmak için vizyona giriyor. G.O.R.A. , Hokkabaz ve Her Şey Güzel Olacak filmleri ile gişe rekorları kıran Cem Yılmaz, bu defa iki ayrı hikâyeden oluşan bir yapıma imza atıyor.

İlk perdede birinci filmi,  ikinci perdede ise ikinci filmi izleyebileceğimiz filmimiz beyaz perdeye iddialı giriş yapacak olan yapımlardan.  Türkiye’de ilk defa denenecek olan sıradışı projeyi 18 Ocak 2019’da beyaz perdede izleyebilirsiniz.

Yönetmen: Cem Yılmaz

Vizyon Tarihi: 18 Ocak

🎬 Kefernahum

Lübnanlı yönetmen Nadine Labaki’nin yeni filmi Kefernahum, Lübnanlı bir çocuk olan Zain’in hikâyesini konu alıyor.

Lübnan & Fransa ortak yapımı olan film, Zain’in yoksulluk ve şiddet ortamında var olma mücadelesini gerçekçi bir hikâyeyle anlatıyor.

Seyrederken gözyaşlarınızı tutamayacağınız Kefernahum, prömiyerini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirerek 3 ödül almayı başardı. Uluslararası birçok festivale de konuk olan Kefernahum, 25 Ocak 2019 tarihinde ülkemizde vizyona girecek iyi yapımlar arasında.

Yönetmen: Nadine Labaki

Vizyon Tarihi: 25 Ocak

Bonus: Sinefillere özel hazırladığımız sinema testimiz burada! 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)