Pedallara Kuvvet! Türkiye’nin Birbirinden Güzel Bisiklet Rotaları

Bisiklet tutkunları aramızda mı?

Zaman zaman her şeyden sıkılıp tası tarağı toplayarak uzaklaşmak, hepimizin yapmak isteyip bir türlü cesaret edemediği şeylerden biridir.

İş hayatı, şehir hayatı, sürekli koşuşturma derken kendini doğanın içine atacak bir mola vermeyi kim istemez ki?

Şehrin kaosundan sıkılıp doğaya kaçmak isteyenlere müjdemiz var!

Bisikletseverlere özel derlediğimiz muhteşem rotalarla karşınızdayız!

Hazırsanız başlıyoruz! Sırt çatanı kap, su mataranı al, haydi pedallara kuvvet!

shutterstock_74447581

1. Mysia, Bursa

Bursa merkeze yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan, Gümüştepe’den başlayıp Ulubat Gölü’ne kadar uzanan Mysia, 50 kilometrelik rotasıyla bisiklet tutkunlarına mükemmel bir deneyim sunuyor.

Eski adı ile Mysia olarak bilinen, ancak şimdi Misi olarak geçen bu tatlı köyde birbirinden lezzetli yöresel yemekleri tadabilmeniz de mümkün.

Bisiklet tutkunuzu doya doya yaşayabileceğiniz bu rotaya çıkarken yanınıza fotoğraf makinenizi almayı ihmal etmeyin deriz. Göreceğiniz mükemmel manzaraları kaydetmekte fayda var.  🙂

2. Belgrad Ormanları, İstanbul 

İstanbul’un hemen yanında doğayla baş başa kalabileceğiniz bir yer arıyorsanız, Belgrad Ormanları tam sizlik!

Saklı cennet tabirinin hafif kaldığı Belgrad Ormanları’nda doya doya piknik yapıp doğanın tadını çıkarırken, civardaki dağ bisikleti turlarına da katılarak kendinize gelebilmeniz mümkün.

Hafta sonu her şeyden kopup günübirlik keyif sürebileceğiniz Belgrad Ormanları’nda bizce bisikletle dolaşmak gibisi yok. 🙂

3. Büyükada, İstanbul 

Konu İstanbul olunca şehirden bunalıp kaçmayı istememek maalesef imkânsız oluyor. 🙂

Hiç dert etmeyin!

Şehre sadece 1 vapur seferi uzaklığında olan ve kitabınızı, bisikletinizi alıp kafanızı dinleyebileceğiniz Büyük Ada, tam bir meditasyon merkezi.

Ulaşım aracının sadece fayton ve bisiklet olduğunu düşünürsek, sevdiklerinizle romantik bir gün geçirmeniz hiç de zor değil. 🙂

Aya Yorgi Kilisesi’ne uzanan bisiklet rotasının yanı sıra Rum kültürünün harmanlandığı birbirinden eşsiz evleriyle Büyük Ada ziyaretini hemen rotanıza alın deriz.

4. Karaburun, İzmir

Yılın en güzel zamanlarını bisiklet rotalarıyla değerlendirebilmek için neresi uygun diye soracak olursanız, tabi ki Karaburun! 🙂

Sakin ve huzurlu doğasıyla keyfini sürebileceğiniz bu gezi rehberine, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan tematik rotalarla ulaşabilmeniz mümkün.

Ege Bisiklet Rotaları Bir Başka!

İçinde barındırdığı 6 farklı etapla üzüm bağlarını gezebileceğiniz bu rotayı, ilkbahar ve yaz aylarında kesinlikle deneyimlemelisiniz. 🙂

5. Likya Yolu

Trekking tutkunlarının gezi rotası olan Likya yolu, bisiklet meraklıları için de bir mücevher değerinde.

255 km uzunluğuyla keşfetmeye değer yerlerden biri olan Likya Yolu’nda, tarihi ve doğayı bir arada bulabilmeniz mümkün.

Elmalı Yaylası’ndan başlayarak Kaş’a doğru hareket edebileceğiniz rotada, sayısız yerleşkeye ve antik kentlere rastlayabilirsiniz.

En az rota kadar mütevazı bir halkı bulunan rotamızda, geçtiğiniz köylerde molalar vererek doğanın ve bisikletin keyfini doya doya çıkarabilirsiniz.

6. İznik Gölü, Bursa

Bursa sınırları içerisinde yer alan, muhteşem doğasıyla gelenleri kendisine hayran bırakan İznik Gölü, bisiklet sürmek için oldukça ideal alanlardan birisi.

Neredeyse tamamı göl kıyısından ilerleyen rotada, birçok turistik tesise ve piknik alanlarına rastlayarak soluklanabilmeniz mümkün.

Rotanın güney tarafında bulunan Bizans ve Osmanlı Dönemlerinden kalma ahşap evlerin bol bol fotoğraflarını çekip turistik bir gezi yapmayı ihmal etmeyin.

Bonus: Türkiye’nin eşsiz rotalarını bisikletle gezerek keyfini sürmek bir yana, eylül ayında düzenlenen bu etkinlik insanın içini cıvıl cıvıl edecek cinsten!

Bisiklet meraklıları buraya!

Süslü kadınlar bisiklet turu” adlı etkinliğimiz, Türkiye’nin hemen hemen her ilinde oldukça eğlenceli konseptiyle bisiklet tutkunlarını bir araya getiriyor.

Milano’dan Sidney’e kadar Dünya’nın birçok noktasında düzenlenen bu etkinliğe, bisikletinizi süsleyip katılabilirsiniz! Hep birlikte “Pedala kuvvet!” diyoruz.

Eylül ayında düzenlenen etkinliği rotanıza almayı ihmal etmeyin. 🙂

**Kış mevsimine özel hazırladığımız alternatif rota seçeneklerini görebilmek için buraya tıklamanız yeterli! 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)