Birkman Metodu ve İnsanı Tanıma Tekniği Hakkında Her Şey

Kurumsal alanda profesyonel koçluğun ve koçluk bazlı kurumsal eğitimlerin İzmir’deki öncü şirketi Lavisio Kurumsal Gelişim Merkezi’nin kurucularından Şebnem Erden’e  “Birkman Envanteri ve Metodu” hakkında merak ettiklerimizi sormak için Bayraklı’daki ofislerine misafir olduk.

Kendisine metodun içeriği, uygulanabilirliği ve kişiye kattığı durumlar hakkında sorularımızı yönelttik.

-Öncelikle Lavisio Kurumsal Gelişim Merkezi’nin hikâyesinden ve kurumunuzun oluşumundan bahsedebilir misiniz?

Bir işletme mezunu olarak kariyer hayatım, 1993’te başladı. Uzun yıllar, dış ticaret sektöründe profesyonel deneyimlerim oldu. 2008 yılına kadar kendi girişimim olan dış ticaretle bağlantılı şirketimde devam ettim.

“Benim insana dair başka bir şeyler yapmam lazım!” dedim ve 37 yaşımda kariyerimi değiştirmeye karar verdim. İş hayatında insan ilişkilerim gündemimde önemli yer tutuyordu ve bunu fark ederek buna dair araştırmalar yaptım. Aslında bu da bir farkındalıktı. O sıralarda çalıştığım yerde insan kaynakları danışmanlığı alıyorduk. Bu sayede 2008 yılında koçluk eğitimine başladığımda bu sektöre de girmiş oldum.

Daha sonra İzmir’deki ilk eğitimini veren Kanada merkezli Erickson Koçluk Okulu’na kayıt oldum. Koçluk eğitimi aldığımda, bunun tam da bana göre olduğunu fark ettim. Çünkü insanı pozitif olarak değerlendirip her şeyini bir bütün olarak görüp çok daha etkili sorularla keşfe çıkaran bir yolculuktu. Her bir görüşmede de bir sonuca ve çözüme ulaştırıyor olmak, kendilerinin buna ulaşmalarını gözlemliyor olmak çok tatmin edici geldi. Buradan hareketle bu çalışmayı kurumsal alanda yapmak istediğime karar verdim ve 2010’da Lavisio’yu kurduk. O zaman için çok yeni bir kavram olduğundan, profesyonel koçluk algısını oluşturmak uzun sürdü. Kurumsal şirketlerde her zaman eğitimler vardır. Fakat mühim olan içini doldurabilmektir. Bu anlamda Erickson koçluk yöntemleri ile bireyleri ve kurumları bütünsel olarak proje bazlı çalışmaktayız.

Özellikle kurumlarda farklı farklı yöntemler uygulayarak, onları çok net dinleyip onların da kendilerini dinlemesini sağlayarak, geliştirmek istedikleri alanı ortaya çıkarıp onun üzerine projelendirmeye başladık. Uzun soluklu devam eden kurumlarımız da var. Her şekilde sonuç pozitif oluyor ve bir değişim başlıyor. Aslında yaptığımız çalışma, kısaca “deneyim ve farkındalık” çalışması diyebiliriz.

-Kurum içinde koçluk eğitimi dışında danışmanlığını yaptığınız Birkman Metodu’nun içeriğinden ve ne gibi durumlarda uygulandığından bahsedebilir misiniz?

Çoğu insan çeşitli testler yaparak kendini tanımak istiyor. Bu testlerin profesyonel olanları da var, olmayanları da. Birkman Metodu bilinenlerden çok daha kapsamlı bir uygulama.

Biz, Birkman Metodunu uygulayarak bireylerin kurum içinde veya dışında nelere yatkın olduklarını tespit ediyor ve kişiye kendisini tanımaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların verimliliğini artırmak için de koç olmak bir avantaj sağlıyor.

Birkman Metodu, 298 soruluk bir doğru-yanlış ve seçmeli sorulardan oluşuyor. Yapılan envanterden sonra ortaya 30 sayfalık ayrıntılı bir rapor çıkıyor. Biz, bu raporun detaylandırmasını yaparak kişilerin güçlü ve gelişim gerektiren alanlarını fark etmesini sağlıyoruz. Envanter raporu 10 yıl geçerli.

Envanterin içeriğinde ilgi alanları, davranış, ihtiyaç ve stres faktörleri gibi dört temel parametre var. Bu parametrelere göre özellikle kişinin ihtiyaçlarının giderilmediği anda ortaya çıkan stres faktörlerini ortaya koyan veriler, Birkman’ın en güçlü olduğu noktadır. İnsanlar, ihtiyaçlarını pek bilmiyorlar ve ihtiyaç eksikliğinde ortaya stres davranışı çıkabiliyor. Birkman bize bunun ayrıntılı raporunu sunuyor.

-Uyguladığınız bu metodun kişiye katkısını nasıl gözlemleyebiliyoruz?

