2018 Yılında Çıkışını Yapan En Popüler 10 Albüm

2018 yılının kapanışını yaparken, kafamızı uzatıp yeni çıkan albüm listelerine baktığımızda heyecanlanmamak elde değil.

2018 yılına damgasını vurmuş, listelerde ilk sıralarda yerini almış albümlerden derlediğimiz listemizi sizler için hazırladık. Bu yıl çıkışını yapan, birbirinden farklı müzik tarzlarına değindiğimiz listemizin sıralama kısmı ise elbette ki işin eğlencesi. Hip-hop’tan blues’a uzanan bu yolcuğumuzun detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

1.Drake- In My Feelings

2018 yazının en çok dinlenen şarkısı olarak Spotify müzik platformuna ait listede ilk sırada yer alan In My Feelings, haziran ve ağustos ayları içinde 393 milyon kez dinlenmesiyle hepimizin ilgisini çekmeyi başarabilmiş iyi bir hip-hop tarzı örneği.

2.Gaye Su Akyol- İstikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol, 5 Ekim’de yayınladığı albümüyle yurtdışındaki festivallerde oldukça yoğun ilgi toplamasıyla bizim de listemizde yerini aldı. Dunganga Records ve Glitterbeat ortaklığıyla yayınladığı albümünde Akyol, elektronik altyapısı ve alaturka müziğin birleşimiyle kendine has müzik tarzı oluşturdu ve kulaklarımızın pasını bu yıl ziyadesiyle sildi.

3.Muse- Simulation Theory

Ünlü rock grubu Muse, 3 yıl aradan sonra yeni albümünün geleceğini bizlere müjdelemiş ve müzikseverlerin beğenisine sunmuştu. Kendilerine has ses renkleri, albüm kapaklarına da yansıyan Muse, yaptıkları yeni albümlerinin kapağını Stranger Things dizisinin görsel tasarımcısına düzenletti ve bilim kurgu konularını işletti. Albümde işlenen konunun ise simülasyon ve sanal gerçeklik üzerine olması hepimizin ilgisini çekmiş durumda.

4.Shame- Songs of Praise

Dünya’nın en popüler plak şirketlerinden Rough Trade Records’un listesinde de bir numarada yer verdiği Londralı grup Shame, ilk albümleriyle büyük bir başarıya imza attı. Kültür sanat üreten çoğu platformdaki listelerde yerini alınca, biz de albümü dinleyerek listemize eklemeden geçmedik.

5.Lady Gaga- Shallow

Bu yıl vizyona giren A Star Is Born ( Bir Yıldız Doğuyor) filmi katıldığı festivallerden oldukça büyük bir ilgi toplamış ve filmin başrol oyuncusu Lady Gaga’nın jenerik müziği olarak yazdığı Shallow adlı parçası da listelerde ilk sıralarda yerini almıştı. Durum böyle olunca 2018 yılı müzik arşivinize eklemeyi önerebileceğimiz güzellikteki bu parçayı dinlemenizi tavsiye ediyoruz.

6.Yüzyüzeyken Konuşuruz-Akustik Travma

Son zamanlarda müzikleri kadar isimleriyle de dikkatleri çeken marjinal gruplar arasında yer verebileceğimiz Yüzyüzeyken Konuşuruz, 2018 yılında Akustik Travma adlı albümüyle geniş bir kitleye sahip olabilmiş gruplar arasında. Elektronik altyapılı albümleri, şarkı sözlerinin bütünlüğüyle birleşince ortaya muazzam bir albüm çıkmış.

7.Evrencan Gündüz-Mevsim Çiçekleri

Türk müzisyenlerinin genç kuşağında oldukça başarılı bir isim olan Evrencan Gündüz, sokak müzisyenliği kültürünü bizlere aşılamasıyla gönüllerimizi fethetmişti. Türkiye’nin en önemli gitar virtüözü Asımcan Gündüz’ün oğlu olarak tanıdığımız Evrencan’ın Mevsim Çiçekleri albümünde hem eğlenceli hem de hüzünlü şarkıları bir arada bulabilmeniz mümkün.

8.Boz Scaggs- Out of The Blues

Caz müzik severlere bu yıl önerileceğimiz Boz Scaggs’ın 2018 çıkışlı Out of The Blues albümünü sunuyoruz. Son derece nitelikli bir caz albümü dinlemek istiyorsanız, 9 şarkıdan oluşan bu albümü listenize eklemenizi öneririz.

9.The Beatles- 50. Yıla Özel Albümü

The Beatles grubunun efsane albümü ‘’The White Album’’ piyasaya çıkışının 50. yıl dönümünde özel basım bir setle anıldı. 9 Kasım 2018 tarihinde çıkışı yapılan albüm, 50. yılın hakkını fazlasıyla verir nitelikte.

Toplamda 7 CD, 164 sayfalık kalın ciltli fotoğraf albümü, The Beatles üyelerinin el yazması notlarının kopyaları da bu sette sizleri bekliyor.

shutterstock_337587353

10.Charles Bradley- Black Velvet

2017 yılında hayatını kaybeden Soul müziğin efsane ismi Charles Bradley’in önceden kaydedilen ancak müzik platformlarında satışa sunulmadığı Black Velvet albümü, 10 parçalık müzik ziyafetiyle bizim müzik radarımıza girerek 2018 yılı albüm listemizdeki yerini aldı.

2018 yılında birbirinden farklı tarzlarıyla kulaklarımızın pasını silebilmeyi başarmış albüm listemizi sizlerle paylaştık.  2019 yılı için bizleri muhteşem bir müzik şöleninin bekleyeceğini umarak sizleri uğurluyoruz. 🙂

BONUS: 2018 yılının öne çıkan film listesine de göz atmak ister misiniz? 🙂

Yorum yapmak ister misin? :)