Enerji Tasarrufu Haftasında Evde Tasarruf Etmenin 6 Yolu

Enerji tasarrufu haftasında evinizde küçük dokunuşlarla tasarruf etmeye ne dersiniz?

İklim değişikliği ile birlikte gelen küresel ısınmanın varlığı, enerji tasarrufu konusunu da son yıllarda gündemimizde tutmaya devam ediyor.

Dünyanın enerji kaynaklarının tükenme aşamasına geçmesiyle birlikte birçok ülke sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmeye ve enerji tasarrufu konusunda büyük adımlar atmaya başladı.

Sizler de evinizde küçük dokunuşlarla sağlayabileceğiniz enerji tasarrufuyla yılda %10 oranında enerji tasarrufu yaparak, hem ülke ekonomisine katkı sağlayabilir hem de enerji kıtlığı konusunda bilinçli bir adım atabilirsiniz.

O zaman gelin, hep birlikte evlerinizde uygulayabileceğiniz 6 enerji tasarrufu yöntemine bir göz atalım.

# 1. Tv ve Pc Otomatik Kapatıcılarınızı Ayarlayın!

Her gün bir şeyler izlerken keyifli vakit geçirdiğiniz televizyon ve bilgisayarların ne kadar enerji tükettiğini hiç düşündünüz mü?

Keyifli diziler izlerken uyuyakaldığınız anların sıklığını düşünürsek tasarruf sizin eve neredeyse hiç girmemiş. 🙂

Ama endişelenmeyin, bu anlar için size küçük bir ipucu: otomatik kapatıcılarınızı ayarlayın!

Basit bir programlama işlemiyle ayarlayabileceğiniz bu yöntemle gereksiz enerji israfından kurtularak enerji tasarrufu konusunda büyük bir adım atacağınızı belirtelim. 

Tabii bunun yanında hatırlatmadan geçmeyelim, elektronik cihazlarınızı stand-by modunda bırakmamaya özen gösterin. Elektronik cihazlarınızın uyumadığı gerçeğini kabullenirken stand- by modunun enerji tüketimini sonlandırmadığını da hatırlatalım. 🙂

# 2. Enerji Tasarrufu Ampuller

Bir ampul düşünün ki hem normal ampullere kıyasla daha çok ışık veriyor hem de daha az enerji harcıyor.

Ülke ekonomisine katkılarını saymakla bitiremeyeceğimiz bu ampuller enerji tasarrufu alanında da işimizi oldukça kolaylaştırıyorlar.

Uzun ömürleri ve enerji tasarrufu alanına etkileri ile bilinen bu ampulleri alıp kullanmaya başladığınızda farkı sizler de göreceksiniz.

# 3. Su Tasarruflu Duş Başlıkları

Su israfı konusunda bir numaralı çözüm olarak önerebileceğimiz bu cihazları kullandığınızda tasarruf farkını hemen göreceğinize eminiz.

Daha fazla basınçla daha fazla enerji tasarrufu!

Bir duş başlığı ile nasıl tasarruf edilir diye düşünürken, ancak kullandığınızda farkı görebileceğiniz bu aletler suyun eşit olarak dağılımını sağlayarak %75 oranında su tasarrufu yapıyor. Tabii bunun dışında iş sizde bitiyor, muslukları gereksiz yere açık tutmamayı alışkanlık edinin. 🙂

# 4. Termal Boyalar

Evinizin içinde termal boyalarla enerji tasarrufu yapabileceğinizi söyleseydik bu duruma şaşırır mıydınız?

%25 oranında ısı tasarrufu sağlayabileceğiniz bu termal boyalar güneş ışınlarını geri yansıtma özelliği ile tasarruf yapma konusunda bizim ilk önerilerimiz arasında yer alıyor.

# 5. Zaman Ayarlayıcılarınızı Kurun!

Siz evde yokken açılıp kapanmasını istediğiniz cihazlarınız varsa ya da tatile çıkarken açık bıraktığınız kombiyi nasıl kapatacağım diye düşünenler varsa hemen buraya toplaşsınlar!

Enerji tasarrufunda size öyle bir çözüm sunacağız ki her şeyi bu kadar kontrol altında tutmak eminiz ki çok hoşunuza gidecek.

Zamanınızı daha verimli kullanabileceğiniz, enerjiden tasarruf edebileceğiniz ve tüm bunlar olurken ekonomik olarak rahatlayabileceğiniz zaman ayarlı prizlerle, siz evde yokken her şey kontrol altında olacak. 🙂

Cihazlarınızın uzaktan kontrolünü sağlayan bu aletlerle aynı zamanda fazla elektrik tüketen ürünlerinizi tespit edebilir ve bu tüketimi düşürmeye yönelik çalışmalar da yapabilirsiniz.

Tek tıkla tasarruf ürünü olan bu cihazları hazır indirimdeyken hemen buradan sipariş verebilir ve enerji tasarrufu konusuna katkı sağlayabilirsiniz.

# 5. Işıklarınızı Dimmer İle Ayarlayın!

Evinizin ışıklarını kendiniz ayarlamak ister miydiniz?

O hâlde sizi dimmer dediğimiz ve en teknik haliyle elektrik akımını düşürüp yükselten bu cihazlarla tanıştıracağız.

Işıklarınızın aydınlatma seviyesini dimmer ile ayarlarken enerji tasarrufu konusuna da büyük bir katkı yapabileceğinizi hemen hatırlatalım.

Enerji kaynaklarının her geçen gün azaldığı ve iklim değişikliği ile gelen küresel ısınmanın arttığı gerçeğiyle yaşarken, tasarruf bilinci konusunda verdiğimiz ipuçları şimdilik bu kadar.

Su ve elektrik tüketimini kendi yaşam alanlarımızda kontrol altına almaya başladıktan sonra emin olun ki her şey daha da kolay olacak. Tabii bunların yanında çamaşır, bulaşık ve buzdolabı makinalarınızı az enerji ve su tüketen modelde alarak, enerji sınıfının da A+ olmasına özen gösterin.

Enerji verimliliği ve tasarrufu konuları neredeyse hepimizin gündemi hâline gelmişken ve bizler de evimizde tasarruf yöntemlerini uygularken umuyoruz ki bir yandan da yenilenebilir enerji yatırımlarının daha fazla arttığı bir yıl olur.

# En güncel ve eğlenceli konular #Blognot‘ta!

One thought on “Enerji Tasarrufu Haftasında Evde Tasarruf Etmenin 6 Yolu

Yorum yapmak ister misin? :)