Cross Training Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Detaylar Burada!

Hakkında

Cross training,  ‘’belirli kasın çalıştırılmasının değil, hemen hemen tüm vücut kaslarının çalıştırılmasının hedeflendiği; vücut geliştirme, jimnastik, halter ve fitness gibi sporların tek bir alanda toplanması’’ şeklinde ifade ediliyor.

Kişiye vücudunun tüm parçalarını çalıştırma imkânı veren bu spor dalı, yoğun ve zorlayıcı bir tempo içeriyor. Bu zor tempo içerisinde sıkı bir çalışma gösterenler, sağlıklı ve fit bir vücuda kısa bir sürede sahip olabiliyor.

Kalp kaslarının olağandan fazla çalıştığı bu spor türünde, kalbi etkileyecek bir rahatsızlığa sahip kişilerin doktor kontrolünde bu sporu yapması gerekliliği, gözetilmesi gereken bir nokta.

Cross training, içinde yoğun antrenman programları olsa da bu antrenmanların 15-20 dakika sürmesi ve her programın bir öncekinden farklı olması sebebiyle eğlenceli ve keyifli bir spor dalı olarak karşımıza çıkıyor.

Cross Training Hareketleri

Başlangıç olarak squat, koşu, şınav ve barfiks gibi hareketleri içeriyor.

Squat:

Ellerinizi belde ya da havada tutarken, ayaklarınızı omuz hizasında açıp yere çömelip kalkma hareketi olarak tanımlananan squat, hem cross traininginde hem de ülkemizde sık bilinen antrenmanların arasında.

Barfiks:

Kişinin kendisini ‘’barfiks demiri’’ olarak adlandırdığı bir demir ile yukarıya doğru çekmesi olarak tanımlanıyor. Cross training hareketleri arasında en zoru olarak bilinen bu antrenmanda, tüm kaslarınızın çalıştığını hissedecek ve en çok tercih ettiğiniz bir antrenman türü olacaktır.

Cross Training İçin Malzemeler

Vücut geliştirme egzersizleri için genelde birçok spor aletine ihtiyaç duyulur. Fakat cross training için malzeme sayısı, diğer spor türlerine göre daha azdır.

Barfiks ve çekme hareketleri için barfiks demiri, şınav için push up barı ve sağlık topları bunun için yeterlidir. Bunların yanında daha sağlıklı ve verimli bir spor için cross training ayakkabısını kullanmanızda da fayda var.

Bu popüler spor dalını yaparken güçlü ve sağlıklı olmanın yanında, tüm kasların doğru ve etkin çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Doğru nefes alışverişlerinizle kaslarda dayanıklılığı artırabilir ve kaslarda ideal şekillere ulaşabilirsiniz. Vücudun esnek yapıda olmasını da sağlayan cross trainingle atik ve dengede olan bir vücuda kavuşabilirsiniz.

Daha sağlıklı bir yaşam ve daha fit bir görünüm için bu spor antrenmanı deneyebilir ve http://www.aydemkart.com/Kampanyalar sitesinden ‘spor’ sektörünü seçerek daha fazla avantaja sahip olabilirsiniz. Bol sporlu, bol sağlıklı günler diliyoruz.

BONUS: Diğer spor egzersizleri ile ilgili içeriklerimize buradan göz atabilirsiniz. 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)