Yılbaşı Gelenekleri Birbirinden İlginç Olan 10 Ülke

Birbirinden ilginç yılbaşı geleneği olan ülkeler burada!

Türlü coğrafyalarda insanlar, kendilerine yeni yılda şans getireceklerine inandıkları farklı geleneklere sahip.

Yeni yıla girerken hemen hemen hepimizin uyguladığı ritüeller vardır. Kültürden kültüre değişen bu ritüeller farklı olsa da amaç hep aynı, yeni yılın mutluluk getirmesi.

Birbirinden ilginç yılbaşı gelenekleri şu şekilde:

bayrak 10

HOLLANDA   

Yılbaşı eğlencelerinin dolu dolu kutlandığı Hollanda’da her yıl yeni yıla girerken sokaklarda ateşler yakılır.

Yakılan ateşlerin etrafında toplanan insanlar, şenlik havasında yılbaşı kutlaması yaparlar ve yeni yıl ağaçlarını bu ateşlerde yakarak kötü ruhlardan arındıklarına inanırlar.

bayrak 9

DANİMARKA  

Danimarkalılar kullanmadıkları tabakları saklayarak, her yılbaşında sevdikleri arkadaşlarının kapılarının önünde kırıyorlar. Kapı önünde ne kadar çok kırık tabak birikirse, o yılın o kadar şans getireceğine inanıyorlar.

bayrak 8

İSPANYA   

Sıra, İspanya’da 1909 yılından beri yapılan ilginç bir gelenekte.

Bu geleneğe göre İspanyollar, yılbaşında aldıkları 12 taneli üzüm salkımını 00.00’da yiyerek o yılın 12 ayının bereketli ve şanslı geçeceğine inanırlar.

bayrak 7

İSKOÇYA   

İskoçya’da yeni yılın ilk saatlerinde herkes, yakınlarını ziyaret ederek eve ilk ‘’ayak basan ‘’ olmak için yarışa girerler. Gittikleri eve para, ekmek, çikolata ve içki gibi birçok hediye götürerek bolluğun artacağına inanırlar.

bayrak 6

JAPONYA   

Birbirinden ilginç birçok batıl inanca sahip olan Japonlar, yılbaşında da birçok ritüel uyguluyorlar. Bu ritüellerin en yaygın olanı ise yılbaşlarında kapılarına ip asmaları olarak biliniyor. Asılan ipin, kötü ruhları kovduğuna ve şans getireceğine inanıyorlar.

Saatler 00.00’ı gösterdiğinde kahkaha atmaya başlayarak yeni yılın ilk saatlerine kahkaha atarak giriyorlar. Bunun nedeni de, tüm yılı neşeli ve mutlu geçireceklerine inanmaları.

bayrak 5

ÇİN   

Yeni yıla girmeden önce evlerinin her yerini temizleyen Çinliler, bu ritüelle kötü ruhların evden gittiğine inanıyorlar. Ayrıca evlerine şans ve bereket getirmesi için yeni bitkiler ve çiçekler alıyorlar.

bayrak 3

İZLANDA   

Kitap okuma oranının en yüksek ülke olduğu İzlanda’da, bu durum yılbaşı geleneklerine de yansımış durumda.

Kişi başına düşen kitap sayısı bir hayli fazla olunca, neredeyse tüm özel günlerde hediye edilmesi çok sık rastlanılan bir durum. Yılbaşı gecesini evlerinde kitap okuyup sıcak çikolata içerek geçiren İzlandalılar, en tatlı yılbaşı geleneğine sahip olan halklar arasında.

bayrak 4

AVUSTRALYA   

Avustralya’da yılbaşı kutlamaları, genele göre biraz daha farklılık gösteriyor. Yılın ilk zamanlarının yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle burada yaşayan insanlar, yılbaşını genelde denize girerek ve piknik yaparak kutlamayı tercih ediyorlar. Böylelikle hem denize girerek kötü ruhlardan arındıklarına inanıyor, hem de şenlik havasında bir piknikle yılbaşı kutlamaları yapıyorlar.

bayrak 2

RUSYA   

Diğer yılbaşı geleneklerine göre biraz daha ilginç bir şekilde kutlayan ikinci örneğimiz ise Rusya halkı.

Kendileri, gelecek yıldaki dileklerini bir kâğıda yazıyorlar ve yazdıkları kâğıtları yaktıktan sonra içtikleri içkinin içine katarak dileklerinin gerçek olmasını umuyorlar. Oldukça ilginç olan bu geleneği uygulamamanızı tavsiye ederiz. 🙂

bayrak1

FiNLANDİYA   

Neredeyse her ailenin evinde kendilerine özel saunaları bulunan Finlandiyalılar, ilginç bir yılbaşı geleneğine sahip halklar arasında.

Yılbaşı günü güneş batmadan saunaya giren Finlandiyalılar, içlerinde koruyucu bir Elf’in bulunduğuna inanıyorlar. Saunada uzun saatler kalarak vakit geçiren Finlandiyalılar, buharla birlikte ruhlarının temizlendiğine inanıyorlar.

Daha önce Jülyen takvimine göre 1 Mart tarihinde denk gelen yılbaşı, 4 Ekim 1582’de kabul edilen Gregoryen takvimi yani miladi takvimine göre 1 Ocak tarihine denk gelmektedir.

Türkiye dâhil çoğu ülkede 1 Ocak tarihinde kutlanan yılbaşı, Tayland, Kamboçya ve İran gibi bazı ülkelerde farklı tarihlerde kutlanmaktadır. Yılın ilk gününü ifade eden yılbaşı tarihleri, farklılık gösterebildiği gibi kutlama şekilleri de yukarıda bahsettiğimiz üzere kültüre göre değişmektedir.

Bu tarih ve ritüeller kültürel olarak farklılıklar gösterse de yılın son gününe özel belli dileklerde bulunulur. Çeşitli eğlencelerin düzenlendiği bu yılbaşında şimdiden ritüelinizin bol, dileklerinizin ise gerçek olmasını ümit ederek sizleri uğurluyoruz. 🙂

BONUS: Bu yılbaşında sevdiklerinize ellerinizle yapacağınız muhteşem hediyeler yapmak istiyorsanız, sizler için hazırladığımız hediye önerilerimize bir göz atın deriz. 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)