Dünya Tiyatrolar Günü’nde Kaçırmamanız Gereken 7 Oyun

Aydem Blog dünya tiyatro günü 2019 2

Birbirinden şahane oyunların sergilendiği Dünya Tiyatrolar Günü‘nde, şehrinizdeki etkinliklere göz atmadan önce, gelin hep birlikte bu günün doğuşuna bir göz atalım.

🎭 Tarihi

1961 yılında Uluslararası Tiyatrolar Birliği (International Theatre Institute) tarafından kabul edilen bu gün, her yıl 27 Mart tarihinde birbirinden şahane etkinliklerle kutlanmaktadır.

UNESCO tarafından kurulan Uluslararası Tiyatrolar Birliği (1948), sahne sanatları bağlamında, sanatsal yaratıcılığın ve gelişimin bilincini artırmayı hedeflemektedir.

Dünya çapında tiyatro grupları tarafından kutlanan bu güne özel, tiyatro yazarı Jean Cocteau (1962) tarafından yazılan evrensel bir bildiri dâhi bulunmaktadır.

Bu bildiri, pek çok tiyatro ekibinin oyunundan önce, 27 Mart’ta özel bir etkinlikle okunup daha sonra oyunların sergilenmesine geçilmesiyle oldukça ünlüdür.

Ülkemizde ise bu güne özel ilk ulusal bildiriyi, Türk tiyatrosunun batılı anlamda ilk kurucusu kabul edilen Muhsin Ertuğrul yazmıştır.

İnsanın kendisiyle temas edebildiği, sanatın en yalın hâli diyebileceğimiz ve büyülü yapısıyla insanüstü yetenek gerektiren tiyatroya özel bu günde mutlaka gidin dediğimiz etkinlikler şu şekilde:

🎭 1. Yalnızlar Kulübü

Sami Berat Marçalı’nın yazıp yönettiği ”Yalnızlar Kulübü ” bir kişisel gelişim kursunun on haftalık serüvenini anlatıyor. Oyuncu kadrosunda Devin Özgür, Umut Kurt gibi isimleri barındıran bu oyunu, mart ayının son haftası radarınıza almanızı öneririz.

Şehrinizdeki tarihleri görebilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yalnızlar Kulübü 2_29_11_2018_04_55_55_12

🎭 2. Müjdat Gezen/ Eyvallah

Müjdat Gezen’in yazıp yönettiği “Eyvallah” adlı oyunu, 3.Karşıyaka Tiyatro Festivali kapsamında İzmir’de izleyicisiyle buluşuyor.

Usta oyuncu Müjdat Gezen’in 30 kişilik dev kadrosuyla sergilediği oyun, “7 Kocalı Hürmüz” ve “Şarkılar Seni Söyler” müzikallerini izleyemeyenlere armağan olarak sergileniyor.

İçinde Atatürk hologramının bulunduğu bu güzel oyunu Dünya Tiyatrolar Günü’nde kaçırmayın deriz.

mujdat-gezen-eyvallah_26b8dc4c-f54a-4aff-ba8d-55ace863e8c6

🎭 3. Romeo ve Juliet 

Ünlü İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeare’in en çok oynanan oyunu Romeo ve Juliet, Dünya Tiyatrolar Günü’ne özel izleyicisiyle buluşacak.

Yıllardır birçok tiyatro sahnesine konuk olan ve operadan baleye kadar birçok sanat dalına adapte olan bu oyuna, tarih 27 Mart’ı gösterdiğinde kolunuza yakın arkadaşınızı takıp gidin deriz. 🙂

http://www.biletix.com/etkinlik/YFU05/IZMIR/tr

rromeooo_sabanciiii

🎭 4. Kürk Mantolu Madonna 

Sabahattin Ali’nin ünlü romanı Kürk Mantolu Madonna, yazılmasının üzerinden yetmiş yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, bugün hâlâ en çok okunanlar arasında.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de ilk defa tiyatroya uyarlanan roman, oyuncu kadrosunda Tuba Ünsal, Alper Saldıran, Sercan Badur ve Sacide Taşener gibi isimleri barındırıyor.

Anadolu’nun işgali sırasında babası tarafından müttefik Almanya’ya gönderilen Raif’in, ressam Maria Puder’le yaşadığı baş döndürücü aşkı anlatılıyor.

Maria Puder’i Tuba Ünsal’ın canlandırdığı bu enfes performansı mutlaka izlemelisiniz.

En sıradan insan yaşamının bile nasıl derin bir anlama bürünebildiğini gözler önüne seren oyunun tarihleri için buraya tıklayabilirsiniz.

kurkmantolu-maddonna

🎭 5. Sefiller

Dünyaca ünlü yazar Victor Hugo’nun klasik romanı Sefiller’den uyarlanan müzikal oyun, bir adamın vicdanını ve bir halkın özgürlük arayışındaki isyanının hikâyesini anlatıyor.

27 Mart tarihinde İstanbul Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde sahnelenecek oyunun detayları ve biletleri için buraya tıklayabilirsiniz.

🎭 6. Ölü’n Bizi Ayırana Dek

Gergedan Yapım tarafından sahnelenen “Ölü’n Bizi Ayırana Dek” Hakan Yılmaz ve Ebru Cündübeyoğlu’nun başarılı oyunculuklarıyla tiyatro seyircisiyle buluşuyor.

Daha önce “Yalancı Romantik” dizisinde başrolü paylaşan ikili bu kez tiyatro sahnesinde karşımıza çıkıyor.

İki perdelik kara komedi oyununun mart ayı ve diğer gösterimleri için linke tıklayıp, biletinizi alabilirsiniz. 🙂

l1

🎭 7. Dogville

Cannes Film Festivali’nin bol ödüllü yönetmeni Lars Von Trier’in, kendi deyimiyle “en iyi filmi” Dogville, Kayhan Berkin’in yönetmenliğinde tiyatroya uyarlamasıyla izleyicisiyle buluşuyor.

“Sürprizlere Hazır Olun!”

İnsan ruhunun karanlıklarında gezinen bir şiddet hikâyesi…

Versus Tiyatro’nun yapımında sahnelenecek oyunu, İstanbul’da olanlar kaçırmasın diyor ve detaylı bilgi için sizi buraya davet ediyoruz.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kapsamında izleyiciyle buluşacak oyun listemiz şimdilik bu kadar.

Bu kapsamda yapılan birçok festival ve oyun için, şehir etkinlik rehberinize göz atmakta fayda var.

Tiyatrolar Günü’nüzün kutlu, 3. sanatın ise hayatınızdan hiç eksik olmaması dileğiyle…

Ünlü şair Namık Kemal’in de dediği gibi: “Tiyatro, aşka benzer. İnsanı hazin hazin ağlatır. Ama verdiği acının gücünde başka bir tat bulunur. Tiyatro, evrene benzer. İnsanı doya doya güldürür. Ama yansıttığı tuhaflıklar, gülerken ağlamak için istekler doğurur.”

Yorum yapmak ister misin? :)