Çin’den Dev Atılım! Uzayda Güneş Enerjisi Santrali Projesi

uzay mekiği

Tarihte adını icatlarla duymaya alıştığımız Çin, son zamanlarda yaptığı birçok projeyle dünyanın teknoloji devlerinden biri hâline gelmeye başladı.

Uzay teknolojilerinde her yıl birçok proje yaratan Çin, bu defa bir ilke imza atarak öyle büyük bir projeyle ismini duyurdu ki, bizler işin detaylarını öğrenince şaşkınlığımızı gizleyemedik. 🙂

Teknoloji hükümdarı olarak nitelendirebileceğimiz Çin, sınırları Dünya’yı aşan projelerine başlayadursun, gelin biz de sizler için bu konuyu biraz daha detaylandıralım. 🙂

#Dünya’dan 36 Bin Kilometre Uzaklıkta Güneş Enerjisi Santrali!

Son zamanlarda güneş ve rüzgâr enerjisi alanında dev ataklarda bulunan Çin, geçtiğimiz yıllarda güneşle elektrik sağlayan dünyanın en büyük binasını yaparak adından söz ettirmişti. 75 bin metrekare üzerine kurulu bu yapı, dünyanın güneş enerjisi ile çalışan en büyük binası olarak geçiyor.

güneş enerjisi

Bununla yetinmeyip sınırları aşarak uzayda güneş enerjisi santrali kurma haberini de duyunca “Pes artık!” demeden duramadık.

Dünya atmosferinde kurulacak güneş santrali, hava olaylarından etkilenmeyeceği için sürekli olarak aynı miktarda enerji toplamaya devam edebilecek.

#Çin Yenilenebilir Enerjide Sınır Tanımıyor

Uzaya güneş enerjisi ile çalışan güç istasyonu kurmaya hazırlanan Çin, bu projesiyle Dünya’da son zamanlarda gündemde olan yenilenebilir enerji problemine de bir çözüm getirmiş olacak.

İlk etapta 2025 yılında bir tesis gönderilmesi planlanan projede, uzaydan temiz bir enerji elde etme amaçlanıyor.

#Sonu Gelmeyen Enerji Üretimi!

Çin Uzay Teknolojisi Akademisi’nden Pang Zhihao’nun açıklamasına göre, güneş enerjisi santralinin insanlar için tükenmez bir enerji kaynağı oluşturması bekleniyor.

Dünya üzerinde şu an bulunan güneş santrallerinden altı kat daha etkili olacak bu yöntem, kesintisiz enerji elde edilmesine yol açacak.

güneş.jpg

#Bazı Teknik Sıkıntılar Mevcut

İnşa edilmesi planlanan santralin boyutlarının çok fazla olmasından dolayı, uzaya gönderilmesi neredeyse imkânsız.

3D yazıcılar yardımı ile santrali uzayda inşa edebilmenin yolları aranırken, 2021-2030 yılları arasında gerçekleşecek proje için şimdiden tüm bilim insanları harekete geçti.

Uzay’da elde edilen bu enerjinin, Dünya’daki yaşamı ve ekolojiyi nasıl etkileyeceği ve toplanan bu enerjinin Dünya’ya nasıl iletileceği ise projenin merak edilen bir başka konusu.

Sınırları aşıp Uzay’da kurulacak bu santralle, hem teknoloji hem de Uzay çalışmalarında Çin’in konuyu bir adım ileri taşıyacağı aşikâr.

Yakın takipte olduğumuz projenin detaylarından aktarabildiklerimiz şimdilik bu kadar. Enerji üretebilmek için gözünü Uzay’a diken Çin’in bu atılımı umarız ki tüm dünya ülkeleri için bir ilham olur. 🙂

Çin’in bu muhteşem projesi bir yana, Kuzey Kutbu’nda kendi enerjisini kendi üretebilen Svart Oteli‘ni duydunuz mu? Detaylar burada! 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)