Nikola Tesla ‘nın Bilim Dünyasına Bıraktığı Birbirinden İlginç 10 İcat

Nikola Tesla, 1856 yılında Hırvatistan’da doğan Sırp asıllı Amerikalı mucit ve hepimizin de bildiği gibi fizik alanında da önemli buluşları olan bir bilim insanı.

Biz onu günümüzde alternatif akım sistemine verdiği katkılarıyla tanısak da ders kitaplarında dâhi anlatılmayan o kadar çok buluşu var ki, bugün kullandığımız tüm teknolojik aletleri bile ona borçlu olduğumuzu söyleyebiliriz.

Thomas Edison’un adını eğitim hayatlarımızda sık sık duyarken, ders kitaplarında adı nadiren geçen Nikola Tesla’nın birbirinden önemli 10 icadına gelin bir göz atalım.

1. Alternatif Akımın Öncüsü Nikola Tesla ve Dönen Manyetik Alan (1882)

Nikola Tesla’nın çığır açıcı ve ilk icadı olma özelliği taşıyan “Dönen Manyetik Alan” alternatif akımla bizi ilk kez tanıştıran bir icat.

Hırvatistan’daki profesörünün Tesla’ya, doğru akım yerine alternatif akımla çalışan bir motor yapmanın imkânsız olduğunu söylemesiyle Nikola Tesla kolları sıvamış, alternatif akımla çalışabilen bir motor icat etmiştir.

Alternatif akım çalışmalarında Edison’la ters düşen Nikola Tesla, bu alanda kendi yolunu çizmiş ve hemen ardından AC Motor’u icat etmiştir.

2. AC Motor (1883)

Nikola Tesla’nın hayatımıza kattığı en büyük icat kuşkusuz ki alternatif akımken, bu buluşunu destekleyen bir diğer projesi ise AC Motor olmuştur.

1882 yılında icat ettiği “Dönen Manyetik Alanı” fiziksel modeli olarak icat ettiği AC Motor’a aktardı. Dönen manyetik alanı motorda pratik bir hâle getirerek AC jeneratörleri yarattı.

Bugün sanayide en çok kullanıma sahip olan AC Motor elektrik alanında yapılacak bir devrimin habercisi olarak 1883 yılında hayatımıza girdi.

3. Radyoyu İlk İcat Eden İsim: Nikola Tesla

Her ne kadar ders kitaplarında radyoyu İtalyan mucit Marconi icat etti gibi gösterilse de, bu buluşun fikir babası tamamen Nikola Tesla idi.

İlk kez Houston Sokağı’nda bulunan laboratuvarından 40 km uzaklıktaki Hudson Nehri’nin üzerinde bulunan bir tekneye kablosuz iletişim sağlayarak uzaktan kablosuz iletişimin temellerini atmış ve gelecek nesillere radyonun icadını bir miras olarak bırakmıştır. 

Tesla, telsiz iletişimden radyo frekansına kadar her şeyi icat etse de Tesla’nın bu buluşunun isim babası Guglielmo Marconi olarak tarih kitaplarında yerini aldı. Bu buluşunun devamına öncülük eden uzaktan kumandalı uçaklar, arabalar ve hatta televizyonlar için de kendisine koca bir teşekkür gönderiyoruz. 🙂

4. Kozmik Dalgalar ve Uzay

Uzaydaki yaşama da merakıyla bilinen Nikola Tesla, bu merakını da kendi laboratuvarından ses dalgaları göndererek ve uzaydan gelen kozmik ses dalgalarının kaydını yaparak bir ilke daha imza atmıştır.

Nikola Tesla, bu başarısının karşılığını o dönemde alamasa da, 1917’nin ağustos ayında uzaktaki cisimlerin üzerine kısa ses dalgaları göndererek floresan bir ekran üzerinde toplanarak izlenebileceklerini açıklamıştır.

5. Dünya’nın En Güçlü Vericisi: Mega Verici

Tesla’nın bilim dünyasına kattığı en önemli yeniliklerin arasında, şüphesiz ki kablosuz enerji iletimi geliyordu.  Onun enerjiye olan bu merakı başka bir buluşu yaratmasını körükledi ve mega vericiyi icat etti.

Nikola Tesla 60 metrelik bir direğin etrafında hava çekirdekli bir transformatör yaptı. Bu icat istasyondan birkaç mil uzaklıktaki enerjiyi kullanırken Tesla o sırada insan yapımı ilk şimşeği icat ederek adını bilim tarihine yazdırdı.

Bir direkteki 1 metre çaplı küreden 30 metre uzunluğunda şimşekler çakabilen Tesla, bu gerilimi kullanarak 26 mil uzaklıktaki 200 ampulü yakmayı başaran tek isim oldu.

Onun kablosuz elektrik enerjisi çalışmalarını desteklemeyen ve ona inanmayan Edison’un karşı çıkmasıyla enerji dünyası ikiye bölünmüş oldu.

