En İyi Restoranlar Bu Listede! Lezzet ve Kalite Tescilli 10 Restoran

2019 yılının son çeyreğine girmişken harika yemek menülerine sahip, birbirinden ilginç konseptli restoranların dünya sıralamasını görmeye hazır mısınız?

The World’s 50 Best Restaurants”organizasyonu tarafından seçilen restoranların ilk 10’una göz atarken, neden ön planda olduklarına da sizler için kısaca değindik.

Aralarında iki adet Türk restoranı bulunan bu listeyi bir yerlere not etmeyi unutmayın. Bir gün yolunuz düşerse, deneyimlemek lezzetli olacaktır. 🙂

Hazırsanız 2019 yılının en iyi 10 restoranı karşınızda!

#1. Dünyanın En İyi Restoranı: Mirazur- Menton/ Fransa

Listenin bir numarasında hem Avrupa’nın hem dünyanın en iyi restoranı olan, Arjantinli şef Mauro Colagreco önderliğindeki Mirazur seçildi.

Cote D’Azur manzaralı bu restoranın en önemli özelliği kendi bahçesinde yetiştirdiği lokal ürünleri.

Eğer yolunuz dünya sıralamasında ilk sırada yer almayı başaran bu restorana düşerse ilk yapmanız gereken şefin spesiyali istiridyeden sipariş etmek olsun. 🙂

#2.  Hem İlginç Hem Yaratıcı Bir Restoran: Noma- Kopenhag/Danimarka

Yemek ve gastronomi dünyasının İskandinav ayağı olan Noma, René Redzepi önderliğinde kısa bir aranın ardından yeni yeri ve menüsüyle tekrar listeye giren ünlü restoranlar arasında.

Minimalist sunumlarıyla öne çıkan ünlü restoranda sadece İskandinav mutfağından izler bulabiliyorsunuz.

Başlangıçlar arasında kızarmış ekmekli denizkestanesi ve karamelize sütlü köpekbalığı ciğeri gibi ilginç unsurlara yer veren ve kesinlikle deneyimlenmesi gereken bir tecrübe. 🙂

Yaratıcılıkta sınır tanımayan ünlü şef René Redzepi’ye buradan koca bir alkış gönderiyoruz. 🙂

#3. Asador Etxebarri – Atxondo, İspanya

Izgara konusunda hassas olanlar aramızdaysa, size İspanya’nın Atxondo kentinde bulunan Asador Etxebarri’yi gönül rahatlığıyla önerebiliriz.

Ünlü Şef Victor Arguinzoniz tarafından incelikle hazırlanan ızgaralar, dünyanın ilk 50 restoranında üçüncü sıraya yerleşmeyi başarmış.

İspanya’nın Axte köyünde bir çiftlikte doğan ünlü şef, yerel lezzeti odağına alarak misafirlerinin yüzünü güldürmeyi başarıyor.

Şu ana kadar kendi restoranı dışında başka hiçbir yerde çalışmayan şefin yemeklerinden karides ve dana pirzolasının şanı tüm dünyaya yayılmış durumda. 🙂

#4. Yenilikte Sınır Tanımayan Restoran: Gaggan – Bangkok, Tayland

Asya’nın bir numaralı, dünyanın ise dört numaralı restoranı seçilen Gaggan, 2014 yılından bu yana yemek dünyasında oldukça konuşulan mekânlardan biri.

Yaratıcılıkta sınır tanımayan Gaggan sürekli yenilenen menüsü ve yemeklerin sunumuyla birlikte insanda merak uyandıran bir restoran olma özelliği taşıyor.

#5. Geranium – Kopenhag, Danimarka

Danimarka’nın Ulusal Stadyumu’nun hemen yanında olan Geranium içinde bulundurduğu menü ile misafirlerini İskandivanya’nın muhteşem lezzetleriyle buluşmayı garantiliyor.

Her sene mevsimsel olarak güncellenen menüsüyle Geranium, gurmeleri muhteşem lezzetleriyle tatmin etmeye aday yerlerden biri.

İçinde ilginç bir menü bulunduran Geranium, yaratıcı teknikleriyle tabaklarda adeta görsel şölen sunuyor.

#6. Central – Lima, Peru

Güney Amerika’nın en iyi restoranı olma özelliğine sahip Central, Peru mutfağına özgü yemekleriyle ön plana çıkıyor.

Ünlü şefler Virgilio Martínez ve Pia León ile ismini ilerleyen zamanlarda da sıklıkla duyacağımız Central’da, Land of Corn ve Extreme Stems ikilisi restoranın en çok tercih edilenleri arasında.

#7. Mugaritz – San Sebastian, İspanya

Dünyanın birçok şefinin Mugaritz’in mutfağından geçmesiyle birlikte ismini tüm dünyaya tanıtan Mugaritz, hem karadan hem de denizden gelen lezzetleri ustalıkla misafirlerine sunuyor.

Adını San Sebastian’ın iç kısımlarında yetişen bir ağaçtan alan Mugaritz’in en büyük özelliği duvarlarına sinen barbekü kokusu.

Restoranın bir diğer özelliği ise hazırlanmış bir menünün olmaması. Masaya oturduğunuzda sizi karşılayan ilk şey kırık tabaklar oluyor, denk gelirseniz şaşırmayın. 🙂

Restoranın şefi Luis Aduriz, “Klişeler insanı özgürlükten uzaklaştırıyor.” mottosunu benimsemiş ve misafirlerini şaşırtmak için masaya kişiye özel bir yemek yollamayı tercih etmiş.

İnsanın sırf meraktan gidesi gelmiyor mu? 🙂

#8. Arpège – Paris, Fransa

Fransız mutfağının şahane lezzetleri ve teknikleriyle misafirlerine eşsiz deneyimler yaşatan Arpège, Fransız mutfağına ayrı bir sempatisi olanlar için doğru adres.

Dünyanın en ünlü şeflerinden biri olan Allain Passard’ın restoranı 1996 yılından beri 3 Michelin yıldızını koruyabilen nadir restoranlar arasında.

#9. Disfrutar – Barselona, İspanya

İspanya’nın Barselona kentinde yer alan Disfrutar, henüz üç senelik bir geçmişe sahip olsa da yemek tutkunları onu alıp listenin ilk sıralarına yerleştirmiş.

E ne diyelim, yolunuz düşerse bizce bir deneyimleyin. 🙂

#10. Maido – Lima, Peru

Listenin on numarasında yer alan Maido, Japonca “Merhaba” anlamına geliyormuş.

Peru ve Japon mutfağını en ince detayına kadar titizlikle ele alan restoranın ünlü baş şefi ise Mitsuharu Micha imiş.

Unutmadan restoranın en ilginç ve en lezzetli yemeği 50 saat boyunca pişirilen kaburgaları. 🙂

Gelelim listedeki Türk Restoranlarına!

The World’s 50 Best Restaurants organizasyonunun “dünyanın en iyi restoranları” arasında yer verdiği listede yer alan ilk restoran, Şef Mehmet Gürs’ün sahibi olduğu Beyoğlu’ndaki Mikla.

Listenin 110’uncu restoranı ise Şef Maksut Aşkar’ın sahibi olduğu Beyoğlu’nda bulunan Neolokal seçildi.

Listenin detaylı hâlini incelemek isteyenleri buraya davet ederken, 2020’de güncellenmiş listeyle burada görüşmek üzere diyoruz! 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)