Albert Einstein Hakkında Hiç Duymadığınız 9 İlginç Bilgi

Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçları beklemektir.

Dünyanın en zeki bilim insanı olarak kabul edilen Albert Einstein’ın 1879 yılında başlayan hikâyesini ele aldık ve hiç bilmediğiniz tüm özelliklerini sizler için derledik!

Hem uzayın sınırlarını zorlayan, hem de matematik ve fizik kurallarını baştan yazarak atom bombasının ve izafiyet teorisinin yaratıcısı olan Albert Einstein ile ilgili bilinmeyenlere gelin, şöyle bir göz atalım! 🙂

# Albert Einstein’in En Sevdiği Bilim İnsanı: Galileo Galili

Tarihler 14 Mart 1879 yılını gösterdiğinde Almanya’nın Württemberg şehrinde doğan Einstein, 4 yaşına kadar hiç konuşamadı ve 9 yaşına kadar da konuşmasındaki bu problem devam etti.

Konuşma problemi yaşadığı sıralarda ailesi onun için endişelense de Einstein, kendini geliştirmeye devam etti. En sevdiği yazar sorusuna verdiği cevap Dostoyevski, en sevdiği bilim insanı sorusuna verdiği yanıt ise Galileo Galili oldu.

# Bilim Hayranlığı Bir Pusula ile Başladı

Albert Einstein’ın bilime olan merakı, henüz 5 yaşındayken babasının ona verdiği cep pusulası ile başladı.

Küçük yaşlarda pusulayı incelerken, iğneyi belirli bir yöne hareket ettiren şeyin ne olduğunu merak etti ve bilime olan hayranlığı babası sayesinde başlamış oldu.

# 12 Yaşında Matematik Kurallarını Yazdı

Albert Einstein’ın matematik derslerinden kaldığı bilgisinin yanlış olduğunu hemen belirtelim. 12 yaşından itibaren matematik kurallarını yazmaya başladığını ve henüz 15 yaşındayken integral konularına meraklı oluşunu aktarmış olalım.

# Yabancı Dil Konusunda Oldukça Başarısızdı

Albert Einstein her ne kadar fizik ve matematik alanındaki başarılarıyla tanınsa da yabancı dil konusunda bir o kadar başarısızdı.

İsviçre’deki Swiss Federal Polytechnic Enstitüsü’ne başvuran Einstein, akademinin yabancı dil sınavında başarısız olmuş, sınavı geçememişti.

# İlk Eşi İle Olan Sözleşmesi

Albert Einstein’ın ilk eşi olan Mileva Maric ile aralarında ilginç bir anlaşma vardı. 

İşin dedikodu kısmına değinmeden önce ünlü bilim insanı Einstein’ın, bu anlaşmayı çalışmalarına daha çok odaklanabilmek için yaptığını da hatırlatalım. 🙂

Einstein’ın akademik çalışmaları sebebiyle yaptığı anlaşmanın içeriğinde şunlar vardı: Çalışırken çalışma masasına dokunmamak, Einstein’ın haberi olmadan hiç kimseyle kişisel ilişkiler kurup sosyalleşmemek ve odasında her gün üç çeşit yemek bulundurmak.

Einstein’ın sıkı ve yoğun tempolu hayatından olacak ki Mileva ile ilişkileri çok sürmeden sonlanmıştır.

# Nobel Ödülünü Aldı!

Albert Einstein’ın her ne kadar Nobel ödülünü İzafiyet Teoremi nedeniyle aldığı söylense de bu ödülü Fotoelektrik Etkisi Kanunu’nu keşfetmesiyle almıştır.

# “Mucize Yılı”

1905 yılına gelindiğinde Einstein için adeta mucize yıl ilân edildi.

Arka arkaya 5 akademik çalışma yayınlayan bilim insanı, bunların yanında fotoelektrik efekti, özel görelilik teorisi(E=mc2) ve 21 adet makaleye imza attığında henüz 26 yaşında idi.

# Beyni Kavanozda Saklandı

18 Nisan 1855 yılında hayatını kaybeden ünlü bilim insanın vasiyeti, cesedinin yakılıp küllerinin dağıtılmasıydı.

Vasiyeti yerine getirilen Einstein’ın vefatından sonra ölüm nedenini araştırmak isteyen Patalog Thomas Stoltz Harvey, beynini vücudundan ayırarak “Bu dünyamız hakkında her şeyi değiştiren beyindir.” diyerek beynini çalmış ve 20 yıl boyunca bir kavanozun içinde tutmuştur.

# İzafiyet Teorisinin Değeri: 62 Bin 500 Dolar

Profiles in History müzayede evinde Einstein’ın yazdığı 27 mektup için bir açık artırma düzenlendi.

Ünlü bilim insanının oğullarına yazdığı izafiyet teorisi ile ilgili makale 62 bin 500 dolara alıcısını buldu.

Bu müzayedede ünlü fizikçinin açık artırmaya çıkan 27 mektubu toplamda 420 bin doları aşkın bir fiyata satıldı.

76 yıllık yaşantısına koskoca bir dünya sığdıran ünlü fizikçi Albert Einstein ile ilgili şimdiye kadar hiç duymadığınız bilgileri sizlere aktardık.

Fizik ve matematik alanında yaptığı yeniliklerle bilim dünyasına birçok katkı sunan Einstein’ın çalınan beyni ise daha sonradan Mutter Müzesi’ne bağışlandı. Müzeye getirilen Einstein’ın beyni, müzenin en çok ziyaretçi toplayan unsuru olarak geçiyor.

En güncel haberler ve eğlenceli testler için irtibatta kalın. 🙂

One thought on “Albert Einstein Hakkında Hiç Duymadığınız 9 İlginç Bilgi

Yorum yapmak ister misin? :)