Sosyal Medya Mecrasında 2019 Yılında Göreceğimiz En Popüler 5 Yenilik

Dijital çağın hayatımıza girmesi, teknolojiyle beraber sürekli değişim ve dönüşüm içinde olması, sosyal medya mecrasını da etkileyen bir unsur.

2018 yılında değindiğimiz sosyal medya trendlerini, bu yıl da sizler için tekrar derledik.  Her yıl olduğu gibi bu yılda da sosyal medya mecrasının yeni fikirlere ve trendlere gebe olduğu 2019 yılında bizleri birçok anlamda yenilikler bekliyor olacak.

2019 yılında hayatımızda olmaya devam edecek ve sonradan eklenecek özellikteki sosyal medya trendlerimiz şu şekilde:

#Kişisel İçerikli Kısa Videolar Sosyal Medyayı Sallayacak!

2019 yılında yükselişi devam edecek olan popüler içerik türü, yine kısa videolar olacak. Hikâyesi olan kısa videolar, kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleriyle bu yıl bu mecrada epey karşımıza çıkacak içeriklerden biri olacak.

Instagram üzerinden yayınlanan hikâyelerin günde 400 milyona tırmandığını göz önünde bulundurursak, özellikle birçok markanın içerik pazarlamasını da bu platform üzerinden yapacağını sıklıkla görüyor olacağız. Sosyal medya kullanıcılarının ilgi alanlarına yönelik hazırlanacak 10 saniyelik bu videolarla, çoğu marka kendi hedef kitlesini yaratabilecek.

#Chatbotlar Yaygınlaşacak!

Yapay zekâ teknolojilerindeki büyük yükselişle birlikte, 2019 yılında sağımızın solumuzun yapay zekâ formlarıyla dolu olması kaçınılmaz oldu. Bunun en güzel örneği olan Chatbotlar, internet üzerinden kullanıcılarının söylediklerini çok kısa sürede analiz ederek onların isteklerine cevap verebilecek. Chatbotlar ile artacak sesli aramaların 2019 yılı trendlerinde karşımıza çıkması da muhtemel görünüyor.

#Sosyal Tv Yayınlarının Yükselişi

Canlı video yayınlarının her yıl giderek içerik bakımından zenginleştirilmesi, sosyal medya kullanıcılarını bu anlamda daha da çekici bulmaları sağlıyor.

Video içeriklerin giderek daha geniş yer kapladığı 2019 dijital dünyasında, standart yatay 16:9 Full HD videolar yerini, dikey formattaki 9:16 Full HD videolara bırakacak. Kullanıcıların akıllı telefonlarında daha çok vakit geçirmesiyle değişen bu formatla, artık televizyon yerine herkes sosyal mecra üzerinden çoğu içeriği takip edecek gibi duruyor. Özellikle 2018 yılında karşımıza çıkan Instagram Tv, bu anlamda öne çıkan trendler arasında yer alıyor.

#Sosyal Medya Üzerinden Yapılan Alışveriş

Eskiden sadece haberleşme ve iletişim alanı olarak kullanılan sosyal medya, bugün gelinen noktada birçok yeniliğe kapısını aralamış durumda. Bu yeniliklerden bir tanesi de bu mecrada alışveriş yapabilme özelliği. Hemen hemen hepimizin kullandığı internetten alışveriş yapma özelliği, sosyal medyada da yer edinerek, 2019 yılında büyüyecek trendler arasında yer alacak.

Instagramın yeni mağazacılık anlayışı ile 2018 yılının son zamanlarında duyurduğu yeni bir uygulama bizleri bekliyor. Henüz bir aksiyon alamadığımız bu uygulama ile artık Instagram üzerinden ürünleri koleksiyona kaydederek profilimize tanımladığımız hesap numarası üzerinden rahatlıkla alışveriş yapabileceğiz.

#Micro Influencer’lar Gücüne Güç Katacak!

“Influencer Marketing’’ olarak adlandırdığımız ünlü kimselerin, kullanıcıların satın alma kararlarına etkide bulunması stratejisi, 2019 yılında da aynı etkiyle hayatımızda olmaya devam edecek. Sosyal medya etkileyicisi olarak adlandırdığımız bu kitleler artık “micro’’ hâliyle karşımızda olacak ve birçok ürünün tanıtımını daha geniş kitlelere duyurabilecek. Birçok pazarlamacının 2019 yılında “micro influencerlara’’ yönelmesiyle, çoğu sosyal medya kullanıcısının isteklerine bu yıl daha çok değinebilecekleri bir yıl olacak.

2019 yılında bu mecrada bazı uygulamalar popülerliğini yitirirken, bazı uygulamalar ise yeni özellikleriyle karşımızda olmaya devam edecek. Önceki yıllara göre daha da kişiselleştirilmiş olan sosyal medya, kullanıcı davranışlarını anlamayı hedefleyen bir amaçla karşımıza çıkacak gibi duruyor. Bu anlamda markalar, kendi hedef kitlesinin ilgi alanına yönelik içerik hazırlama anlayışına yönelmişken, sosyal medya kullanıcılarını değişik içerikler bekliyor olacak.

Kaynakça:

https://www.ideasoft.com.tr/sosyal-meyda-trendleri-2019/

Yorum yapmak ister misin? :)