2018 Yılında En Çok Okunan 10 Kitap

Edebiyat dünyasının nabzını hazırladığımız liste ile tuttuğumuz 2018 yılı, kütüphanenizde bulundurmayı ihmal etmeyin diyeceğimiz, edebi romandan çizgi romana dair birçok türe ev sahipliği yaptı.

Özellikle ülkemizde 2018 yılında çok okunanlar arasına girmiş, kitap listemiz şu şekilde:

1.Gölgeler-Zülfü Livaneli

Her eserinde bizi kendine hayran bırakmayı başaran Zülfü Livaneli, mayıs ayında çıkardığı “Gölgeler” adlı kitabı ile çok okunanlar arasında yerini aldı. 

Livaneli’nin Konstantiniyye Oteli kitabının bir parçası olarak yayınladığı Gölgeler, İstanbul’a ve İstanbul’un yazarlarına selam göndermesiyle ilgiyi topladı.

Kitapta yer verdiği Fatih Sultan Mehmet, Yahya Kemal ve oradan da Cemal Süreya’ya uzanan bu yolculuğu deneyimlemenizi öneririz.

0001761258001-1

2.Örümcek Ağı-Agatha Christie

Polisiye türünün en önemli isimlerinden İngiliz yazar Agatha Christie’nin Örümcek Ağı adlı kitabı sizleri yeni bir macerayla karşılıyor.

Kitap, Türkçe ilk basımını yaptıktan sonra Agatha Christie hayranları tarafından oldukça beğenildi. Konusu hakkında bilgi vererek sürprizini kaçırmak istemiyor ve sizleri bu macerayla baş başa bırakıyoruz.

0001760696001-1

3. Mahremiyet: Dijital Toplumda Özel Hayat- Eirik Lokke 

Bağımsız bir düşünce kulübünde danışman olarak çalışan Eirik Lokke’un Koç Üniversitesi Yayınlarının aracılığıyla çıkardığı Mahremiyet’in konusu oldukça ilginç.

Yeni teknolojilerin özel yaşamımızı nasıl tehdit ettiğini ele alan bu kitapta, kişisel verilerimizin kaydedildiği teknoloji dünyasında, kişisel mahremiyetin nasıl korunacağına dair bir denge kurulması anlatılıyor.

Teknoloji ve hukuk kategorilerinde yayımlanan Mahremiyet, mayıs ayından itibaren raflardaki yerini aldı.

0001758929001-1

4. Marvel Miras- Jason Aaron 

2018 yılının mayıs ayında yayımlanan ve çizgi roman kategorisinde yer verdiğimiz Marvel serisini de listemize almadan geçmedik.

Yazarlığını Jason Aaron, çizerliğini ise Ed McGuinnes’in yaptığı Marvel Miras, yeni bir başlangıç yapma kararı almış.

Marvel’in en havalı ve egzotik yerlerine seyahat etmek istiyorsanız, bu çizgi romanı kütüphanenize eklemeyi unutmayın.

0001785120001-1

5.Leyla İle Mecnun- Burak Aksak

Türk televizyon tarihinin gelmiş geçmiş en iyi dizisi olan ve senaryosu Burak Aksak’ın kaleminden çıkan dizi, Küsurat yayınlarının aracılığıyla raflarımızdaki yerini aldı.

Televizyonda izlemelere doyamadığımız Leyla İle Mecnun serisinin kitaplaştırılmış hâlini okumanızı öneriyoruz.

0001750840001-1

6. Antika Titanik-Murat Menteş

Yeraltı edebiyatının önde gelen isimlerinden Murat Menteş, romanlarında kullandığı özgün dili ve üslubu ile Türk edebiyatında ayrı bir yer edinmiş yazarlardan.

Mayıs ayında çıkardığı ve kahkaha dolu bir felsefi polisiye konusunu işlediği Antika Titanik, edebiyatın sınırlarını zorlayan ve bu yıl başucu kitabınız olmaya aday eserlerden bir tanesi.

0001776436001-1.jpg

7.Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale-Osman Balcıgil

Türkiye’nin ilk Müslüman kadın oyuncusu olarak tanıdığımız Afife Jale’nin yaşam öyküsünü konu aldığı Osman Balcıgil’in kitabı, edebiyat sahnesi koridorlarında oldukça ses getirdi.

Henüz on dokuz yaşında, yasak olmasına rağmen sahneye çıkan Afife Jale’nin zor ve çetrefilli geçen hayatına tanık olabileceğiniz bu kitabı mutlaka okumanızı öneririz.


0001774694001-1

8.Pembe Fili Düşünme-Zeynep Çarmıklı

Çıktığı günden itibaren oldukça ses getiren Pembe Fili Düşünme, mart ayından itibaren raflardaki yerini aldı.

Kişisel gelişimin aksine kişisel kabulün konu alındığı kitap, okurlarına kendi değerlerini bulabilmeleri için yol arkadaşlığı yapıyor.

0001747507001-1

9.Bube’nin Sevgilisi-Carlo Cassola

Dünya edebiyatında önemli bir yer edinen İtalyan yazar Carlo Cassola, YKY yayınlarının desteği ve Yelda Gürlek’in çevirmenliğiyle ekim ayında çıkışını yaptı.

Savaştan çıkmış insanların acılarını ‘’yenigerçekçilik’’ akımı ile aktardığı romanında Cassola, iki gencin aşkı üzerinden İtalya’daki siyasi ve toplumsal konuları irdeliyor.

0001782294001-1

10.Olağanüstü Bir Gece-Stefan Zweig

Hem Dünya edebiyatında hem de ülkemizde en çok okunan yazarların başında gelen Stefan Zweig, Olağanüstü bir Gece romanı ile bu yıl en çok okunan kitaplar listesine girdi.

Hayatını sıradan ve rahat bir burjuva olarak geçiren bir adamın olağanüstü bir gecede her şeyinin değişmesinin anlatıldığı bu roman, kütüphanenize ekleyebileceğiniz kitaplar arasında yer alıyor.

0000000671636-1

Siz değerli okuyucularımızı, Olağanüstü Bir Gece kitabından seçtiğimiz anlamlı satırlarla uğurluyoruz: “Bir kez kendini bulmuş olan kişinin, bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan, bütün insanları anlar.1922-Olağanüstü Bir Gece

2018 yılının diğer kültür/sanat kategorilerindeki en’lerine bakabilmek için buraya tıklayabilirsiniz. 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)