İnternet Hakkında Şimdiye Kadar Duymadığınız 8 İlginç Bilgi

Kitlelerin saatlerini harcadığı internet mecrasının neredeyse 20 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu varsayarsak, bu uçsuz bucaksız ortam ile ilgili muhtemelen daha önce hiç duymadığınız tüm bilgileri aktarmak üzere karşınızdayız!

Uçuk kremleriniz hazır ise “Yok artık!” dedirtecek cinsten, sanal dünyasına ait bilgileri hemen aktaralım.

# İlk İletilen İnternet Mesajı

İnternet üzerinden gönderilen ilk mesaj ARPANET (Gelişmiş Araştırma Projeleri Dairesi Ağı) tarafından 26 Ekim 1969 yılında, saat 10.30’da atılmış.

LOGIN”  şeklinde gönderilmek istenen ilk mesaj, sistemin “G” harfini fazla yüklemesini kaldıramaması üzerine “LO” şeklinde aktararak, sanal mecrada ilk mesaj olma özelliğiyle tarihe geçmiştir. 

# İlk Web Sitesi Hâlâ Yayında

1991 yılında oluşturulan World Wide Web ilk internet sitesi olma özelliğini taşıyor. Hâlâ aktif olan bu web sitesinin en büyük özelliği ise bugün kullandığımız çoğu uzantıyı ona borçlu olmamız.

Sanal dünyanın “babası” olarak nitelendirebileceğimiz web sitesine buradan göz atabilirsiniz.

# Geçmişten Bugüne İnternet Siteleri

1993 yılında sanal dünyada henüz 623 adet web sitesi mevcutken bugün ise sayı 3 milyarın üstüne çıkmış durumda.

Geçtiğimiz yılın verilerine göre 1 günde yaklaşık 100.000 sayı ile “.com” uzantılı yeni domain internet dünyasına dâhil oluyor.

# Web Sitelerindeki Trafik

Her gün vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz web sitelerinin trafik oranlarını bizlerin yönettiğini düşünsek de aslında durum böyle değil.

Üzgünüz ama internetteki trafiğin çoğunu Google botlarından oluştuğu bilgisini vermek boynumuzun borcu. 🙂

İnternet trafiğinin sadece %49’unu insanlar oluştururken bu trafiğin en çok videolara harcandığı da söyleniyor. Gerisi ise botlardan ibaret… 🙂

# “Spam Yiyorum Yardım!” 🙂

İnternet kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı ve sanki kendilerine özel bir durum olarak algıladığı “ Spam Yemek” tabirini eminiz ki hepiniz duymuşsunuzdur.

Hiç endişelenmeyin, çünkü dakikada 204 milyon mail gönderiminin yanında bu maillerin %70’i spam olarak algılanıyor.

Yani durum kişisel değil. 🙂

# Sanal Dünyanın En Korkunç Virüsü

İnternet tarihinin şimdiye kadar birden çok virüse maruz kaldığını biliyoruz. Ama içlerindeki bizce en korkuncu ve en büyük maddi hasara yol açan virüsü: “I LOVE YOU” idi.

Bir gecede milyonlarca insanın bilgisayarına giren virüsü, Filipinli bir öğrenci hazırlamıştı. Bilgisayara girince şifre ve kullanıcı adlarını çalan virüsün adı ise oldukça ironikti. 

I LOVE YOU isimli virüsüsün maddi zararının ise 10 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

# İlk E-Ticaret Sitesi

Tarihler 11 Ağustos 1994’ü gösterdiğinde Sting’in “ Ten Summoner’s Tales” isimli CD’si Netmarket’in web sitesinde 12,48 dolara satılmıştı.

Böylelikle yıllar geçtikçe alışverişin vazgeçilmezi olan e-ticaret sitelerinin de temelleri atılmış oldu.

# Everest’in Zirvesinde Yüksek İnternet Hızı

Dünyanın en yüksek dağı olan Everest’in tepesinde 100 Mbit’lik internet hızına ulaşmak artık mümkün.

Everest Link firmasının katkılarıyla mümkün hâle gelen internet hizmeti, internetin artık hayatımızın vazgeçilmezlerinden olduğunu kanıtlar nitelikte.

Teknolojinin giderek gelişmesiyle birlikte internetin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu gerçeğine şahit olurken geçmişten bugüne kadar uzanan bu sanal dünyanın bilinmeyenlerine değinmiş olduk.

Son yapılan araştırmalarda internete bağlı cihazların insan nüfusundan fazla olmasıyla birlikte bu alanda birçok yeniliğe şahit olacak gibiyiz.

İnternet mecrasının yeniliklerine şahitlik edebilmek için irtibatı kesmeyin, uçuk kremlerinizi de yanınızdan ayırmayın. 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)