Kendine Özgü Konsepti Olan Birbirinden İlginç 10 Festival

Festival severler aramızda mı?

Her ülkenin kendine özgü konseptlerini ve ritüellerini içine dâhil ettiği birbirinden ilginç festivalleri hepiniz duymuşsunuzdur.

İnsana, içine girdiğinde bir rüyadaymış hissi veren ve göründüğünden çok daha fazla hikâye barındıran bu birbirinden şahane etkinliklere sizleri götürüp getireceğiz.

Listeye alırken bizleri hayretler içinde bırakan festivallerin detayları bir yana, okudukça imrenip kıskançlıktan çatlamak üzere kendimizi bulduğumuzu buradan duyurup sizi de bu serüvene hemen ortak edelim.

Karşınızda Dünyanın En İlginç ve En Popüler Festivalleri!

1.Holi Festivali/ Hindistan

Hindistan ve Nepal’de kutlanan Holi Festivali, aslında baharın gelişine yönelik yapıldığı bilinse de içinde birden fazla inanış ve geleneği barındırarak en renkli festivallerden biri olarak geçiyor.  

İyinin kötü üzerindeki zaferi” konseptli Holi Festivali, 11. ayın dolunay akşamı başlayarak ertesi güne kadar devam ediyor.

Her Yer Renk!

Festivalin başladığı ilk gece, ateş yakılarak dini ritüeller yapılıyor. Sonrasında ise renklerin günü başlıyor ve herkes vücutlarına renkli toz boyalar sürüp Hint müzikleri eşliğinde dans etmeye başlıyor.

Herkesin birbirine rengârenk toz boyalar attığı bu günde zengin-fakir, güzel-çirkin, erkek-kadın tüm farklar ortadan kalkıyor.

İçinde bolca renkli görüntüyü barındıran Holi Festivali’nin çok daha uzun bir hikâyesi var. Mitolojik bir karakter olan Krishna, sevdiği kadına kavuşamaz ve onun kendisini beğenmemesini ten rengine bağlar. Yüzünü rengârenk boyalara boyayıp sevdiği kadının karşısına çıkan Krishna, sonunda mutluluğu yakalar. Bu yüzden Holi Festivali aslında sevgiyi temsil eden bir festival olarak da bilinir.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de de kutlanan Holi Festivaline katılım sağlamayı düşünüyorsanız yanınızda gözlük götürmeyi unutmayın. 🙂

2. Domates Festivali/ İspanya

1945 yılının ağustos ayının son çarşamba günü İspanya’nın Bonol kasabasında kutlanan bu festivalde domatese doymamanız mümkün gözükmüyor. 🙂

Neden mi?

Çünkü içinde dini bir inanışın olmadığı bu festival, eski belediye başkanını protesto edilmesiyle ortaya çıkmış ve sonrasında sırf eğlence amaçlı düzenlenerek “domates savaşı” konseptiyle devam etmiş.

Son yıllarda popülerleşen festivalin biletleri ise son 3-4 yıldır ücretli olmaya başlamış. Ancak binlerce domatesin ziyan edildiği Domates Festivali içinde şölenleri, konserleri barındırsa da İspanya’daki aktivistler tarafından birazcık kınanmaya başlamış.

3. Rio Karnavalı/ Brezilya

Siz siz olun eğer ilginç bir festivale katılmak istiyor ve değişik bir şeyler deneyimlemek istiyorsanız Rio Karnavalı’nı listenizde ilk sıraya alın!

Dünyanın tartışmasız en popüler olan festivalinde eğlenceye doymamanız neredeyse imkânsız.

Gerçek bir karnaval havasında geçen etkinliğin tüm planlamasını en az 6 ay öncesinden yapmanız da bizden bir tavsiye.

İçinde dans, müzik ve samba okullarının geçişleriyle görsel şöleni garantileyen festivale her gün neredeyse 2 milyondan fazla insan katılıyor.

4. Yanan Adam Festivali (Burning Man) / ABD

Her yıl ABD’nin Nevada eyaletindeki Black Rock Çölü’nde muhteşem bir konseptle konuklarını ağırlayan Burning Man Festivali’nde neredeyse yok yok.

9 günlük festivale dünyanın her yerinden katılanlar bir yana, içinde yer verdiği konserlerde dünya starları da yer alıyor.

Her yılın sonbahar döneminde gerçekleştirilen festivalde alternatif yaşam deneyimini hissederken sonsuz eğlenceyi de doyasıya yaşayabilirsiniz.

Ekolojik bilinci ve insan eşitliğini ana konsept olarak belirleyen festivalin kapanış etkinliğinde, ahşaptan kaplı büyük bir heykel yakılıyor ve festival son buluyor.

5. Ölüler Günü Festivali ( Dia De Muertos) / Meksika

İsmi kadar konsepti de ilginç olan Ölüler Günü Festivali’nin kökenleri 15. yüzyıla kadar uzanıyor.

Sıklıkla Cadılar Bayramına benzetilen festivalin asıl amacı, Aztek mitolojisinde önemli yer tutan ölülerin ruhunu kutsamak ve korumak.

Ölümün bir son değil bir başlangıç olduğunu kabul eden Meksika halkının bu inanışı her yıl Ölüler Günü Festivali’nde yaşatılıyor.

