Enerji Verimliliği Konusunda Son Nokta: Yeni Süper İletken Keşfi

Enerji verimliliği konusunda son zamanlarda atağa geçen bilim insanları, taşları yerinden oynatacak yeni bir keşifle enerjiyi gündeme getirecek gibi duruyor.

Nasıl mı?

Tek bir karbon atomunun katmanından oluşan “Grafen” sayesinde! 2004 yılından beri bilimsel olarak hayatımızda olan ve teknolojiyi bir üst seviyeye çıkaracak bu muhteşem maddenin enerji verimliliğindeki rolünü hemen sizlere aktaralım! 🙂

# Enerji ve Teknoloji Alanında Çığır Açan Buluş!

Geçtiğimiz günlerde enerji verimliliğini yeni bir alana taşıyacak olan yepyeni bir buluşla karşımıza çıkan bilim insanları, grafen adlı karbon atomunun bugüne kadar bilinen normal iletken malzeme olmanın yanında süper iletken bir madde olduğunu da ortaya çıkardı.

#Peki, Nedir Bu Grafen?

Grafen, aslında karbon atomlarının iki boyutlu düzlemde bal peteğine verilen modelin ismi olarak geçiyor. 

2004 yılında keşfedilen bu madde, Manchester Üniversitesi’nden iki araştırmacının grafitten tek bir tabakayı “selobant” tekniği ile ayırmayı başarmasıyla elde edildi. Karbon elementinin yeni bir allotropu olan grafeni elde eden Profesör Andre Geim ve Profesör Kostya Novoselov’un bu çalışmaları daha sonra 2010 Nobel Fizik Ödülleri ile desteklendi.

# Enerji Verimliliği Üst Noktalara Çıkabilir!

Geçtiğimiz günlerde Science Advances dergisinde yayınlanan yeni bir makalede, karbon atomunun bal peteği örgülü yapılarından bir tanesine verilen grafenin, bildiğimizin aksine normal bir iletken değil, süper iletken olduğu belirtildi.

# Enerji Verimliliği Kavramı Grafenle Tamamen Değişecek!

Ohio Eyalet Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar grafeni süper iletken hâline getiren “sihirli bir açı” bulduklarını belirttiler.

Araştırma ekibinde olan Emilio Codecido, “Süper iletkenlik birçok sektörde adeta bir devrim yaratabilir. Elektrik iletim hatları, iletişim hatları, ulaşım ve trenler gibi alanlarda iletkenlik oldukça büyük öneme sahip. Bükülmüş iki tabakalı grafendeki süper iletkenlik, süper iletkenlik hakkında bize çok daha fazla şey öğretecek” açıklamasını yaparak enerji alanında yepyeni bir aşama kaydedebileceklerinin sinyallerini vermiş oldu.

Ohio State’te fizik profesörü ve makalenin başyazarı olan Jeanie Lau ise, “Grafen normal bir metal iletken olduğu için kendi başına enerji iletebiliyor, ancak grafenin yakın zamanda bir süper iletken olabileceğini öğrendik. Bu malzemenin gerçek dünyada çalışıp çalışmayacağını görmek için ise ek araştırmalar gerekiyor.” diyerek müjdeyi bizlere vermiş oldu.

# “Temiz ve Sınırsız Enerji” Grafenle Sağlanabilir!

Başlangıçta normal bir iletken olduğu düşünülen grafitin, süper iletken hâline dönüştürülebilen sihirli açı sayesinde teknolojinin seyri değişerek, enerji alanında da sıradan iletkenlerin yanı sıra kayıpsız enerji elde ederek enerji verimliliği konusunda aşama kaydedecek.

Nobel Ödüllü bir malzeme olan grafenin bilimsel olarak hikâyesi az olsa da, süper iletken özelliğinin keşfedilmesiyle hem teknolojinin hem de enerji alanının seyrini değiştirecek güce sahip gibi görünüyor.

Umarız ki bu tarz süper iletkenlik özelliği sergileyebilen malzemelerin keşfi gün geçtikçe artar ve teknolojiye yeni bir ivme kazandırarak bizleri de hikâyelerine ortak eder. 🙂

Bonus: Yenilenebilir enerji alanında son zamanlarda olan yenilikleri de göz atmak için hemen buraya tıklayın! 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)