Ortaya çıkan rapora göre, Motivasyon kaynakları, 16 davranış bileşeni, 4 parametrenin izdüşümü çerçevesinde kişinin ihtiyaçlarını fark etmesi ve davranışlarını esnetmesine yönelik bir çalışma yapıyoruz.

Aynı zamanda kariyer özeti ile 14-19 yaş aralığında meslek seçimine yönelik çalışma, bu raporda mevcut. Bu rapor yetişkinler için de bir kılavuz olmakta.

Bu bileşenlerin bazı normlara uyum sağlaması adına güçlü bir koçluk görüşmesi yapıyoruz. Bir nevi koçluk sürecinin başlangıcı da diyebiliriz. Kurumsal alanlarda yaptığımız çalışmalar, özellikle insan kaynaklarının elinde önemli bir veri sağlıyor, çalışanlarını bütünsel olarak daha ayrıntılı ve sağlıklı olarak değerlendirebiliyor. Örneğin Google, Nasa, Wallmart, Duracell gibi firmalarda duygusal zekâyı geliştiren bir metod olarak uygulandığınız biliyoruz.

Birkman

-Birkman Metodu’nun hikâyesi nasıl ortaya çıkıyor? Test, hangi ihtiyaç için oluşturuluyor?

Envanteri, Roger Birkman oluşturuyor. Birkman, 1919 Texas doğumlu bir psikolog. Savaş sırasında pilot ve pilot öğretmen olarak görev yaparken uçak kazasında yaşadığı deneyimle, bireysel farklılıkları keşfetmeye başlıyor. İnsan psikolojisi, kişilik ve ihtiyaç ile ilgili düşünceleri, onu envanteri bulmaya götürüyor.

1951 yılında “Sosyal Anlama Testi” ni geliştiriyor ve testin istatistiksel güvenilirliğini çok çeşitli kuruluşlara sunarak geliştirebildiği araç olarak başlatıyor. Bu test süreci boyunca Birkman, kişinin kendisini, sosyal bağlamı ve mesleki fırsatları algılamaya yönelik tepkileri ortaya koyan bir öz bildirim anketi olarak test aracını geliştiriyor. Kendi kendini raporlayan madde sonuçlarını, üçüncü taraflarca sağlanan beğenilerin, hoşlanmaların ve davranışların tanımlarıyla karşılaştırarak deneysel olarak ölçekler geliştiriyor. 1940’lı yılların sonlarında Birkman Metodu’nun kuruluşu gerçekleşiyor.

-Envanterin somut olarak uygulanabildiği yerler nereler?

Envanterin en somut hâlini Amerika’da görebiliyoruz. İş bulma kurumu bu envanterin cevaplarının, güvenilir olduğunu ele alıyor ve testin sonucunda ortaya çıkan raporu tanıyor. Yani testte çıkan profille, “Bu kişi, bu meslekleri yapabilir.” diyerek, kişinin özgeçmişi olarak Birkman raporunu kabul ediyor.

–Türkiye’de böyle bir sistem var mı?

Metodun kurumlarda danışmanlık ve eğitimi dışında Türkiye’de henüz maalesef böyle bir karşılığı yok.

-Türkiye’de Birkman Metodu’nun uygulanabilirliğini yorumlayabilir misiniz?

Birkman metodu orijinalinde yurtdışı menşeili bir uygulama ve Türkçeye çevrilmiş hâlini uyguluyoruz. Yapılan test evrensel bir test, ancak Türkiye’de daha çok kurumsal alanda yaygın. Bireysel olarak kullanılması ancak referans sayesinde gerçekleşiyor. Gençlikten emekliliğe her bireyin kendine fayda sağlayabileceği önemli bir değerlendirme aracı. Dolayısıyla 14 yaşından itibaren herkese uygulanabilir.

-Birkman envanterinin program içeriğinden biraz bahsedebilir misiniz?

İlk etapta size bir link gönderiyoruz. Bu linkteki soruları cevapladıktan sonra 30 sayfalık bir rapor oluşuyor. Bizler, bu raporun sonuçlarını aktarıyoruz ve aktarırken kişiye sorular soruyoruz. Sorduğumuz sorular, kişiye göre değişkenlik gösteriyor.

Yani biz envantere ek olarak görüşme de yapıyor oluyoruz. Bu başlıkların altında da bir profil çıkarıyoruz. Seanslarımız ortalama iki saat kadar sürüyor ve sonrasında isteyenler raporda çıkan konular üzerinden ayrıca koçluk almaya devam edebiliyorlar.

Şebnem Hanım’a bu keyifli söyleyişimiz için teşekkür ediyoruz. Sizler de Lavisio Kurumsal Gelişim Merkezi’nin Aydem Kart üyelerine %20’ye varan indirim oranları sunduğu hizmetlerden yararlanmak ve daha fazlasını incelemek için www.aydemkart.com adresini ziyaret edebilir veya ücretsiz olarak mobil uygulamamızı indirebilirsiniz.

Lavisio Kurumsal Gelişim Merkezi’nin “Öğrenmede Çoklu Zekâ Teorisi” ile ilgili yazısına da buradan ulaşabilirsiniz. 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)