Lazer Epilasyon Hakkında Şimdiye Kadar Hiç Duymadığınız Bilgiler

Kadın erkek demeden son zamanların en çok tercih edilen yöntemlerinden olan lazer epilasyon, sağlığa herhangi bir zararı olmadan istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

Konunun tüm detaylarını Berlin Estetik Merkezi’ne sorduk; üstelik yanında sizler için Aydem Kartlılara özel %40 indirimi de kaptık.

Uygulamayı yaptırmadan önce tüm detaylara göz atmaya ne dersiniz? 🙂

Lazerle epilasyon yönteminde, lazer ışığı, melanin pigmentini hedef alır ve kıl follikülünde yüksek enerjiye ulaşır. Bu durumdan sonra vücut, kıl oluşturma yeteneğini kaybeder ve yeni kıl oluşumu engellenmiş olur.

Bu Uygulamada Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Lazerle epilasyonda en çok Alexandrite, Diode ve Nd:YAG lazer ışık sistemleri kullanılmaktadır.

Ayrıca son günlerde adı çokça duyulan ve ütüleme lazer epilasyon adıyla bilinen epilasyon yöntemi de gündeme gelmiştir.

Ütüleme lazer, diyot lazer sistemlerinin bir türevidir, diyot lazerlerin daha büyük alanı tarayacak şekilde yapılandırılmış, başlığı büyütülmüş ve atış teknolojisi değiştirilmiş versiyonlarına başlığın ve uygulanış şeklinin benzerliği sebebiyle ütüleme lazer epilasyon adı verilmiştir.

Ütüleme lazer sisteminde enerji değeri düşük ve pulse (atış) süresi uzundur.

Lazer Epilasyon Uygulaması Zararlı Mıdır?

Uzman kontrolünde yapılması gereken bir tedavidir. Doğru cilt ve kıl tipine, doğru epilasyon cihazı ile doğru miktarda enerjiyle müdahale edildiği sürece herhangi bir zararı olmamaktadır.

Lazer Epilasyonun Riskleri Nelerdir?

Lazer epilasyonda kaybolan mevcut koyu renkli ve kalın kılların bir kısmı bir süre sonra daha ince ve açık renkli olarak çıkabilir. Bu sebepten ötürü hiçbir klinik, kalıcı garantili lazer epilasyon sözü vermemelidir. Dünya standartlarında kıllardaki %80-85 kalıcı azalma, tam başarı olarak kabul edilir.

Uygulama sonrasında geçici rahatsızlık, kızarıklık ve şişme mümkündür. Tüm belirti ve bulgular genellikle birkaç saat içinde kaybolur. Ayrıca uygulama bölgesinde geçici olarak renk açılması veya koyulaşması olabilir.

Yaz Aylarında Lazer Epilasyon Uygulaması Yapılır Mı?

Günümüzde yaz aylarında da bu uygulama yapılabilmektedir. Vücudun direkt güneşe maruz kalan kısımları (yüz ve kollar) dışındaki tüm vücut bölgelerine yaz aylarında uygulama yapılabilir. Yazın lazer epilasyon yapılan bölgeler, uygulama sonrası 3 gün kadar güneşten korunmalıdır. Üç günden sonra da yüksek faktörlü (50SPF ve üstü) güneş koruma kremleri ile korunmalıdır.

Lazer Epilasyon Uygulaması Kimlere Yapılmaz?

Beyaz tüylerde epilasyon işlemi etkisizdir. Hamilelerde ise lazer epilasyonun bilinen bir yan etkisi olmamak ile birlikte yeterli klinik çalışma olmadığından gebelikte bu uygulama yapılmaz.

Sedef hastalığı gibi kronik deri hastalıkları olan kişilerde lazer epilasyon zararlı olabilir. Kalp pili olanlarda, sivilce ilacı gibi bazı ilaçları alanlarda, epilepsi hastalarında uygulama yapılmaz.

Lazer Epilasyon Hangi Aralıklarla Uygulanır?

Yüz bölgesine 1-1.5 ay, vücut bölgesine ise 1,5-2.5 ay arayla uygulanır. Bunun nedeni bu zaman aralıklarında tüylerin büyüme fazına girmeleridir.