6. Dünyanın En Çok Patentine Sahip Bilim İnsanı: Nikola Tesla

Endüstrinin floresan lambayı icat edişinden sadece 40 yıl önce kendi laboratuvarında floresan lambayı kullanan Tesla, yine bir ilke imza atmış oldu.

Neon ışıklarının icadının ilk çalışmalarına öncülük eden Nikola Tesla, endüstrinin bu lambaları icat etmesinden önce davransa da bu icadın patenti maalesef ona ait geçmemektedir.

7. 20.Yüzyılı İnşa Eden İsim Nikola Tesla: Radar

1917 yılına gelindiğinde Nikola Tesla, birçok alanda devrim yaratacak çalışmalarına devam ederek daha önce icat ettiği ve bilim insanları tarafından önemsenmeyen kozmik dalgalar aracılığı ile radar adı verilen aygıtı keşfetti.

Nikola Tesla’nın bu önemli buluşunu reddeden kişi ise Edison oldu.

Tesla daha sonra bu icadını Amerikalılara götürse de, bu başvurusu o dönemde olumsuz sonuçlandı.

Ancak Amerikalılar daha sonra savaş döneminde Alman denizaltılarını bulabilmek için Edison’dan destek istemiş ve Tesla’nın daha önceki önerisi olan enerji dalgaları fikrini kullanarak bu fikir 25 yıl sonra hayata geçebilmiştir.

8. Edison ve Nikola Tesla Ortak Çalışması: Kablosuz Enerji

1884 yılında Nikola Tesla, Edison için çalıştığı sırada Edison ampulü icat etmiş ancak ampuldeki enerjiyi yayma konusunda yetersiz kalmıştır.

Bu konuda Tesla’dan destek isteyen Edison, karşılığında büyük bir miktar para vereceğini açıklamıştır. Tesla, elektrik enerjisini yaymasını sağlayacak sistemi o zamanlarda gerçekleştirse de hiçbir zaman bu büyük buluşunun karşılığını alamamıştır.

9. Bedava Elektrik Enerjisi

Nikola Tesla’nın yaşamı boyunca hayal ettiği şey, insanlık tarihinin belki de en büyük buluşlarından biri olan enerjiyi bedava sunabilmekti.

Bu anlayışla yola çıkan Tesla, 1900 yılında yatırımcı J. P. Morgan’ın sağladığı 150 bin dolarla “Tesla Telsiz Yayın Sistemi” adındaki kulenin yapımına başlayarak enerji üretimine geçse de,  kulede dünyaya bedava enerji vereceğini anlayan Morgan maalesef yatırımı geri çekerek Tesla’nın bu hayalini engellemiştir.

10. Ford ve Nikola Tesla

Ford ilk motorlu aracının reklamını yaptığı sıralarda Nikola Tesla bu kadar büyük bir motora gerek olmadığını vurgulasa da Ford bu uyarıyı ciddiye almadan yoluna devam etmiştir. Kendisini bu konuda da ispatlamak isteyen Tesla, ateşleme sistemini icat ederek Ford’a bunu kanıtlamak durumunda kalmıştır.

Enerji ve elektrik alanında yaptığı sayısız buluşlarıyla insanlık tarihine büyük katkıları olan Nikola Tesla, o dönem ismini çok fazla duyuramasa da bugün yaptığı yeniliklerle bilime ne kadar katkısı olduğu tartışılmaz.

7 Ocak 1943 yılında kendisine ait olan 700 buluşun patentini almasıyla “en çok patent sahibi kişi” unvanına sahip olarak dünya tarihine geçmiştir.

Bugün kullandığımız radar sitemi, elektron mikroskobu, uzaktan kumandalı aletlerin fikir babası olan Nikola Tesla, kablosuz enerjiyi hayatımıza katarak birçok yeniliğe kapı aralamıştır.

Modern dünyayı icat ederken bir yandan da para sıkıntısı yaşayan Nikola Tesla, son dönemlerde içine kapanmış ve 7 Ocak 1943 yılında New Yorker Oteli’nde ölü bulunmuştur.

BONUS: Dünyanın İlk Hidroelektrik Santrali

Nikola Tesla alternatif akımda kullanacağı enerjiyi bir şekilde üretebilmek ve dağıtmak istiyordu. Hidroelektrik santrallerle su gücünü elektrik enerjisine çevirmek ve buradan elde edeceği enerjiyi dağıtmayı planladı.

Bu amaçla şu an kendi heykelinin önünde bulunan Niagara Şelalesi etrafına kurduğu santraller, bugün hâlâ hem Kanada’nın hem de Amerika’nın elektrik ihtiyacını karşılamaktadır.

Merak ettiğiniz daha fazla ilgi çekici içerik için buraya tıklayabilirsiniz. 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)