Latin Dansının Gözdesi Salsa ve Tarihi ‘’Dans Et, Dans Et, Yoksa Yok Olup Gideceğiz’’

Size söyleyecek söz bırakmayan durumlar vardır.

Yapabileceğiniz tek şey, söyleyeceklerinizi hissetmektir.

Sözcükler, bir şeyleri harekete geçirmek karşısında kifayetsiz kalır.

Dans, işte bu noktada ortaya çıkar…

Pina Bausch

Modern dansın efsane ismi Pina Bausch’un da dediği gibi: “Hareket yalan söylemez.” düşüncesinden yola çıkarak, hissettiğimiz tüm duyguların dışavurumu olarak dans, bazen kendimizi en yalın ifade ediş şeklimiz olabiliyor.

Son yıllarda birçoğumuzun sosyal amaçlı katıldığı ya da hayatın telaşından kaçıp stresimizi atabildiğimiz alanlar olarak dans kurslarının sayısı oldukça arttı. 

Bu dansların arasında en yaygın olarak bilinen Latin dansları, Latin Amerika kökenli salon ve halk danslarının geneline verilen isim olarak tanımlanabilir.

Latin Amerika’nın yerel bölgelerinde, ülkelerin kendine has, görece daha az bilinen birçok Latin dansı türünden bahsedebiliriz. Her dansın kendine has bir hikâyesi ve gelişme biçimi olduğu düşüncesiyle, bu yazımızda Manisa Dans Akademi’sinden Volkan Bey ile salsanın doğuşu ve salsa üzerine keyifli bir söyleyişi gerçekleştirdik.

💃Salsa’nın doğuşundan ve ortaya çıkış hikâyesinden kısaca bahsedebilir misiniz?

Salsa, kelime anlamı olarak ‘sos – karışım’ anlamına gelmektedir. Salsa dansını ilk kimin bulduğu ile ilgili kesin bir şey söylemek zor, çünkü Kübalılar ve Portoricolular bu dansın kendilerine ait olduğunu iddia etmektedirler.

Ancak tüm dünyada salsa dansının Küba kökenli olduğu daha çok dillendirilmektedir. Sos anlamına geldiği için birçok dansın karışımından ortaya çıkmış, birçok Afrika dansını da içine almış ve günümüze gelene kadar birçok değişikliğe uğramıştır.

💃Türkiye’de Latin danslarına olan merak giderek artmaktadır. Bu anlamda salsa kursları ve öğrenimi hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Salsa vb. danslar, ülkemizde çok sevilerek yapılan danslar arasındadır. Müziğinin çok eğlenceli ve rahatlatıcı olması, bu dansın sevilmesindeki etkenlerden biridir.

Öğrenimi çok zor danslar olmasa da, alışmak bir hayli zaman almaktadır, çünkü birçok dansı içerisinde barındırdığı için sonu olmayan bir dans türüdür.


💃Manisa Dans Akademisi olarak yaptığınız etkinlikler nelerdir?

Manisa Dans Akademi, 15 yıllık bir kurum. Salsa, tango, bale, zumba, hip hop, halkoyunları gibi birçok branşta eğitim vermekteyiz. Uzun yıllardır Türkiye Dans Federasyonu’nun düzenlemiş olduğu Türkiye şampiyonaları kulüpler arası salsa ligi, hip hop şampiyonaları gibi birçok yarışmaya katılıp birçok kez dereceler almış bulunmaktayız. Ayrıca haftada 1 gün dans geceleri düzenleyip kursiyerlerimizin dans ederek eğlenceli zaman geçirmesini sağlıyoruz.

💃Kursiyerlerinize salsa öğrenimi hakkındaki tavsiyeleriniz neler oluyor?

Öncelikle doğru yerden eğitim almanın öneminin altını çiziyor ve araştırıp doğru yer olduğuna karar vermelerini tavsiye ediyorum.

Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de işin ehli olmadan salon açıp ders verenler oluyor. Derslerini aksatmadan eğitimlerine en az 1 yıl devamlılık sağlamaları, bol bol pratik yapıp dans etmeleri ve video izleyip müzik dinlemelerini tavsiye ederim.

💃Salsanın birkaç çeşidi olduğunu görüyoruz. Manisa Dans Akademi bu anlamda hangi tarzı benimsemektedir?

Salsa çeşitlerinin birçoğunu yapmış birisi olarak bence ayrım yapmadan hepsini öğrenmek lazım. Ancak şu anda dünyada en çok kabul gören stil Los Angeles tarzıdır

💃Latin Dansları kategorisinde salsayı değerlendirdiğimizde genel hedef kitlesinden bahsedebilir misiniz? (yaş, cinsiyet, meslek vb.)

Genel hedef kitlesinde, tüm dünyada ilk olarak üniversite öğrencileri başta gelmektedir. Daha sonra ise yine diğer öğrenci kitlesi, (lise, orta ve ilköğretimler), dışarıdan atama ile gelmiş olan öğretmen, doktor, subay vb. kişilerin daha çok dansa yöneldiğini görmekteyiz.

Cinsiyet odağında baktığımızda, yatkınlık derecesi gözetilerek kadınların dansı daha çok tercih ettiğini söyleyebilirim.

💃Son olarak salsada müzik anlamında öne çıkan birkaç ismi örnek verebilir misiniz?

Hector Love, Marc AnthonyCelia Cruz, Tito Puente, La Maxima gibi isimler ön plana çıkmaktadır.

Sizler de Latin danslarının büyülü dünyasına katılmak istiyorsanız, bu keyifli yolculukta Aydem Kart’ın avantajlarından faydalanarak Manisa Dans Akademisi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Bu keyifli yolcuğa başlarken sizleri Celia Cruz’un  “La Vida Es Un Carnaval’’ isimli eğlenceli parçasıyla baş başa bırakıyoruz.

BONUS: Dans meraklıları için hazırladığımız söyleyişimizin yanında müziğe merakı olanları da şöyle alabiliriz. 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)