Lazer epilasyon büyüme fazındaki tüylere etkilidir, yani o seansta büyüme fazında bulunan tüyler (tüm tüylerin %20-30’u) yok edilmiş olur. Lazer epilasyonun tek seansta sonuç vermemesinin nedeni budur. Hastaların bu sürelere uyması lazerle epilasyonun etkinliğini artırır.

Lazer Epilasyon Kaç Seansta Biter?

Lazer epilasyon uygulaması için başvuran kişiler, önce uygunluk açısından değerlendirilir.

Uygulama için uygun bir adaysanız ortalama 6-10 seansta tüylerinizin çoğundan kurtulmanız ve makul bir sonuca ulaşmanız gerekir. Ancak sonuç, seans sayısı, kıl yapısı, hormonal durum gibi birçok faktörden etkilenir.

Lazer Epilasyon Uygulaması Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer epilasyon işlemi yaptırmadan önce, işlemin estetik lazer uygulamaları konusunda tecrübeli bir doktorun gözetiminde gerçekleşecek olmasına özen göstermelisiniz.

Kuaför salonları veya merdiven altı diye tabir edilen yerlerde yapılan işlemler, sonuca ulaşmayan lazer epilasyon işlemleri, zaman ve para kaybı olarak size dönecektir.

Lazer Epilasyon Öncesi Jilet Yapılır Mı?

Alexandrite lazer epilasyondan 5 gün öncesinde, buz lazer için 1 gece öncesinde mevcut kılların jilet ile traşı önerilmektedir.

Lazer Epilasyon Uygulama Sonrası Krem Sürmek Gerekir Mi?

Lazer epilasyondan sonraki ilk birkaç saat boyunca hafif kızarıklık ve ödem görülebilir. Rahatlamak için uygulama yapılan bölgeye buz uygulanabilir.

Lazer epilasyon sonrası hastalarımıza yoğun nemlendirme ve hafif steroid içeren bir krem veriyoruz. Uygulamadan sonra güneş ışınlarından kaçınmak gerekir. Sonrasında da güneş kremi kullanmanız önerilir.

Lazer Epilasyon Sonrası Kılların Dökülme Süreci Nedir?

Alexandrite lazer epilasyon sonrası çıkan kıllar 15-20 gün sonra dökülür. Diode Buz lazer sonrası kıllar 4-5 hafta sonra dökülecektir.

Erkeklerde Lazer Epilasyon

Erkek bakımında en fazla ilgi gören konuların birisi de istenmeyen tüylerden kurtulmaktır. Erkekler de özellikle bazı bölgelerde tamamen kılsız bir cilde sahip olmak isteyebilirken, büyük çoğunluğu kılların estetik bir görüntü oluşturacak şekilde yoğunluğunun azaltılmasını tercih etmektedir.

Lazer Epilasyon Sonuçları

Kişiden kişiye, ten renginin tonuna, kıl renk ve tipine göre büyük ölçüde değişiklik göstermektedir. Bu durum, vücudun veya yüzün hangi alanına uygulandığına bağlı olarak da değişebilir.

Kıl döngüsüne uygun olarak altı haftada bir düzenli aralıklarla yapıldığında ortalama 6-10 seansta sonuç alınabilmektedir. Bazı durumlarda kişiye 6 ayda veya senede bir kontrol atışları yapılabilir.

Bonus:

Geleneksel yöntemlerden sıkılıp daha sağlıklı ve kalıcı bir yöntem olan lazer epilasyonu tercih ediyorsanız, sizleri Berlin Estetik Merkezi’nin uzman kontrolünde yapılan lazer epilasyonunu öneriyoruz. Üstelik Aydem Kart avantajıyla %40 oranındaki indirimden de faydalanabileceğinizi unutmayın. 🙂

** Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır, daha detaylı bilgi almak için https://www.berlinestetik.com/ ‘u ziyaret edebilirsiniz. 🙂

**Fırsat kategorimizdeki diğer yazılarımıza da göz atmak ister misiniz? 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)