Bayram Tatilinizde Keşfedebileceğiniz 4 Şahane Rota Önerisi

Önümüzdeki tatil için hazırladığımız gezi rehberi ile karşınızdayız!

Yazın en keyifli ayına girerken, önümüzde denizin ve güneşin tadını son kez çıkarabileceğimiz oldukça uzun bir bayram tatili bizleri bekliyor.

Hem bol dinlenmeli hem de bol gezmeli tatilin tadını, Aydem Kart avantajlarıyla değerlendirebileceğiniz bayrama özel tatil rehberi için sizleri yazımıza davet ediyoruz.

Gelelim rotamıza!

Ege’nin biriciği, gelenlerin tekrar gitmek istediği, dar sokaklarında yürüyüşün tadını çıkarabileceğiniz ve Türkiye’nin ilk ‘’Cittaslow’’u olarak adlandırabileceğimiz Seferihisar’a uğramadan geçmeyin.

Hem sakinliğiyle hem de cıvıl cıvıl akşamlarıyla İzmir’in ve Ege’nin en gözde sahil kasabalarına aday yerlerden biri.

Sığacık’ta pazar günleri kurulan Üretici Pazarı’nda ev hanımlarının ellerinden çıkan lezzetli yemekleri tatmadan geçmeyin deriz. Yazın, Kale Meydanı’ndaki konserlerle yaz akşamlarına ayrı bir soluk kazandırması da cabası.

Tatil zamanında kültürden uzak durmayın!

Üstelik kültür tatili için de oldukça uygun, bunun için rotanızı Teos Antik Kentine çevirmeniz yeterli. Zeytin ağaçlarının içinde kaybolan bu antik şehir, sırf doğa yürüyüşü için bile uğranabilecek bir yer.

Seferihisar konaklama seçenekleri için Aydem Kart avantajlarından faydalanabilir ve bu küçük sahil kasabasının keyfini bayramda doya doya çıkarabilirsiniz.

Bu Tatil Bambaşka Bir Tatil !

Şehrin karmaşasından kaçıp kendinizi doğa ve denizin içi içe olduğu cennet gibi bir yere bırakmak istiyorsanız, bunun için en doğru yer Fethiye.

Dileyene salaş ve rahat ortamıyla Kabak Koyu, dileyene muhteşem manzarasıyla Kelebekler Vadisi ve Faralya, her köşesiyle huzur dolu bir tatili vaat ediyor.

Tarihi ile oldukça meşhur olan ve 26 yıl önce bir çoban tarafından keşfedilen Saklıkent doğa harikasında keyifli bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

Hem doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz hem de denizin kenarında tembellik yaparak güneşin tadını çıkarabileceğiniz Fethiye’de, konaklama amaçlı çok sayıda otel bulunuyor. Aydem Kart avantajlarıyla doğayla içi içe bir tatil, sizleri bekliyor.

Tatil Huzursuz Olmaz!

Gelelim Ege’nin en samimi ve en uysal yerine. Son zamanlarda gerek doğa güzellikleri, gerekse belirli dönemde düzenlenen festivalleriyle ilgiyi toplayan Urla’da tarihi, doğayı ve eğlenceyi bir arada bulabilmeniz mümkün.

Sanat Sokağı’ndan tutun açıkhava sinemasıyla nostaljiyi yaşatan bu sevimli yer, yaz ayları için hem deniz keyfini sürebileceğiniz hem de sakin bir tatil yapmak için oldukça ideal.

Bu küçük ve sakin yerde bir İyon kenti olan ‘’Klazomenai”ye ait kalıntıları burada bulmanız mümkün. Aynı zamanda Limantepe Antik Bölgesi de yer alıyor.

Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, antik kentin tarihinin MÖ 4000’lere kadar gittiğini gösteriyor. Arkeoloji meraklıları için iyi bir kültür gezisi olmaya aday bu sakin kasaba görünümlü yerde konaklama ve diğer birçok fırsat için Aydem Kartlılar’a özel birçok avantaj barındırıyor.

shutterstock_1078698752

Sıradaki rotamız, ardında dev bir tarihi saklayan, İyonya’nın en önemli şehirlerinden biri olan eski adı ile ‘Phokaia’ olarak anılan Foça.

Büyük İskender’den Romalılar’a kadar birçok kültürün izlerini bulabileceğiniz bu minik yer, kültür turizminin yanında deniz tatiliyle de gelenlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

1953 yılından bu yana aralıksız devam eden kazılarda Hellenistik Dönem’den kalma tiyatro, Athena Tapınağı ve Pers Anıtı Mezarı’nı bulabilirsiniz.

Eski Foça ile Yeni Foça arasında kalan hem kamp yapabileceğiniz hem de denizin tadını çıkarabileceğiniz ve birçok tesisin olduğu Sazlıca Plajlarına ‘da uğramadan geçmeyin deriz.

Pazar günleri kurulan civar köylerdeki yerel üreticilerin doğal şartlarda yetiştirdiği, yerel kültürü yansıtan ürünlerin yer aldığı bir pazar kuruluyor: Yeryüzü Pazarı. Slow Food akımının temsilcilerinden olan bu pazarda her şey direkt üreticiden tüketiciye satılıyor. Eğer Yeryüzü Pazarı’na yolunuz düşerse Foça’nın en güzel taş evlerinin olduğu noktadasınız demektir.

Bu tatlı Foça gezinizi Aydem Kart avantajlarıyla daha keyifli hâle getirebilir, bayramın tadını doya doya çıkarabilirsiniz. Şimdiden fırsatlarla dolu, mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmenizi diliyoruz.

Kışa özel rota önerilerimize de göz atmaya ne dersiniz?

Yorum yapmak ister misin? :)