Ölen yakınlar için hazırlanan çiçekler, yiyecekler ve içkilerle mezarlar adeta şölen havasında süsleniyor.

Biraz ürkütücü gibi gözükse de festival, oldukça ilginç ve deneyimlenmesi gereken bir tecrübe gibi duruyor. 🙂

6. Mardi Gras Festivali/ Fransa

Fransız kökenli olan Mardi Gras Festivali, gurmeliği sonuna kadar yaşayabileceğiniz muhteşem bir deneyim. “Dünyanın en iyi festivali” unvanına sahip olan bu festivalde, tüm günü tıka basa yemek yiyerek geçirebiliyorsunuz.

Bir karnaval havasında geçen festivalin diğer öne çıkan konsepti ise boncuklarla kaplı kolye ve maskeler. Her yaşa hitap eden festival, Fransa’da her yıl şubat ayının ilk haftası kutlanıyor, not etmeyi unutmayın. 🙂

7. Venedik Festivali/ İtalya

İçinde barındırdığı görsel şölenlerinin yanında bizce diğer festivallere göre kendine has hikâyesiyle farklı bir deneyim olan Venedik Festivali’nin detayları neymiş gelin bir bakalım.

Stanley Kubrick’in “Gözü Tamamen Kapalı” filminden esinlenen festivalin hikâyesi aslında çok eskilere dayanıyor.

14.yy’da Venedik’te büyük bir veba salgını yaşanıyor. Halkın yarısı vebadan ölürken geride kalanlar ise vücutlarında hastalığın izlerini taşımak zorunda kalıyor. İzleri kapatmak için uzun ve gösterişli giysiler giyen Venedik halkı, porselen maskeler takarak acılarını gizlemeye çalışıyorlar.

Hikâyesiyle dünyanın en konsept popüler festivaline dönüşen Venedik Festivali, her yıl şubat ayında kutlanıyor.

8. Coachella Festivali/ ABD

Dünyanın en gösterişli ve bol sanatlı festivali olan Coachella Festivali, festivalde çıkan grupların konuşulduğu kadar katılım sağlayan isimlerin de konuşulduğu bir etkinlik.

Neredeyse tüm yıldızların katıldığı Coachella’da sanatın birçok dalına doyabilmeniz mümkün.

1999 yılından beri gerçekleştirilen Coachella, konserlerden, sergilere birçok etkinliği kapsayan bir festival.

2017 yılında 214 milyon hasılat rekoruyla diğer festivallere kâr rekoru atarak bizleri şöyle uzaklara doğru baktırabilmiş başarılı bir tecrübe. 🙂

9. Boğa Festivali/ İspanya

Dünyanın en ilginç etkinlikleri arasında yer alan İspanya Boğa Festivali, bizlere biraz ürkütücü gelse de vardır bir bildikleri diyerek detaylara geçiyoruz. 🙂

Her yıl 6-14 temmuz tarihleri arasında düzenlenen festivalde, bir sokağın başından salınan boğalar, insanları kovalamaya başlar ve etkinlik başlar.

İçinde birçok konser ve etkinliği barındıran organizasyonda maalesef boğa koşusu yüzünden birçok yaralanma ve ölüm yaşanıyor. O yüzden festival ilginç olsa da gitmek için biraz düşünmekte fayda var. 🙂

10. Albuquerque Uluslararası Balon Festivali / ABD

1972 yılından beri Amerika’da düzenlenen festival, konuklarını birbirinden renkli karelerle karşılıyor.

Festival kapsamında çeşitli etkinlik ve yarışmalar düzenlenirken, fotoğraf merakı olanlar için de tam bir nimet hâline geliyor.

9 gün süren Albuquerque Uluslararası Balon Festivali’nde 800’den fazla balon havalanıyor.

Bu renkli ana şahitlik etmek istiyorsanız festivalin ekim ayında yapıldığını hatırlatalım.

Dünya’nın birçok yerinde düzenlenen bu ilginç festivalleri bir yurtdışı seyahatinize denk getirip deneyimlemek için takviminize hemen not edin deriz.

“Türkiye’de ilginç festivaller yok mu ?” dediğinizi duyar gibiyiz.

Son zamanlarda hem kültürel hem de eğlence anlamında birçok festivalin ülkemizde de yapıldığını biliyoruz. Ama aralarında bizim en çok dikkatimizi çeken Edirne’de düzenlenen Kakava Festivali oldu.

BONUS: Aslında Roman kültürüne özgü olan Kakava Festivali’nin hikâyesi Eski Mısır’a uzanıyor. Eski Mısır’da Firavun’la beraber yaşayan Romanlar, yaşadıkları zulümden kurtulmak için kaçarlar. Romanları kovalayan Firavun’un askerleri bir nehirde boğulurlar. Olayın sabahında da kurtuluş günlerini kutlayan Romanlar nehir kenarında bir şenlik düzenlerler. Her sene Edirne ve Kırklareli’de kutlanan etkinliğin içinde eğlenceye doyma garantisini şimdiden sizlere veriyoruz.

Hıdırellez Bayramı ile benzer bir konsepte sahip olan bu şenliği bir deneyimleyin deriz. 🙂

En güncel konular ve eğlenceli testler #Blognot‘ta ! 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)