Sinema Meraklıları Buraya:Eylül Ayı Sinema Rehberi!

Eylül ayındaki filmleri içine alan muhteşem sinema rehberi ile karşınızdayız!

🎥 Alpha

Sinema rehberi ile ilk sıraya aldığımız Alpha’da genç bir adamın bir kurt ile arkadaşlığı ele alınıyor.

20 bin yıl önce Avrupa’da Üst Paleotik Çağ Dönemi’nde geçen filmde, genç adam kabilesinin en elit grubuyla ilk avına çıktığında yaralanır ve kendisine geldiğinde yalnız kaldığını ve ölüme terk edildiğini anlar.

Yabani şartlarda hayatta kalmak için mücadele etmesi gerekmektedir ve bu sırada sürüsünden ayrılmış bir kurtla tanışır. Bu süreçte kurtla birbirlerine güvenmeyi öğrenir. Bu iki karakter, tüm olumsuz şartlara rağmen, beraber sayısız zorluklardan geçerek evlerine dönmeyi başarır.

Filmin yönetmen koltuğunda Albert Hughes otururken, 2018 ağustos ayı çıkışlı filmin yapımını Warner Bros üstleniyor. Fantastik film öğelerinden izler bulabileceğiniz bu film, sıradan kurt adam temasını aşarak farklı bir boyut kazandırmayı başarıyor.

Türkiye’de 7 Eylül 2018’de gösterime girecek filmin fragmanına aşağı yer alan linkten ulaşabilirsiniz.

🎥 Baba Nerdesin Kayboldum

Sinema rehberi ile ikinci sıraya aldığımız “Baba Nerdesin Kayboldum” bizce herkesin beğenisini toplayacak bir film!

Yıllardır sinema sektöründe çalışarak film endüstrisindeki beklentilerini karşılayamayan Aşkın, babasının ölüm haberiyle memleketine döner.

Döndüğü yerde, kendisini yıllar önce reddettiği yaşamla çevrili bulan Aşkın, yeni bir hayat arayışına girer. Bu süreçte ailesi, yakın arkadaşı Ali ve onu değiştirmeyi görev edinmiş Oya arasında yeni bir hayat kurmaya çalışır.

“Aşkın, bu rutin içinde düşlediği hayatı kurabilecek mi?” temasını işleyen film “sevdiklerimizi üzmemek için hep mi yalan söyleriz?” sorusunu bizlere sorduruyor. Bu defa yönetmen koltuğunda “Unutursam Fısılda”, “Son Umut” gibi filmlerden hatırladığımız Ahmet Karaman oturuyor. 7 Eylül 2018’de vizyona girecek film için şimdiden keyifli seyirler dileriz.

🎥 Arı Maya2

Bu defa animasyon tarzında çekilmiş ve yönetmenliğini Alexs Stadermann’ın üstlendiği Arı Maya, küçük yaşta çevresindeki arılardan farklı davranan ve onların koyduğu kovan kurallarına uymayan bir arıdır.

İlk filmi 2014 yılında çekilen bu animasyon tarzı film 7 Eylül 2018’de vizyona girecek. IMDB (Internet Movie Database) puanı 5.7 olan animasyon, hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap edebilmeyi başarmasıyla sinemaseverlerin dikkatini topluyor.

🎥 Kapımdaki Aşk

Romantik komedi tarzını seviyorsanız sizlere ABD yapımı olan bu tatlı romantik komedi filmini öneriyoruz.

Oscar ödüllü oyuncu Reese Witherspoon’u başrolünde görebileceğimiz bu filmde, Alice Kinney eşinden ayrılmış ve yeni bir hayat kurmaya çalışan bir kadındır. İki genç kızıyla Los Angeles’e yerleşmeye karar veren Alice, 40. yaş gününde üç film yapımcısıyla tanışır. Evine konuk edeceği bu üç adamla yaşayacağı gecede, beklenmedik bir şekilde karşısına çıkan eski eşi ve yeni romantik ilişkisinin kesişmesiyle ortalık iyice karışacaktır.

14 Eylül 2018’de gösterime girecek olan bu romantik komediyi kaçırmamanızı öneririz.

🎥 Dokunma Bana

68.Uluslararası Berlin Film Festivali’nin en büyük ödülü olan “Altın Ayı”, Romanyalı kadın yönetmen Adina Pintilie’nin yönetmenliğindeki “Dokunma Bana” isimli filmin oldu.

Oscar ödüllü filmin ana temasında yakınlık kurma ihtiyacı işleniyor. Estetik güzelliğin farklı tanımları üzerinde duran film, yönetmenin de dâhil olduğu ve önyargıların ne kadar yıkıcı olduğunu gözlemleyen deneysel bir dram niteliğinde.

İnsanların duygusal dünyalarının ele alındığı ve tabuların aşılıp özgür kılındığı “Dokunma Bana” yakınlık kurma duygusunu hiç beklemediğimiz durumlarda bulabileceğimizi, kendimizi kaybetmeden başkasını nasıl sevebileceğimizi aktarıyor. Filmin Türkiye’deki vizyon tarihi ise 28 Eylül 2018.

🎥 Transit

Christian Petzold’un Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyeri yapan son filmi, Avrupa’nın geçmişinden günümüz göçmen krizine ayna niteliğinde.

Anna Sehgers’in 1942 tarihli romanından uyarlanan filmde, Georg Weidel koşullar gereği ölmüş bir yazarın kimliğini üstlenir. Bu sırada taşıdığı kimlikle Marsilya’da tanıştığı Marie, Georg için herşeyi değiştirecektir. Berlin Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne aday olan filmin vizyon tarihi 7 Eylül.

AydemKartlıBilir: ‘Müslüm Filmi Yolda!’

Arabesk ve Türk halk müziğine damgasını vuran ve 2013 yılında hayatını kaybeden Müslüm Gürses’in yaşam hikâyesinin anlatıldığı, biyografi niteliğindeki filmin vizyon tarihi belli oldu.

26 Ekim 2018’de sinemalarda yerini alacak bu filmin fragmanıyla sizleri baş başa bırakıyor, daha fazlası için önümüzdeki ay yayınlanacak sinema rehberine göz atmanızı öneriyoruz.

** Diğer ayların sinema takvimlerine #Blognot‘tan ulaşabilirsiniz. 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)