2019 Yılında En Çok Tıklanan 10 İnternet Sitesi

shutterstock_781557940

İnternet mecrasının her geçen gün popülerleşmesiyle birlikte, kullanıcılarına daha iyi bir hizmet verebilmek ve isteklerini en kolay yoldan karşılayabilmek için birbirinden farklı sitelerle karşılaşıyoruz.

Her gün sıklıkla kullandığımız bu sitelerin nihai amacının, en çok kullanıcıya sahip olmak ve tıklanmak olduğunu biliyor muydunuz?

Her bir internet sitesi, kullanıcıları kendilerine çekebilmek için birbirinden farklı yöntemler ve özellikler geliştirerek Dünya sıralamasındaki yerlerini almak istiyor.

Durum böyle olunca biz de Dünya çapında en çok tıklanan internet sitelerini merak ettik ve sizler için bir sıralama yaptık.

Geçtiğimiz günlerde SimilarWeb’in 2019 yılının ilk çeyreğinde en çok ziyaret edilen internet sitelerinin listesini açıklamasıyla, sonuçları aldık buraya yerleştirdik. 🙂

Listenin ilk üç ismi bizleri şaşırtmazken, sonlara doğru giden sıralamalara şaşırmadan edemedik.

Sıralamada başı çeken Google, neredeyse her yıl aynı tabloyla karşımıza çıkarken, listede Amazon ve Netflix gibi adreslerin olmaması bizleri biraz hayal kırıklığına uğrattı.

O zaman gelin dünya çapında en çok tıklanan 10 internet sitesi hangileriymiş bir göz atalım.

10. AMP Project

amp-project

Amp Project, mobil internet sitelerinin daha hızlı açılmasını sağlayan bir internet sitesi olarak listenin son sıralamasındaki yerini almış.

İnternet sayfalarının yüksek performansla açılmasını sağlayan bu proje, internet kullanımını daha güzel bir hâle getirmeyi amaçlıyor.

Amp’nin 2019 yılındaki kullanıcı verisi ise 2,64 milyar kişi ile Dünya sıralamasında ilk 10’da yer edinebilmiş başarılı bir proje örneği.

9. Yandex.ru

shutterstock_1354249376

Rusya’da en çok kullanılan arama motoru Yandex, Google’a rakip olarak çıkmış ve listenin 9. sırasında yer edinmiş.

Google’da bulabileceğimiz birçok özelliğin benzerlerine rastlayabileceğimiz Yandex’in bu yılki veri sayısı ise 3,13 milyar kişi.

Google istatistiklerine yetişebilmek için daha çok fırın ekmek yemesi gereken bu arama motorunun 2019 verileri, yine de hiç fena değil gibi duruyor.

8. Instagram

shutterstock_421116172

Özellikle genç kuşağın sosyal medya mecrasında yaygın kullanımına sahip olan Instagram’ın listede olması tabii ki hiç birimizi şaşırtmadı.

Son zamanlarda öne çıkardığı sosyal medya yenilikleriyle hepimizin gözbebeği hâline gelince bu listedeki  bayrağı devraldı.

2018 yılından bu yana geliştirdiği özellikleriyle, Instagram’ın geçtiğimiz yıl kullanıcı sayısı 800 milyon iken 2019 yılında 894 milyona ulaşmış.

2019 yılındaki toplam ziyaret sayısının 3,16 milyar kişi olduğunu duyunca bu çıta daha çok yükselecek diye içimizden geçirmeden duramadık. 🙂

7. Twitter

shutterstock_601425683

2018 istatistiklerine göre 250 milyon kullanıcıya sahip olan Twitter, bu yıl da aynı istikrarla hayatımızda olmaya devam ediyor.

2019 yılında ziyaretçi sayısı 4,02 milyar kişi olunca, bu sosyal mecra uzun yıllar internet alışkanlığımız olmaya devam edecek gibi duruyor.

6. Yahoo

shutterstock_567693202

Amerika menşeili Yahoo ilk başlarda sadece bir arama motoru iken, son yıllarda yaptığı ciddi atılımlarla e-posta, anında haberleşme gibi birçok seçeneğiyle hizmet vermeye devam ediyor.

Birçok kişinin sosyal medyada kullanım alışkanlığı hâline gelen Yahoo’nun 2019 yılında 4.07 milyar kişi tarafından ziyaret edilmesi de bizleri hiç şaşırtmadı.

Bu yolda devam et Yahoo, zafer yakında senin olacak! 🙂

5. Wikipedia.org

shutterstock_187664126

Ülkemizde son zamanlarda yasaklı olmasına rağmen listede görünce mutluluğumuzu gizleyemediğimiz Wikipedia, 5,27 milyar ziyaretçi sayısıyla koca bir alkışı hak etti.

Dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi olan Wikipedia, 300’e yakın dil seçeneğiyle merak ettiğiniz tüm konuların detaylarını bulabileceğiniz tam bir internet nimeti.

Bu yolda devam etmeni diliyoruz Wiki. 🙂

4. Baidu.com

shutterstock_600631862

Belki bilmeyenleriniz vardır, Çin Hükümeti 2000 yılında Google arama motorunu yasaklayınca kendi arama motoru Baidu’yu kurdu.

2000 yılında oluşturulan bu arama motoru 2019 yılının ilk çeyreğinde 10,53 milyar ziyaretçiyle diğer internet sitelerine ciddi bir fark atmış ve listede 4. sıradaki yerini almış.

3. Facebook

shutterstock_511610545

Ve geldik “7’den 70’e” tabirinin cuk oturduğu sosyal medyanın gözbebeği Facebook’a.

Facebook’un son zamanlarda birbirinden entrikalı haberlerle gündeme gelip, ilk üçte yer etmesi bizleri biraz şaşırttı.

2019 yılında 21,18 milyar ziyaretçi sayısıyla sosyal medya devi hâline gelen Facebook, kurucusu Mark Zuckerberg’in emekleriyle bugünlere gelebildi. 🙂

2. Youtube

shutterstock_281716448

Amerika’da yaşayan 3 girişimci gencin bir garaj ofisinde kendi videolarını paylaşabilmeleri için oluşturdukları Youtube, 2006 yılında Google’a satılınca atağa geçti.

2019 yılında ise 25,19 milyar ziyaretçisiyle listenin iki numarasında yer edinebildi.

1. Google

shutterstock_428643526

Listede 1 numaradaki yeriyle elinde bayrağı tutan Google, rakiplerine rağmen bugün en çok kullanılan arama motoru olarak dev bir hizmet sunuyor.

Aklımıza takılan soruları buraya sordukça 2019 yılında 63,16 milyar ziyaretçi sayısına ulaşan Google, hepimizin altın anahtarı durumuna geldi.

Başımız sıkıştıkça tıklamaya devam edeceğimiz Google’ın bu başarısını tebrik ediyoruz.

Online olarak hizmet veren tüm platformların başarılarını tebrik ediyoruz. Listede görmek isteyip göremediğimiz diğer web siteleri için sıkı takipteyiz, hiç merak etmeyin. 🙂

BONUS: Araştırmamızın sonlarına doğru geldikçe, ülkemizde de en çok ziyaretçi alan internet sitelerini merak ettik ve kolları sıvadık.

Türkiye’de ziyaret edilen web sitelerinden birkaçı şu şekilde: Google, Youtube, Facebook ve Yandex.

Peki internet kullanım oranlarının en yüksek olduğu ülkeleri biliyor musunuz ? 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)