Moda İkonu Coco Chanel ve Hayatı

Dünyanın en büyük markalarından biri hâline gelen ve 1800’lerden bugüne kadar kadın moda stilinde çoğu zaman belirleyici olan, radikal değişimleriyle insanların dikkatini çeken Coco Chanel’in bilinmeyenlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yaşadığı dönemde kendi doğrularından taviz vermeyen ve modayı altüst ederek yeni bir tarz oluşturan Chanel, 1883 yılının ağustos ayında Fransa’da doğmuştur.

Asıl adı Gabrielle Bonheur Chanel olan Coco Chanel, ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve küçük yaşta annesini kaybetmiştir.

Annesinin vefatından sonra manastırda büyüyen Chanel, burada dikiş dikmeyi öğrenmiştir. Dönemin katı kurallarından etkilenen Chanel, manastırdan kaçarak bir caz barda şarkıcılık yapmaya başlamıştır. Çalıştığı dönemde Chanel’e herkes ‘’Coco’’ dediği için ismini değiştirmiş ve artık Coco Chanel olmuştur.

Entrikalı Aşkları ve Modaya Girişi

Coco Chanel çıktığı caz barda dönemin Fransız subayı olan Étienne Balsan ile tanışır ve ona âşık olur. Üç yıl Étienne’nin çiftliğinde yaşayan Coco, bu süreçte verdikleri davetlerle Fransız modasını daha yakından tanıma fırsatı bulur.

1908 yılında Étienne Balsan’nın düzenlediği bir partiye İngiliz üst sınıfına mensup Boy Capel’de davet edilir. Birbirlerine âşık olan çift, Étienne’yi arkalarında bırakarak beraber Paris’e giderler.

Chanel, bu dönemde Paris’te kadınlara kıyafet ve aksesuar yapmaya başlar ve 1910 yılında Paris’in dar sokaklarında bir şapka dükkânı açar.

Bu sıralarda ne yazık ki büyük aşkı Boy Capel’i bir trafik kazasında kaybeder ve bu acıyı şu sözlerle ifade eder: ‘’ Onun ölümü benim için büyük bir şok oldu. Capel’i kaybettiğim gün aslında her şeyimi kaybettim. Hayatta gelebilecek tüm mutlulukları da kaybettiğimi söylemek zorundayım. ‘’

Chanel, Boy Capel’i kaybettikten sonra işine bağlanır ve bu dönemde modada yeni bir tarz oluşturarak kadın giyiminde bir devrim yaratır.

Modada İsyanın Temsilcisi

İlk olarak, o dönemde Fransa’da kadın giyiminde oldukça sık kullanılan korseyi yok ederek büyük bir ilke imza atar. Beyaz tenin soyluluk olarak gösterildiği dönemde Coco, yanık siyah tenin şıklığını göstermiş ve basmakalıp algıları yıkmıştır.

👖  Moda dünyasında ilk: Pantolon Giyen Kadınlar!

Dönemin gösterişini simgeleyen ve kadınlar tarafından kullanılan kabarık etekli elbiselerin yerine Coco, kadınların günlük hayatta daha rahat ve farklı olabilmeleri için ilk kez pantolon tasarlayarak dünya modasına imzasını atmıştır.

💄  Dönemine aykırı bir kadın: Kırmızı Ruj!

Chanel, dönemin Fransız kadınlarından farklı olarak abartılı ve kabarık elbiselerden hoşlanmazdı, ona göre asıl zarafet sadelikti, imzasını taşıyan şey ise sadece kırmızı bir rujdu.

👜  Sıradışı ve Yenilikçi Moda

Çanta tasarlamaya başladığı dönemlerde ‘‘omuz askılı çanta en iyisidir çünkü elleri serbest bırakır’’ diyerek günümüzde hâlâ kullanılan Chanel zincirli çantaları tasarlamıştır.

shutterstock_492664834

Chanel No.5

Fransa modasına kattığı bir diğer yenilik, kadınlardaki parfüm anlayışı olmuş ve Chanel No.5’ i yaratmıştır.

Marilyn Monroe ile yapılan bir röportajda ‘’ yatarken ne giyersiniz’’ sorununa verdiği cevap ‘‘Chanel No.5’i tercih ederim ‘’diyerek, mükemmel bir reklam sloganı oluşturmuş ve böylece Chanel No.5 moda dünyasında 90 küsur yılık yerini almıştır. Chanel’in defilelerini de her ayın 5’inde yapması ve uğurlu sayısının da bu yüzden beş olduğu bilinmektedir.

shutterstock_1053698789

👗 Sade ve Zarif Olan Şıktır

Chanel ve Jean Patau tarafından tasarlanan “ little black dress” hâlâ kadınların sık kullandığı bir tasarım olmuş ve yasın rengi olan siyahı modaya katarak, siyah elbisenin şıklığını ve zarafetini bizlerle tanıştırmıştır.

shutterstock_1039231819

💮  Kamelya Merakı

Chanel’in Kamelya ve beyaz çiçeklere olan düşkünlüğü, defilelerinde her zaman kullandığı süslemelerinden bilinirdi ve bugün halen Chanel’in ofislerinde kullanılmakta olup, şirket ambleminin de kamelya çiçeğinin tasarımından oluşturulduğu bilinmektedir.

’’Modanın Modası Geçer, Tarzın ise Asla!’’

Chanel yarattığı tasarımlarının ‘’Chanel Modası’‘ olarak adlandırılmasından rahatsızdı, çünkü Chanel’e göre moda oldukça değişken bir şeydi fakat tarz kalıcı olandı ve bu yüzden yarattığı tüm tasarımları ‘’Chanel Tarzı’’ olarak adlandırıyordu.

*Chanel aynı zamanda 1930’lu yıllarda diplomatik açıdan önem taşıyan üst düzey TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) komutanlarına da kıyafet tasarlamış ve 1980’li yıllara kadar TSK komutanları Chanel tasarımlarını giymiştir.

Chanel, İkinci Dünya Savaşı sırasında tüm butikleri kapatmak zorunda kalmış, 1954 yılında ise modaya tekrar aynı hızla giriş yapmıştır.

10 Ocak 1971 yılında hayatını kaybeden Coco Chanel, artık dünyanın en büyük markası hâline gelmiştir.

Yaptığı sıradışı yenilikler, ilham verici sözler ve unutulmaz tasarımlarıyla tarihe adını kazımıştır. Time dergisinin “Yüzyılın en önemli 100 kişisi” arasında seçtiği Coco Chanel, günümüzde hâlâ modayı yaratan ve yön veren markalar arasındadır.

20.yy’ın en ünlü modacılarından Karl Lagerfeld, Chanel markasını Coco Chanel‘in mirasına sadık kalarak sürdürmektedir.

Coco Chanel’in hayatına ve yarattığı moda akımına dair birçok şeyi 2009 yılında yayınlanan Audrey Tautou’nun Coco Chanel’i canlandırdığı “Coco Before Chanel” filmini izleyerek öğrenebilirsiniz.

shutterstock_272914235.jpg

Yorum yapmak ister misin? :)