Helikopter Ailelerde Görülen Genel Özellikler

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz “ helikopter aileler” ya da  “helikopter ebeveynlik” y kuşağı tüm çocukların karşılaştığı bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Texas Üniversitesi’nden Patricia Somers’ın yaptığı bir araştırmada, helikopter ailelerin sadece orta sınıf ve üst sınıfın gösterdiği bir davranış tipi olmadığını, tüm gelir düzeyindeki ailelerin çocuklarına karşı uyguladığı bir davranış tipi olduğu gözlemlenmiştir. Konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Helikopter Aileler Hangi Davranışlarda Bulunur?

Çocuğunuza doğduğu andan itibaren, hasta olmasa da her gün düzenli ilaç verir misiniz?

Bunun ona zarar vereceğini, bağışıklık sistemini daha güçlenmeden bitireceğini bile bile sürekli antibiyotiklere boğar mısınız?

Peki ya boğulma riski yüzünden denize sadece ayaklarını sokmasına izin vererek mi büyütürsünüz?

Sanırım hepinizin cevabı “asla” olacaktır. Peki çoğunuzun en az bunlar kadar zararlı ve çocuğunuz için bunaltıcı olabilecek şeyler yapmakta olduğunuzu söylesem! *

Haftada en az iki kez çocuğunuzun okuluna gidiyor musunuz? *Her gün çocuğunuza “Bugün ne ödevimiz var?” diye soruyor musunuz?

*Okulda sorun yaşadığını söyleyen çocuğunuz olduğunda, ertesi gün okula gidip sorun yaşadığı diğer öğrenciyi bulup konuşuyor musunuz?

*Çocuğunuzun proje ödevlerini ondan daha büyük bir hevesle yapıyor musunuz? *Okul arkadaşlarını seçip, onlarla neler yapacağı konusunda kararları siz mi alıyorsunuz? *

Çocuğunuz için okul seçimlerini ona sormadan ve yeterliliklerini hesaba katmadan siz mi yapıyorsunuz? *Çocuğunuzu yeterince büyüdüğü hâlde okula, doğum günlerine, arkadaş buluşmalarına siz mi bırakıyor ve alıyorsunuz?

*İlerde ne olacağını soranlara “büyüyünce doktor, mühendis vs. olacağız” şeklinde çoğul cevaplar mı veriyorsunuz? O zaman “Helikopter Aile” olduğunuzu söylemeliyiz.

Helikopter Aileler terimi ilk defa Foster W. Cline ve Jim Fay tarafından 1990 yılında “Parenting with Love and Logic: Teaching Children Responsibility” kitabında kullanılmıştır. Bu terimin ilk çıkış hikâyesi, bir çocuğun “Annem başımda helikopter gibi dönüyor” şikâyetiyle başlamış ve bu kitapta yer almıştır.

Çocuklarda Görülen Özellikler

Helikopter ailelerin çocukları ile ilgili yapılan tanımlarda, şişirilmiş bir egoya sahip olma, düşük öz saygı ve yeterlilik duygusu, bastırılmış kişilik, sağduyudan yoksun olma, karar vermekte zorlanma, problem çözme becerisi gelişmemiş olma, daha iyiyi yapma ve çabalama isteği düşük olma, yüksek oranda aile bağına ve aileye bağımlı olma yer alır. Şimdi kendinize “çocuğum böyle olsun ister miyim?” sorusunu sorun.

Çocuğun yeterlilik ve kişilik gelişimini baltalayan bu tür davranışların tüm hayatı boyunca kendini yardıma muhtaç hissetmesine sebep olması da muhtemeldir.

Çocuğun özel asistanı ve yaşam koordinatörü gibi davranan ebeveynler, uzun ve kopmayan göbek bağı olan cep telefonları ile tüm gün nerede, nasıl olduklarına dair bilgi sahibi olmaya çalışır. Tüm bunlarla çocuklara verilen mesaj “sen beceriksizsin, hayatınla baş edemezsin, bu yüzden kontrolü ben sağlayacağım” şeklindedir.

Peki, neler yapabilirsiniz?

Çocuğunuzun akademik başarısına takılıp kalmayın. Çünkü hayatta başarılı olmasının tek ve garanti yolu akademik başarı değildir. Sağlıklı bir kişiliğe, hayatla başa çıkabilecek yeterlilik ve sağlamlığa sahip olması, ona başarıyı zaten getirecektir.

Hata yapmalarına izin verin, sonuçlarını görmesini izleyin, her zaman başarılı olacaklar diye bir şey söz konusu değil. Yardımcı olmak için yakınında olduğunuzu hissettirin ama bırakın kendi mücadelesini versin. Çünkü en iyi öğrenme, tecrübeyle sağlanır.

Çocuklarınızı tehlike oluşturabilecek şeylerden uzak tutmak, tehlikeyi yok etmez, bu yüzden tehlike ne ise onun hakkında çocuklarınızı bilgilendirin ve denetleyici olacağınızı hissettirin.

Çocuklarınızın yetenek ve huylarını bilen ebeveynler olarak beklentilerinizi oluşturun, böylece siz daha az hayal kırıklığı yaşar ve çocuğunuz üzerinde baskı yaratmazsınız.

Ebeveyn olarak çocuğa, okuluna ve öğretmenlerine güvenin. Eğitimcilerin çocukların zorlandıkları konuların üstesinden nasıl gelebilecekleri hakkında sizden daha deneyimli olduklarını unutmayın.

Çocuğunuzla empati kurun ama çözüm yolunu göstermeyin. Dikte ettiğiniz çözüm yollarıyla onun işini kolaylaştırmak yerine, “senin için zor olmuştur, nasıl hissettiğini tahmin edebiliyorum” gibi cümleler kurun. Yapılan bir araştırma göstermiştir ki, aslında tüm anne babalar “çocuğunuz için mutluluk mu, başarı mı dilersiniz?” sorusuna “mutluluk” cevabını vermiştir.

http://www.ecampustours.com/forparents/campuslife/helicopterparents#.W-mSpNUzaUk

En güncel konular ve eğlenceli testler #Blognot‘ta!

Yorum yapmak ister misin? :)