Black Friday Hakkında Bilinmeyenler

Yılın en büyük alışveriş günü olarak bilinen “Black Friday”, global olarak geleneksel hâle gelmeye başlayan bir tür ekstra indirimli kampanya etkinlikleridir.

Neden böyle adlandırıldığına dair ise birden fazla söylem bulunmakla beraber, sık rastlanan açıklamalardan ikisi:

1.Patlayan satışlar ve şirketlerin muhasebe hesaplarının kâr durumuna geçmesi,

2.1961 yılında yaşanan yoğunluktan dolayı insanların birbirini ezdiği, trafiğin kitlendiği sıkıntılı bir günden sonra böyle anılmaya başlanmasıdır.

Bu özel gün, zamanla internet ortamına da yayılmış ve e-ticaret sitelerinde de özel fırsatlar yaratılmaya başlanmıştır.

Türkiye’de ilk kez 2017 yılında birçok markanın önderliğinde düzenlenen bu etkinliğin tarihi ve özel detayları şu şekilde:

Black Friday aslında 1869’da Amerika’da altın piyasasının çökmesiyle ortaya çıktığı günün adı olduğu, günün öyküsüne ait diğer görüşlerden biri.

24 Eylül 1869 Cuma günü Amerika’da altın ve hisse senedi piyasalarında düşüşün yaşanmasıyla bu gün “Black Friday” olarak anılmaya başlandığı da söyleniyor.

# Black Friday Tarihi

Her yıl kasım ayının son perşembesinde bir araya gelen Amerikalı aileler, Noel’in başlangıcını kutlarken ihtiyaçlarını karşılayabilmek için alışverişe yönelirler.

Durum böyle olunca Amerika’daki birçok yerel perakende şirketi, şükran gününe özel olarak dükkânlarının kepenklerini erken saatlerde açarak, birçok üründe %90’a varan indirimler yaparlar.

# 1961 Yılında Yaşanan Alışveriş Felaketi

1900’lü yıllara gelindiğinde neredeyse tüm mağazaların katıldığı ve yavaş yavaş gelenekselleşmeye başlayan bu günün henüz özel bir adı yoktu.

1961 yılında Pennslyvania’da yılın sadece bir gününde yapılan indirimlerle sokağa dökülen insanlar, alışveriş çılgınlığı şeklinde tabir edebileceğimiz bir gün yaşar.

Tüm otoparkların dolmasıyla araçlarını caddelere park eden insanların, mağaza içlerinde neredeyse ezilerek hayatını kaybetme riski yaşadığı bu günün adı artık “Black Friday” olarak anılmaya başlanır.

#AydemKartlıBilir:

Black Friday’in, bu yıl 23 Kasım Cuma günü ülkemizde de düzenleneceğini sizlere hatırlatırken sizleri Aydem Kart’ın fırsatlarla dolu Dünyası’na uğurluyoruz.

En güncel konular ve eğlenceli testler Blognot ‘ta!

Yorum yapmak ister misin? :)