Aklın Sınırlarını Mizahla Zorlayan Animasyon: Rick and Morty

f6c575dd2618570d93b587cabcd17797

Müthiş olay örgüsüyle Rick and Morty!

Bilim Kurguya Gönül Verenler Buraya!

Hemen hemen hepimizin dizi önerisi konusunda başarılı girişimleri vardır, bizde bundan geri kalmayarak kolları sıvadık ve ilk öneri için tabii ki gönlümüze taht kuran Rick and Morty’i seçtik.

Justin Roiland ve Dan Harmon gibi iki başarılı ismin parmağının olduğu Rick and Morty, bilim kurgu tarzında başarılı bir şekilde kurgulanmış yetişkin bir animasyon dizisidir.

Popüler kültürün en büyük armağanı olarak nitelendirdiğimiz ve 2 Aralık 2013 yılında tanışma şansına eriştiğimiz Rick and Morty, South Park hayranlarının, bilim kurgu düşkünlerinin ve yetişkinlerin ortak buluşma yeri oldu.

Şimdilerde 4. sezonun geleceğini müjdeleyen Rick and Morty hazırlanmaya devam etsin, biz izleyenlerle dizimizin anılarını tazeleyelim, izlemeyenleri de bu animasyon serüvenine ortak edelim.

Cartoon Network için hazırlanan dizinin her bölümde karakterleri değişse de ağırlıklı olarak Rick, Morty, Summer, Beth ve Jerry’nin maceralarını izliyoruz.

Dizimizin detaylarına geçmeden önce, Dan Harmon ve Justin ikilisinin yarattığı absürt karakterler şöyle:

Rick_Sanchez

Başkahramanımız Rick Sanchez, galaksinin hatta evrenin en zeki bilim insanı. Rick’in yarattığı “Portal Tabancası” sayesinde her bölüm farklı evrenlere konuk olup bu huysuz ve sarhoş dedenin maceralarını izliyoruz.

Screenshot_2015-09-24_at_1.42.22_PM

Morty Smith, yer yer heyecanlı, yer yer naif bir karakter olarak karşımıza çıkan bu kurgusal kahramanımız, Rick’in torunu olmaktan nasibini bir hayli almış durumda. Utangaç ve ergen yapısıyla dedesinin galaksi maceralarına ayak uyduran Morty, bazı sahnelerde tokat gibi gerçeği yüzümüze vurmasıyla gönlümüzün başköşesinde yer etti.

Summer_is_cool

Summer Smith, sürekli bir varoluş sancısı çeken Summer, Morty’nin 17 yaşındaki ablasıdır. Akranlarıyla uyum içinde bir ilişki sürdürmeye çalışırken kendisini çoğu zaman Rick dedesinin maceralarında bulur ve oldukça başarılı yöntemleriyle kendini başka evrenlerde var eder.

Üç kurgusal karakterin ağırlıklı olduğu animasyonda, yüksek mizah standardı hiçbir şekilde bozulmazken, aralara giren diyaloglarla, yüreğimizi dağlaması ise dizimizin başka bir özelliği.

Bir anda dramatikleşen ve bizi acıya gark eden bu sahnelerden bazıları ise şöyle:

Morty’nin Summer’a Yükselişi

Henüz 1. sezonun başlarında, Summer’ın varoluş sancısı yaşadığı bir sırada Morty’e “Ben bir kaza sonucu doğdum Morty.” demesinin hemen ardından, küçük Morty ablasına ayar çekerek şu sözleri söyler:

Oradaki benim mezarım. Serüvenlerimizden birinde Rick ve ben bütün dünyayı mahvettik. O yüzden, o gerçeklikten vazgeçip bu gerçekliğe geldik. Çünkü bu gerçeklikte dünya mahvolmamıştı ve bu gerçeklikte biz ölmüştük. Buraya geldik öteki benliklerimizi gömdük ve yerlerine geçtik.

Her sabah Summer, çürüyen cesedimden 18 metre uzaklıkta kahvaltı ediyorum. Ben kardeşinden daha iyiyim. Sana “Kaçıp gitme!” dediğimde güvenebileceğin bir versiyonuyum. Kimse kasten var olmaz, kimse bir yere ait değil, herkes bir gün ölecek. Gel de TV izleyelim.”

İşler Ters Gittiğinde Zamanı Durdur!

1. sezonun sonlarına geldiğimizde Rick, Morty ve Summer işlerin çıkmaza girdiği bir anda zamanı durdurmak zorunda kalırlar.

Bu sırada her şeyin keyfini sürmeye başlayan kahramanlarımız, bizlere kendilerine özgü bir dansla veda ederek sezonu kapattıklarını söylerler.

İşler iyi gitmiyorsa yapacağımız tek şey zamanı durdurmak ve sevdiklerimizle güzel vakit geçirmektir. 🙂

rickandmorty

“ Kararsızlık doğal olarak sürdürülebilir değildir, sonuçta her şey var ya da yok.”

45645646

“Bazen bilim olduğundan daha sanatsaldır, Morty. İnsanlar bunu anlamıyor.”

c0489632a305ac0e34cf856584ef0f4d

Ters köşe Morty / (Dikkat diziyle ilgili ağır ipucu içerir!)

Amerika dizi tarihinin en iddialı ve yıpratıcı sekanslarından biri olan bu sahne, son kısımda çalan müzik ile hafızalarımızda yer etti.

Rick ve Morty alternatif evrendeki Rick ve Morty tarafından kaçırılınca, Rick, bütün galaksideki Rick’lerin toplandığı bir konseyde yargılanır.

Son sahnede her şeyin sorumlusunun Morty olduğunu öğrendiğimiz an beynimizin tarumar olmasıyla, Rick and Morty tarihinin en etkileyici sahnesine tanık oluyoruz.

Arka fonda çalan şarkıyla boğazımızın düğümlenmesi de cabası…

123

Bir tür Geleceğe Dönüş filmi formunda uyarlanan Rick and Morty, 20 dakikalık hap gibi süresiyle günün stresini atabileceğiniz iyi bir televizyon tecrübesi.

Özgün mizah anlayışı ile hayal gücünüzün sınırlarını zorlayan bu yetişkin animasyon dizisinin 4. sezonunun geleceği tarihi iple çekiyoruz.

İzlerken göndermeli esprileriyle sosyal normlarımızı yerle bir eden animasyonun, 26 şarkıdan oluşan albümünü de tüm müzik platformlarında bulabileceğinizi müjdeleyelim.

Tutkunları için bu albüm yetmezse dönemin popüler figürlerine ev sahipliği yapan Funko Pop, Rick and Morty’i es geçmemiş ve absürt karakterlerimizin oyuncaklarını tasarlamış.

21. yy’ın popüler bilim kuramlarını barındıran dizi, imkânsız diye bir şeyin olmadığını garip olay örgüleriyle bizlere uzun yıllar anlatacak gibi duruyor.

Eğer iyi bir yetişkin olursanız belki bir gün Rick dedeyle, bir galakside maceraya çıkabileceğinizi unutmayın. 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)